Aksidentet rrugore, shkaqet qė ēojnė ēdo vit mbi 315 persona nė vdekjeAksidentet rrugore kanė ardhur duke u rritur nga viti nė vit.
Sipas statistikave tė ISHP-sė nė vendin tonė vdesin ēdo vit nga aksidentet rrugore rreth 315 persona nė vit. Pjesa dėrrmuese e tyre shkaktohet nga moshat 18 – 30 vjeē. Aksidentet rrugore shkaktohen nga shpejtėsia nėn normat e lejuara, nga moszbatimi i rregullave tė qarkullimit, nga mungesa e sinjalistikės nė disa rrugė, si dhe nga infrastruktura e rėnduar nė disa pjesė tė rrugėve. Ndėrsa njė pjesė e madhe e tyre shkaktohen nga konsumimi i tepėrt i alkoolit. Pjesa mė e madhe e aksidenteve ndodhin nė orėt e vona tė natės dhe vijnė nga konsumimi i alkoolit dhe shpejtėsia nėn normat e lejuara. Shumica e aksidenteve rrugore shkaktohen gjatė sezonit tė verės, ku shtohet fluksi i ardhjes sė emigrantėve, si pasojė shtohet qarkullimi nė rrugė dhe ecja e tyre mė shpejtėsi. Fluksi i emigrantėve qė vijnė gjatė sezonit tė verės, bėhet shkak pėr shtimin e numrit tė aksidenteve nė rrugė. Gjithashtu emigrantėt zėnė vendin e parė edhe pėr numrin e tė aksidentuarve nė vend gjatė kėtij sezoni veror. Kjo vjen pėr shkak tė pakujdesisė sė tyre dhe moszbatimit tė rregullave tė qarkullimit. Sipas njė raporti, emigrantėt qė jetojnė dhe punojnė nė Itali janė shkaktarėt kryesorė krahasuar me emigrantėt qė jetojnė nė Greqi. Kjo vjen pėr faktin se emigrantėt e ardhur nga Italia ecin mė tepėr me shpejtėsi se ata tė ardhur nga shteti grek. Tė parat qė vijnė nė ndihmė nė rastet e aksidenteve janė mjekėt me autoambulancat. Por, shpeshherė mjekėt ankohen pasi autoambulancat nuk janė tė pajisura me tė gjitha mjetet mjekėsore brenda dhe kjo bėhet shkak pėr tė vėnė nė rrezik jetėn e pacientėve. Njė problem tjetėr ėshtė edhe mungesa e korsive nė rrugė pėr kalimin e automjeteve nė rastet e emergjencave. Ambulancave u duhet tė presin nė trafik me sinjalet ndezur pėr tė ēuar pacientin nė spital.

Shkaqet

Shpejtėsia mbi normat e lejuara
Pėrdorimi i alkoolit
Mosvendosja e rripit tė sigurimit
Mungesa e sinjalistikės sė rrugėve
Shkalla e ulėt e njohjes sė zbatimit tė rregullave tė qarkullimit rrugor
moshat 18 – 30 vjeē
Numri 315 persona nė vit21 Prill 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos