Vlorė, prefektura vlerėson ecurinė e procesit tė kartave tė identitetit

Procesi i pajisjes me karta identiteti nė Vlorė ka ecur normalisht. Kėtė e ka pohuar Prefekti i Qarkut tė Vlorės, Hasan Halili, sipas tė cilit nė pėrgjithėsi puna me pajisjen e shtetasve me karta identiteti ka ecur mirė, ndonėse ka edhe probleme qė nuk varen prej institucioneve vendore. Halili ka preferuar tė flasė pėrmes shifrave qė dalin nė fund tė ēdo dite nga punonjėsit e zyrės sė aplikimit dhe shpėrndarjes sė kartave tė identitetit. Ai ka theksuar se deri tani nė bashkinė e qytetit tė Vlorės kanė aplikuar pėr karta identiteti plot 28.674 persona, ndėrkohė qė pa pasaporta janė evidentuar 17.780 persona. Nė rang rrethi kanė aplikuar deri tani 37.531 persona, ndėrkohė qė janė pa pasaporta 45.000 persona. Sipas prefektit Halili, njė punė e mirė nė kėtė prefekturė po bėhet pėr pajisjen me pasaporta tė studentėve dhe nxėnėsve qė kanė mbushur moshėn pėr ta marrė njė dokument tė tillė. Kjo ėshtė arritur pėrmes njė bashkėpunimi me universitetin Ismail Qemali dhe shkollat e mesme tė qytetit. Ndėrkohė qė problem mbetet verifikimi i votuesve nėpėr listat e afishuara deri tani nėpėr qendrat e votimit dhe veēanėrisht evidentimi i personave qė janė larguar nga kjo jetė, por qė nga tė afėrmit nuk ėshtė bėrė heqja e emrit tė tyre nga regjistri familjar. Po ashtu, nė kėtė prefekturė ka probleme me ngatėrrimin e emrave tė personave qė duhet tė votojnė. Pėr njėrėn arsye apo tjetrėn ka ndodhur nė shumė raste nė kėtė prefekturė qė emrat e shtetasve qė janė nė moshė votimi nuk janė tė saktė nė njė apo dy shkronja dhe kjo ka sjellė probleme me pajisjen e tyre me dokumentin pėrkatės. Megjithatė, nėse punohet me kėto ritme, sipas prefektit Halili do tė bėhet plotėsisht e mundur pajisja e tė gjithė shtetasve qė do votojnė me dokumentet pėrkatėse. Prefekti i Vlorės, Hasan Halili u ka bėrė thirrje tė gjitha forcave politike tė bėjnė thirrje tek militantėt e tyre qė tė pajisen sa mė shpejt me kėto dokumente.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos