Vaksinat e detyrueshme nga 0-14 vjeē

24/04/2009  Marrja e dozave sipas moshės sė caktuar nė kalendarin e vaksinimit ofrohet falas pranė qendrave shėndetėsore

Poliklinikat nė tė gjithė vendin do tė shpėrndajnė vaksinėn te fėmijėt e lindur nga 1 janari i 2009-s

Vaksinimi i fėmijėve sipas kalendarit tė pėrcaktuar nga mosha 0 deri nė 14 vjeē do tė ndihmojė nė mbajtjen larg tė sėmundjeve infektive qė prekin kėtė kategori, tė cilat llogariten tė jenė dhe shkaktari kryesor i nivelit tė lartė tė vdekshmėrisė foshnjore nė vendin tonė. Pėr kėtė specialistėt e shėndetit publik pohojnė se prindėrit duhet tė tregojnė kujdes nė respektimin e afateve tė paracaktuara, kur fėmijėt e tyre duhet tė paraqiten pėr marrjen e dozės sė vaksinės pėr secilėn nga sėmundjet pėrkatėse. Zhvillimi i vaksinave nuk duhet tė ndėrpritet pas moshės 5 apo 6 vjeē, sikundėr ndodh rėndom nė vendin tonė, pasi kjo ndikon nė mossigurimin e duhur tė imunitetit qė trupi duhet tė ketė ndaj sėmundjeve. Sipas kalendarit kombėtar tė vaksinave, marrja e tyre pėrfundon nė moshėn 14-vjeēare, me dozėn e fundit kundėr sėmundjes sė tetanosit. Ndėrkohė, duke filluar nga janari i kėtij viti, nė vendin tonė ėshtė futur njė vaksinė e re, e cila krijon imunitetin e duhur trupor kundrejt pesė sėmundjeve. Vaksina e re ėshtė nė formė tė lėngshme, pėrmban vetėm njė dozė, qė do tė thotė njė flakon pėr njė fėmijė (mė parė jepej e ndarė nė vaksina tė veēanta dhe fėmija shpohej disa herė pėr tė marrė dozat e caktuara). Aktualisht tė gjithė fėmijėt qė kanė lindur nga 1 janari i kėtij viti do tė marrin pranė poliklinikave vaksinėn e re, e cila parandalon njėkohėsisht 5 sėmundje tė rėndėsishme: difterinė, tetanosin, kollėn e mirė, hepatitin B si dhe sėmundjen e meningjitit. Kjo lloj vaksine do tė shėrbehet falas, aplikimi i saj do tė zėvendėsojė tri vaksina tė tjera, qė pėr bebet qė nuk kanė mbushur ende vitin bėheshin tė ndara. Menaxherja e kalendarit tė vaksinimit qė aplikohet nė vendin tonė, Erida Nelaj, ka pohuar dje se shumė shpejt pritet qė tė shtohen edhe dy vaksina tė reja. Ndoshta do tė futet pneumokoku dhe mė pas rotavirusi, tė cilėt shkaktojnė njė sėrė problemesh te fėmijėt e vegjėl. Sipas Nelajt, gjatė viteve tė fundit ėshtė rritur sensibilizimi i prindėrve pėr tė vaksinuar fėmijėt, teksa garanton sigurinė e injeksioneve.“Mbulesa vaksinale nė Shqipėri ėshtė shumė e lartė, ėshtė mbi 95 pėr qind dhe nė dozat e para arrin mbi 98 pėr qind. Injeksionet janė shumė tė sigurta, pėrveē sigurisė qė ofrojnė vaksinat, sepse vaksinat qė ne pėrdorim janė tė prekualifikuara nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė”, - pohon Nelaj.

Vaksina e re

Kalendarit kombėtar tė vaksinimit nė vendin tonė tashmė i ėshtė shtuar dhe njė vaksinė e re, e cila nė njė dozė tė vetme lufton pesė sėmundje tė rėnda infektive. Vaksinimi i parė bėhet kur fėmija ėshtė dymuajsh dhe ėshtė njė vaksinė qė e mbron nga shumė patologji tė sistemit respirator, por dhe nga njė patologji mjaft e rėndėsishme, si meningjiti, qė shkakton vdekshmėri mjaft tė lartė, nėse nuk trajtohet qė nė kėtė moshė.

Meningjiti

Efektet e vaksinės sė re janė veēanėrisht kundrejt sėmundjes sė meningjitit. Kjo e fundit shkaktohet nga bakteri Haemophilus Influenzae i tipit B. Ky ėshtė njė bakter qė infekton hundėn dhe fytin, duke vazhduar mė tej nė pjesė tė tjera tė trupit, si: mushkėritė, cipat e trurit, zemrėn, kyēet, kockat dhe lėkurėn, por mund tė shkaktojė njė sėmundje shumė tė rėndė tė quajtur “meningjit”, nėse infekton cipat e trurit.Vaksinat e detyrueshme

BCG - vaksina qė bėhet pas lindjes pėr parandalimin e tuberkulozit (0 vjeē)

Vaksina pentavalente

Parandalon 5 sėmundje, si: difterinė, tetanosin, kollėn e mirė, hepatitin B si dhe sėmundjen e meningjitit. Doza e parė jepet kur fėmija ėshtė 2-muajsh e dyta kur ėshtė 4-muajsh dhe e treta kur ėshtė 6-muajsh.

Vaksinimi bazal (nė 6 muaj bėhen 3 doza).

Vaksina e poliomielitit (2 muajsh).

Vaksina e rubeolės dhe parotitit (fruthit).

Vaksina e shytave (12-15 muajsh).

dT - vaksina e fundit (bėhet nė moshėn 14-vjeēare). 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos