Tonet, tualeti sipas ngjyrės sė syve

Kėrkoni nuancėn qė e bėn mė tė thellė ngjyrėn e syve tuaj. Nuancat qė rekomandohen pėr tualet sipas ngjyrės sė syve

Tonet e syve asnjėherė nuk duhen zgjedhur rastėsisht. Estetistėt rekomandojnė qė tė kėrkoni nuancėn qė e bėn mė tė thellė ngjyrėn e syve tuaj. Nuancat e bukura, sipas tyre, janė ngjyra: rozė, violė, rosa, viola, por pas tyre nuk mbeten edhe e gjelbėr, e kaltėr, e verdhė dhe portokalli.
Portokalli pėr sytė blu
Rozė, korale, portokalli dhe kafe e pjekur. Janė tė gjitha ngjyrat qė i gjallėrojnė mė shumė sytė blu. Pėrmbajnė pigmente tė ngrohta, qė pėr kontrast e bėjnė mė tė thellė ngjyrėn e syve. Kombinimi do tė ishte perfekt nėse keni flokė biondė si Geni Paltrov. Por kėto ngjyra u shkojnė edhe flokėgėshtenjave. Kurse flokėkuqet, pėr tė ruajtur ekuilibrin mes ngjyrės sė flokėve dhe tė syve, rrinė shumė mirė tek tonet e gjelbra, pastel dhe gurkali. Pėr tė mos e ngarkuar shumė shikimin shmangni pėrzierjen e mė shumė se dy hijėzuesve. Shpėrndajeni nuancėn mė tė errėt nė rrėzė tė qerpikėve pėr ta bėrė vėshtrimin mė tė thellė dhe vazhdoni mė tonin mė tė ēelėt nė pjesėn e harkuar pėr t’i bėrė sytė mė tė mėdhenj. Mos harroni njė detaj: tonalitetet mė tė errėta tė ēdo ngjyre u shkojnė femrave mė tė pjekura, kurse tonet pastel atyre mė tė reja. Edhe nėse sytė blu janė shumė tė ndjeshėm, ekspertėt thonė se mund tė pėrdorni ēdo lloj hijėzuesi, mjafton qė produktet tė jenė tė testuara.
Bezhė pėr sytė e gjelbėr
Nėse jeni bionde si Kate Uinslet, lėrini qepallat natyrale, pėr tė nxjerrė edhe mė nė pah tė gjelbrėn e syve. Nėse ngjyra nuk ėshtė shumė e qartė, preferoni blunė ose tė kaltrėn pastel, pėr tė shmangur efektin zbehės. Pėr ato qė kanė flokė gėshtenjė dhe sy tė gjelbėr, janė mirė tek ngjyrat kafe, kurse pėr flokėt e kuqe tonet e pėrshtatshme janė ato gėshtenjė. Pėr tė zgjatur sa mė shumė qėndrimin e pluhurave mbi qepalla, mos pėrdorni krem hidratant, por fondėtintė, sepse krijon nja bazė fiksuese. Pėr tė mos i skuqur sytė gjatė heqjes sė makiazhit, me njė tampon pambuku tė zhytur nė sulucion pastrues pėr sytė, hiqni me kujdes pluhurat, por pa i fėrkuar sytė. Shpėlajini mė ujė tė ftohtė.
Bronz pėr sytė gėshtenjė
Kafja ėshtė universale, u shkon tė gjithave. Nė rastin e flokėve dhe syve tė zinj, si Penelop Kruiz, duhet njė nuancė e ngrohtė, kafe ose bronz, pėr tu kombinuar edhe me njė pluhur tjetėr nė ngjyrė perle ose vanilje. Njė alternativė tjetėr? E gjelbėr pylli. Sa pėr flokėt e kuq, synoni ngjyrat e ftohta si plumbi dhe mė pas ekuilibroni ngjyrėn e flokėve me atė tė syve duke pėrdorur njė ton ngjyrė rėre ose bezhė tė qartė.


Puthje e kuqe
Vera, sjell buzėkuqet me nuanca tė forta
Buzėkuqėt interpretojnė feminilitetin pėr sezonin, i cili vjen me nuanca tė forta. Njė tualet i fort pėr kėtė sezon pranverė-verė, si bluja, viola pėr sytė dhe pėr buzėt i kuqi i ndezur, i theksuar. Mund tė aplikoni njė tualet qė nxjerr nė pah vetėm buzėt. Me pak fjalė, njė pėrzierje midis pasionit dhe pafajsisė, njė tualet i tillė nuk mund tė kalohet lehtė nga sytė e vėzhguesve. Por mund dhe ta ekzagjeroni! Sy dhe buzė tė lyera, sezoni ju kėrkon plot ngjyra. Artistėt e tualetit kėshillojnė se pėr tė krijuar njė tonalitet eskluzivė, mjafton tė pėrdorni dy ngjyra buzėkuqesh. Nėse preferoni buzė me ndriēim dhe tė plota, buzėkuqit duhet t’i shtoni dhe shkėlqyesin.Ngjyrat sipas tipareve
Ke flokė tė zinj, biondė apo gėshtenjė? Lėkura jote ėshtė e ēelėt, e grunjtė apo e errėt? Cilat ngjyra tė shkojnė mė shumė duke u bazuar nė ngjyrėn e tipareve?

Lėkurė dhe flokė tė ēelėt
Nėse ke lėkurė tė qartė, sy blu, tė gjelbėr ose ngjyrė lajthie dhe flokė biondė, tė kuq ose gėshtenjė tė qartė.
Zgjidh
Blu
Tė gjelbėr
Rozė, nuancat e vjollcės
Tonet e ngjyrės sė kuqe tė errėt
Gri
Tė zezė
Shmang
Nuancėn e verdhė
Tonet portokalli
Tonalitetet bezhė: e bardhė e pisėt, shampanjė
Grimi
Pėr sa i pėrket trukut, zgjidh pluhurat e argjendta dhe blu. Nėse tė pėlqejnė bizhuteritė, zgjidh argjendin ose arin e bardhė

Lėkurė e hapur dhe flokė tė errėt
Nėse ke ngjyrė lėkure tė qartė dhe sy tė zinj ose kafe tė errėt. Flokėt janė tė zinj ose gėshtenjė e errėt.
Zgjidh
Blunė e thellė
Tė kuqen dhe rozėn ndezur
Nė pėrgjithėsi ngjyrat me shkėlqim
Tė gjelbrėn ushtarake
Tė zezėn
Shmang
Tonet pastel
Kafen
Bezhėn
Tė bardhėn
Grimi
Zgjidh njė makijazh me ngjyra tė ngrohta nė ngjyrat e tokės dhe bizhuteri tė arta
25 Prill 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos