Emrat e perjashtuar - Deputetėt, zbardhen listat zyrtare tė PD e PS

 

Zbardhen emrat, PS nuk dorėzon listėn

Aristir Lumezi

Partia Socialiste nuk i depoziton listat brenda afatit ligjor nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve.  Pas mė shumė se 24 orė konsultash tė ditės sė djeshme, partia mė e madhe opozitare nuk depozitoi listėn prej 140 emrash, duke shkelur Kodin Zgjedhor. Nė orėn 21.00, pas konsultave tė kryera, kryesocialisti Edi Rama ka mbledhur kryesinė e PS-sė pėr tė realizuar miratimin formal tė emrave tė 140 pretendentėve pėr nė Parlamentin qė do tė dalė pas zgjedhjeve tė 28 qershorit. Sipas burimeve pranė PS-sė, mėsohet se mbledhja e Kryesisė ka qenė e shoqėruar me debate ndėrmjet anėtarėve socialistė. Pas njė ore mbledhje, zėdhėnėsja e Kryesisė sė PS-sė, Mimi Kodheli bėri tė ditur se lista do tė bėhej publike ditėn e sotme. “Pati njė diskutim tė gjerė rreth kandidaturave. Lista e plotė do tė bėhen publike tė mėrkurėn me njė dalje publike nga ana jonė”, tha Kodheli. Ndėrsa ka shtuar se do tė respektohet çdo afat ligjor, PS nuk e ka plotėsuar njė gjė tė tillė.
Reagimi i KQZ
Ndėrkohė, kreu i KQZ-sė, Arben Ristani reagoi mbrėmė vonė ashpėr ndaj mosdepozitimit sipas afati ligjor tė listave nga ana e PS-sė dhe partive tė tjera. “KQZ shpreh shqetėsimin e tij tė thellė pėr sa i takon zbatimit tė kuadrit ligjor nga disa forca politike, nė lidhje me njė nga fazat mė tė rėndėsishme tė procesit zgjedhor, atė tė konstituimit tė KZAZ-ve. Kėto subjekte politike kanė shkelur nė vazhdimėsi afatet kohore tė pėrcaktuara qartė nė Kodin Zgjedhor. Nė fazėn e parė, atė tė depozitimit tė kandidaturave pėr anėtarė dhe sekretarė tė KZAZ-ve, nė mėnyrė flagrante u shkelėn afatet kohore tė pėrcaktuara nga Kodi Zgjedhor”, tha Ristani.
Pėrjashtimi i Nanos
Kryesia e PS-sė mėsohet se ka pėrjashtuar nga lista nė mėnyrė pėrfundimtare emrin e ish-kryeministrit Fatos Nano, liderit historik tė socialistėve. Ndėrsa edhe ish-kryeministri Ylli Bufi ka mbetur jashtė kėsaj liste. Ështė konfirmuar nė mėnyrė pėrfundimtare moskandidimi i kreut aktual tė PS-sė, Edi Rama nė kėto zgjedhje. E para nė listėn e Tiranės, do ta jetė kryetarja e Komitetit tė Helsinkit, Vasilika Hysi, ndėrsa i dyti renditet Besnik Bare. Kastriot Islami renditet i treti nė listėn e Qarkut tė Tiranės, ndėrsa nė vend tė katėrt renditet Sajmir Tahiri. Lista mė pas vazhdon me deputetin aktual Andis Harasani, pėr tė vazhduar me emrat e rinj nė PS, Ditmir Bushati dhe Ledi Shamku. Betejėn nė kryeqytet do ta ketė edhe Namik Dokle, i cili renditet i nėnti nė kėtė listė. Listėn e Durrėsit e kryesojė Blendi Klosi dhe Rudina Seseri, ndėrsa nė vend tė katėrt dhe tė pestė janė Azir Gashi dhe Gazmir Bizhga. Valentina Leskaj, Ilir Bejtja, Shega Ligori, Taulant Balla dhe Damian Gjiknuri janė emrat e parė tė listės sė socialistėve nė Qarkun e Elbasanit. Jashtė kėsaj ka mbetur Ndriçim Hysa, i njohur si mbėshtetės i Edi Ramės. Hysa ka pasur disa herė takime nė zyrėn e kryesocialistit, ku i ėshtė dashur tė pėrballet edhe me njė grup mbėshtetėsish tė tij, qė kundėrshtonin pėrjashtimin nga lista e Elbasanit. Nė Korçė, lista kryesohet nga Ben Blushi, Pandeli Majko, Mimi Kodheli, Alfred Dalipi, Arben Ahmetaj dhe Olta Xhaçka. Pėrsa i pėrket qarkut tė Fierit jashtė liste ėshtė deputetja aktuale Rajmonda Stefa, e cila duket se ėshtė penalizuar nga futja nė listė e Bashkim Finos. Nė krye tė listės sė PS-sė pėr kėtė qark janė Gramoz Ruçi, Ermelinda Meksi, Albert Çaçi, Fatos Tusha dhe Armando Subashi. Ndėrsa mėsohet se PS ka vendosur nė kėtė listė edhe tė birin e deputetit tė vrarė, Fatmir Xhindit. Nė listėn e Tiranės ka mbetur jashtė Edlira Haxhiymeri, e cila nuk ka pranuar qė tė jetė ndėr tė fundit si kandidate. Ajo ka dalė mbrėmė e revoltuar nga selia e PS-sė, duke komunikuar nė telefon me kryesocialistin. “Kam dinjitetin tim, integritetin tim, s’mund tė jem pjesė mbushėse e listave”, ka thėnė Haxhiymeri gjatė ikjes nga selia e PS-sė.

lista e ps

Qarku Tiranė
1.    Vasilika Hysi
2.    Besnik Bare
3.    Kastriot Islami
4.    Sajmir Tahiri
5.    Fatmir Xhafaj
6.    Andis Harasani
7.    Ditmir Bushati
8.    Ledi Shamku
9.    Namik Dokle
10.    Ardit Kaja
11.   
12.    Xhemal Qefalia 
13.    Dashamir Peza
14.   
15.   
16.    Auron Tare

Qarku i Durrėsit
1.    Blendi Klosi
2.    Rudina Seseri
3.    Azir Gashi
4.    Gazmir Bizhga
5.    Klodiana Spahiu
6.    Gjon Bardhi
7.    Edison Konomi

Qarku Elbasan
1.    Valentina Leskaj
2.    Ilir Bejtja
3.    Shega Ligori
4.    Taulant Balla
5.    Damian Gjiknuri

Qarku Korçė
1.    Ben Blushi
2.    Pandeli Majko
3.    Mimi Kodheli
4.    Alfred Dalipi
5.    Arben Ahmetaj
6.    Olta Xhaçka

Qarku Dibėr
1.    Ylli Manjani
2.    Sadri Abazi
3.    Qemal Minxhozi

Qarku Kukės
1.    Asllan Dogjani

Qarku Fier
1.    Gramoz Ruçi
2.    Ermelinda Meksi
3.    Albert Çaçi
4.    Fatos Tusha
5.    Armando Subashi
6.    Bashkim Fino
7.    Ervin Koçi
8.    Arben Koçi
9.    Pirro Lutaj
10.    Arjon Muçaj
11.    Alma Bejtaj
12.    Pajtim Isufi
13.    Gentian Nushi
14.    Bujar Çela
15.    Armando Xhindi
16.    Fredi Kokoneshi

Qarku Vlorė
1.    Arben Isaraj
2.    Luiza Xhuvani
3.    Arben Malaj
4.    Shpėtim Idrizi
5.    Eltar Deda
6.    Fatmir Toçi
7.    Kosta Bajraba
8.    Mira Shehu
9.    Rajmonda Gjoni
10.    Gėzim Tushi
11.    Edmond Leka
12.    Valbona Sulçe

Qarku Lezhė
1.    Gjok Jaku
2.    Gjovalin Kadeli
3.    Edmond Prenga
4.    Ndrec Dedaj
5.    Luan Dalipaj
6.    Dava Gjoka
7.    Fran Marku

Qarku Shkodėr
1.    Ilir Beqja
2.    Tom Doshi
3.    Ndue Kola
4.    Astrit Beci
5.    Falma Fshazi

Qarku Berat
1.    Erjon Braçe
2.    Fidel Ylli
3.    Ermonela Felaj
4.    Marko Bello
5.    Edmond Bejko
6.    Selman Hodaj
7.    Anila Agalliu
8.    Valbona Zylyftari

Qarku Gjirokastėr
1.    Arta Dade
2.    Vangjel Tavo
3.    Ethem RukaPD shpall 140 emrat, nė krye ministra e akademikė

ADI SHKEMBI

Partia Demokratike i jep fund tė gjitha dyshimeve dhe zbardh listėn e 140 emrave, qė do tė kandidojnė nė zgjedhjet e 28 qershorit. Pas tre ditėsh konsultime tė gjata me kryesinė e vogėl nė zyrėn e Kryeministrit Berisha, dje nė drekė iu dha edhe dora e fundit listės, pėrpara se ajo tė dėrgohej nė kryesi. Nė listė bie nė sy emrat e dy pėrfaqėsuesve tė lartė tė PBDNJ-sė, Kosta Barka e Spiro Ksera, analisti Mark Marku, kreu i KKRT-sė, Mesila Doda, deputetit Paulin Stėrkaj, i cili nė 3 korrik 2005 kandidonte pėr PS-nė si dhe kryetari i komunės sė Otllakės, Lefter Maliqi.
Kryesia
Rreth orės 18.30, Kryeministri Berisha thirri mbledhjen e kryesisė sė PD-sė pėr tė miratuar listėn pėrfundimtare para se ajo tė bėhej publike pėr mediat. Burime nė PD bėnė tė ditur se kjo mbledhje megjithėse ka zgjatur rreth 60 minuta ka kaluar nė konsensus tė plotė dhe tė gjitha kandidaturat e miratuara paraprakisht nga krerėt mė tė lartė tė PD-sė, u pranuan nga kryesia. Nė pėrfundim tė saj, Kryeministri Berisha deklaroi se arritjet e kėsaj qeverie janė vlerėsuar nga autoritetet ndėrkombėtare qė kanė vizituar vendin dhe nga ato qė ai vetė ka takuar gjate vizitave jashtė shtetit. “Ky ėshtė njė moment solemn i kryesisė sė PD-sė. Shqipėria gjatė qeverisjes sonė u vizitua nga presidenti Bush dhe kryeministri u prit nga kancelaritė e gjithė botes. Gjithashtu, me ne u bė anėtarėsimi nė NATO dhe aplikimi pėr statusin e kandidatit”, ka deklaruar Berisha. Kryeministri ka vlerėsuar se ndėr premtimet kryesore tė realizuara nga qeveria e tij ka qenė edhe rritja e rrogave dhe pensioneve.
Lista
Ashtu siç edhe pritej kryeministri Berisha do tė kryesojė listėn nė Qarkun e Tiranės, ndėrkohė qė ministrat e tij mė tė rėndėsishėm do tė jenė tė parėt nė 11 qarqet e tjera tė vendit. I dyti pas kreut tė qeverisė do tė jetė kreu i PD-sė sė Tiranės, Aldo Bumçi, ndėrsa e treta aktorja e njohur e skenės shqiptare, Rajmonda Bulku. Pjesė e listės sė kryeqytetit janė edhe kreu i njėsisė 10, Gerti Bogdani, zv.ministrat, Genti Strazimiri, Florjon Mima, Jorida Tabaku, Kastriot Sulka e Edit Harxhi. Por nė kėtė listė duket se i limiti i sigurt, nisur edhe nga sondazhet ėshtė numri 14 qė pėrkon me emrin e shefit tė kabinetit, Arben Imami, ndėrkohė qė pas tij ėshtė Lajla Pėrnaska. Mundėsi thuajse minimale pėr tu futur nė parlament kanė kreu i KESH-it Gjergj Bojaxhi, i cili renditet i 24-ti apo kreu i Hipotekave, Arben Qirjako. Pėr sa i pėrket qarkut tė Durrėsit, atė do ta kryesojė sekretari i marrėdhėnieve me publikun, Ferdinand Xhaferri, ndėrsa pas tij ėshtė Albana Vokshi. Emri surprizė nė listė duket se ėhstė ai i kreut aktual tė PD-sė sė qytetit bregdetar Igli Cara. Pėr sa i pėrket qarkut tė Gjirokastrės, i dyti nė listė pas ministrit Ruli ėshtė prefekti aktual i kėtij qarku, ish anėtari i kryesisė sė PBDNJ-sė, Spiro Ksera. Nė tė njėjtėn kohė, edhe nė qarkun e Vlorės, kryeministri Berisha ka futur njė ish anėtar tė lartė tė partisė sė minoritetit, Kosta Barka, pėr tė marrė pikėrisht votat e kėtij komuniteti. Nė qarkun e Shkodrės, i cili kryesohet nga kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, bie nė sy edhe emri i Paulin Sterkajt, i cili ėshtė i gjashti, ndėrkohė qė njė pozicion mbi tė ėshtė kreu i Dhomės sė Tregtisė, Gjok Uldedaj. Ndėrsa nė qarkun e Lezhės, pas Edi Palokės ėshtė analisti i njohur, Mark Marku.


Lista E KANDIDATEVE TE PD

TIRANE
Sali Berisha
Aldo Bumçi
Rajmonda Bulku
Bujar Nishani
Majlinda Bregu
Gerti Bogdani
Genti Strazimiri
Florjon Mima
Ilir Rusmali
Myqerem Tafaji
Luan Skuqi
Tritan Shehu
Viktor Gumi
Arben Imami
Lajla Pėrnaska
Vath Tabaku
Jorida Tabaku
Edit Harxhi
Altin Ndoqi
Kastriot Sulku
Galip Rramadhi
Tauland Bino
Ermal Domi
Gjergji Bojaxhi
Indrit Fortuzi
Arben Qirjako
Ferdinand Shehu
Jera Kruja
Arta Sakja
Migeni Reçi
Keltis Kruja
Ylber Vata

LEZHE
Edi Paloka
Mark Marku
Paulina Hoti
Gjok Vuksani
Gjovalin Prenga
Zef Gjoka
Martatita Trashaj

VLORE
Astrit Patozi
Ardian Kollozi
Leonard Demi
Kreshnik Çipi
Kosta Barka
Laureta Bejkosala
Bujar Leskaj
Glori Husi
Nexhmije Xhuveli
Agron Shehu
Elsa Gjini
Lorena Ymeri

GJIROKASTER
Genc Ruli
Spiro Ksera
Arben Çulli
Teuta Kalemi
Pėllumb Peçani

BERAT
Genc Pollo
Mehmet Xheka
Lefter Maliqi
Thoma Rumiçi
Bujar Hoxha
Miranda Haxhia
Dhori Kule
Edi Poni

DIBER
Jemin Gjana
Sherefedin Sehu
Bedri Hoxha
Selami Xhepa
Mirjana Bulku
Idriz Xhumara

KUKES
Flamur Noka
Besnik Dusha
Fatos Hoxha
Evelina Koldashi

DURRES
Ferdinand Xhaferri
Albana Vokshi
Gazmend Oketa
Ylli Lama
Osman Metalla
Eduart Halimi
Igli Cara
Ndriçim Babasi
Sami Gjergji
Liljana Kola
Eglantina Bekteshi
Dardan Domi
Besa Qesja

FIER
Sokol Olldashi
Ilir Bano
Mesila Doda
Enkelejd Alibeaj
Vasillaq Ngresi
Fatos Beja
Eno Bosdo
Blerim Koreshi
Ramadan Krasniqi
Ferdinand Murati
Daut Sulaj
Vasilika Hysi
Majlinda Verria
Stravri Ristani
Nevila Bami
Suzana Numani

KORÇE
Ridvan Bode
Gjergji Papa
Ledina Ajolli
Edmond Spaho
Fatbardh Kadilli
Ismail Hoxha
Elfrida Zefi
Jonela Spaho
Eduart Ypi
Alfred Gega
Niko Dudo
Zinet Shaholli

ELBASAN
Lulzim Basha
Ardian Turku
Adriana Gjoni
Rrahim Cota
Dashnor Sula
Luciano Boci
Sybi Hida
Aurel Bylykbashi
Bexhet Uruci
Mimoza Hasekiu
Blerina Copja
Erind Bakalli
Valdete Kongoli
Qamil Dika

SHKODER
Jozefina Topalli
Astrit Bushati
Arenca Trashani
Gezim Dibra
Gjok Uldedaj
Paulin Sterkaj
Ndue Paluca
Xhovalin Cuni
Ramiz Cobaj
Shpresa Tepelia
Fatbardh Spahia


Kandidaturat, Bulku pėrballė Luiza Xhuvanit
E konsideruar nė zgjedhjet lokale si njė pėrballje mes aktoresh tė njohura, ajo mes Luiza Xhuvanit dhe Rajmonda Bulkut ėshtė transferuar tani nė Parlament. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste kanė vendosur nė listat e tyre tė kandidatėve pėr deputetė dy aktoret, tė cilat gjithsesi do tė bėjnė fushatė nė qarqe tė ndryshme. Kryeministri Berisha prezantoi dje Rajmonda Bulkun tė tretėn nė Qarkun e Tiranės, duke e vlerėsuar atė si njė ndėr figurat e para tė njohura tė kryeqytetit, qė kontribuoi nė rrėzimin e bustit tė diktatorit Hoxha. Megjithėse, emri i Bulkut pėrmendej shpesh nė listat e PD-sė sė kryeqytetit, vetėm nė mbledhjen e djeshme tė kryesisė u vendos qė ajo tė jetė e treta pas Berishės dhe Bumçit. Nė tė kundėrt, aktorja tjetėr e njohur, Luiza Xhuvani do tė dalė deputete e Partisė Socialiste nga qarku i Vlorės. Kryesia e kėsaj partie ka vendosur qė ajo tė jetė e dyta nė kėtė qark pas deputetit aktual Arben Isaraj.


PD, jashtė listės Zogaj e grupi i Topit

ADI SHKEMBI

Shpallja e listės sė kandidatėve pėr deputetė lė pėrfundimisht jashtė zyrave tė kuvendit rreth 1/3 e deputetėve aktualė tė Partisė Demokratike. 18 deputetė, tė cilėt nė zgjedhjet e 3 korrikut arritėn tė marrin mandatin pėrmes zonave njemėrore nuk do tė jenė nė listat e partisė mė tė madhe tė maxhorancės. Mes tyre bien nė sy emrat e deputetit tė Lezhės, Preç Zogaj, apo atij tė Tropojės, Aleksandėr Biberaj. Por ndėrsa pėr kėtė tė fundit lėnia jashtė liste pritej, po tė kihet parasysh pėrplasja publike e muajit janar me kryetaren e kuvendit, njėherėsh nėnkryetare e PD-sė, Jozefina Topalli lidhur me shkarkimin nga delegacioni shqiptar nė asamblenė e Kėshillit tė Evropės, i çuditshėm mund tė konsiderohet propozimi qė iu bė Zogajt, i shtati nė Shkodėr pėr tė mbuluar Pukėn. Duke folur mbrėmė nė emisionin “Faktori Plus”, Zogaj tha se ndihej i habitur nga ai propozim qė i ishte bėrė. “Jam lajmėruar nga njė koleg qė isha i shtati nė Pukė. U befasova sepse unė jam deputet nė Lezhė. Pasi u mendova pak dhe konsiderova tė paarsyeshme nė rastin me tė keq, caktimin nė Shkodėr. E kam shumė tė vėshtirė, do mundohem tė kuptoj arsyet. Ky ėshtė njė veprim i papritur pėr mua, ėshtė i paimagjinueshėm. S’kam kuptuar asnjė shenjė. Tė gjitha sondazhet edhe ata tė kundėrshtarėve tregojnė njė fitore pėr ne. Ne elektorati na ka vlerėsuar prandaj s’kam arritur tė kuptoj arsyet politike”, u shpreh Zogaj. Ai bėri tė ditur gjithashtu se dje nė mbrėmje ėshtė regjistruar nė partinė e avokat Spartak Ngjelės, njė tjetėr i larguar nga Partia Demokratike. Zogaj do tė jetė i pari nė listėn e partisė “Ligj dhe Drejtėsi” nė Qarkun e Lezhės. Ashtu siç edhe pritej jashtė listave kanė ngelur ish ministri i jashtėm, Besnik Mustafaj, i cili u tėrhoq nga politika pėr katėr vitet e ardhshme si dhe ish ministri i Kulturės, Ylli Pango pas skandalit seksual tė publikuar nė media. Gjithashtu nga kjo listė e PD-sė janė penalizuar edhe njė pjesė e mirė e deputetėve qė lobuan pėr tė bėrė president Bamir Topin. Mė i fituari nga kjo pakicė bllokuese, e vlerėsuar si e tillė nga kryeministri Berisha, ėshtė Dashnor Sula i cili ėshtė i pesti nė Elbasan, ndėrkohė qė mė pak shanse ka pėr Bujar Leskajn qė ėshtė i shtati nė Vlorė dhe Sami Gjergji, i cili ėshtė i nėnti nė qarkun e Durrėsit. Nga ky grup kanė ngelur pėrfundimisht jashtė Pal Dajçi dhe Sali Shehu. Njė tjetėr kriter qė ka zgjedhur kryeministri nė hartimin e listės duket se ėshtė edhe aktivizimi nė Kuvend. Ëngjėll Cara, Mevlan Xhindoli, Shkėlzim Ziri e Mehmet Hoxha, tė cilėt rrallė e kanė parė veten nė foltoren e Kuvendit kanė ngelur jashtė listave tė demokratėve. Ndėrkohė qė disa tė tjerė si Aurel Bylykbashi dhe Idriz Xhomara, megjithėse ndodhen nė listė, nuk kanė thuajse asnjė mundėsi pėr tė marrė njė mandat tė dytė.


Deputetėt qė mbeten jashtė

Rexhep Uka
Aleksandėr Biberaj
Preç Zogaj
Pal Dajçi
Sali Shehu
Besnik Mustafaj
Ylli Pango
Gėzim Karapici
Engjėll Cara
Blerim Çela
Eris Hoxha
Rahim Kaleci
Genc Juka
Shkėlqim Ziri
Safet Sula
Baki Shehu
Mehmet Hoxha

Deputetėt qė rrezikojnė

Sami Gjergji
Bujar Leskaj
Gjovalin Prenga
Alfred Gega
Idriz Xhomara
Ramiz Cobaj
Aurel Bylykbashi

PR dorėzon listat e kandidatėve nė KQZ
Partia Republikane ka depozituar dje nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve listėn me 140 kandidatėt pėr zgjedhjet e 28 qershorit. Falė hapėsirave qė jep Kodi zgjedhor, kryetari i kėsaj partie mund tė kandidojė nė tė 12 qarqet e vendit, ndėrkohė qė anėtarėt e kryesisė sė saj janė ndarė nė secilin qark. Kėshtu nė Tiranė emri i parė nė listė do tė jetė ai i deputetit aktual Besnik Bisha. Ndėrkohė qė pas tij janė Dashnor Pajaziti dhe Gerta Guveni. Nė qarkun e Korçės, republikanėt do tė kenė njė femėr nė krye tė listės, anėtaren e kryesisė, Myrvete Pazaj, e cila pasohet nga Gerond Sevrani. Nėnkryetari i partisė republikane, njėherėsh zv.ministėr i ekonomisė dhe energjetikės, Neritan Alibali do tė jetė i pari nė listėn e kėsaj force nė qarkun e Shkodrės dhe do tė pasohet nga Namik Kamberi e Bardh Kuci. Ndėrkohė qė nėnkryetari tjetėr, Arjan Madhi do tė kryesojė qarkun e Elbasanit, kurse deputeti aktual Artur Hasanbelliu do tė jetė i pari nė Durrės.


Lista e PR

TIRANE
Besnik Bisha
Dashnor Pajaziti
Gerta Guveni

KORÇE
Myrvete Pazaj
Gerond Sevrani

SHKODER
Neritan Alibali
Namik Kamberi
Bardh Kuci

ELBASAN
Arjan Madhi
Luan Duzha

DURRES
Artur Hasanbelliu


LSI depoziton listėn, Meta do kandidojė vetėm nė Tiranė

Lėvizja Socialiste pėr Integrim i ka bėrė publike emrat me listat e 140 kandidatėve pėr deputetė. Nė krye tė listės sė qarkut tė Tiranės ėshtė lideri i kėsaj partie, Ilir Meta. I dyti nė listė ėshtė nėnkryetari i kėsaj partie, Pėllumb Xhufi. Nė vend tė tretė ėshtė kryetarja LRI-sė, Erisa Xhixho. Ndėrsa si kandidaturė tjetėr e rreshtuar pranė kėsaj force politike mund tė pėrmendim emrin e dekanit tė Fakulteti Filologjisė, Shezai Rrokaj. Nė qarkun Vlorė, renditet Shkėlqim Selami, Besjan Pesha dhe Gjergji  Mano. Nė qarkun e Kukėsit janė Zef Çupi, Qemal Elezi, Erina Palushi dhe Hydajet Ponari. Lista e qytetit tė Shkodrės kryesohet nga Sokol Axhemi, Sait Fishta dhe Nora Malaj. Ndėrsa nė qarkun Korçė, lista renditet nga Petrit Vasili, Mishel Papakozma, Ilir Medini, Zamir Demiraj dhe Tomor Azis. Monika Kryemadhi kryeson listėn e LSI-sė nė zonėn e Dibrės, ndėrsa Dritan Prifti dhe Spartak Braho atė tė qarkut tė Fierit. Nė Berat, lista kryesohet nga Nasip Naço, ndėrsa nė Durrės lista kryesohet nga Lefter Koka dhe Artur Zheji. Listės sė LSI-sė i ėshtė bashkangjitur edhe njė figurė e njohur e edicionit tė fundit tė “Big Brother”, Dritan Shehaj. Njė prej protagonistėve tė edicionit tė dytė tė “Big Brother” do tė jetė kandidati i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim nė qarkun e Gjirokastrės. Angazhimi i Dritan Shehaj nė strukturat e Lėvizjes Rinore pėr Integrim ėshtė mė i hershėm. Dritan Shehaj ėshtė diplomuar pėr Drejtėsi nė Universiteti i Tiranės dhe mė pas la vazhduar studimet pasuniversitare nė Universiteti Ushtarak “Skėnderbej”, Tiranė. Po dje paradreke ėshtė regjistruar edhe lista e Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar. Kjo parti qė bėn pjesė nė koalicionin politik “Poli i Lirisė” ka bėrė publike disa prej emrave tė listės. Nė Tiranė, lista kryesohet nga ish-kryeministri Aleksandėr Meksi dhe kreu i kėsaj partie, Dashamir Shehi. Nė qytetin e Shkodrės lista kryesohet nga deputeti i zgjedhur me siglėn e PD-sė, Gilman Bakalli. Tė dyja partitė politike, Lėvizja Socialiste dhe Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar kanė depozituar brenda fatit ligjor listėn e kandidatėve pėr deputetė.


Lista e LSI

Tiranė
Ilir Meta
Pėllumb Xhufi
Erisa Xhixho
Ilir Dashi
Roland Çelmeta
Shezai Rrokaj
Luan Rama
Idajet Xheka
Matilda Merxhani
Sokol Dervishaj
Hasan Hoxha
Viron Bezhani
Pėllumb Pipero
Edmond Hoxha
Pjetėr Dema
Flamur Hysi
Alma Dyrmishi
Fatos Xhediku
Vjollca Lubonja
Alfred Bakalli
Mira Hoxha
Arben Terpollari
Endrit Braimllari
Agim Picaku
Saimir Ivziku
Ana Misha
Lutfi Lami
Maksim Lulo
Elona Guri
Kozeta Bracja
Rasim Allushi
Anila Feka

Vlorė
Shkėlqim Selami
Besjan Pesha
Gjergji Mano
Besnik Elezi
Harilla Thanasko
Valbona Anagnosti
Entela Rushiti
Pėllumb Jaupaj
Pullum Qerimi
Natasha Koka
Bujar Allushi
Diana Murati

Kukės
Zef Çupi
Qemal Elezi
Erina Palushi
Hydajet Ponari

Shkodėr
Sokol Axhemi
Sait Fishta
Nora Malaj
Sajmira Laçi
Sytki Ndrecaj
Ndrek Rukaj
Vjollca Vuçini
Bledar Bashi
Merion Rexha
Ylljon Hasanaj
Mark Ndou

Korçė
Petrit Vasili
Mishel Papakozma
Ilir Medini
Zamir Demiraj
Tomor Azis
Mirjeta Shkullaku
Jorida Romacka
Sami Muka
Robert Cekici
Mirela Kinolli
Ilir Palla
Aurora Bica
Elbasan
Bujar Kllogjeri
Pjerin Xhuvani
Enver Roshi
Rexhep Bica
Hamit Çota
Mimoza Trimi
Astrit Xhelili
Zenun Bullari
Dashamir Xhika
Zhaneta Cerma
Bledi Koçi
Ardiana Kasa
Rovena Domi
Suela Sulkja

Diber
Monika Kryemadhi
Agim Hysa
Ilir Balla
Bajram Krashi
Nazmi Kaja
Lutfije Meta

Fier
Dritan Prifti
Spartak Braho
Bujar Hasaj
Rudina Jupe
Angjelina Kola
Frederik Cuko
Vladimir Hajdari
Ervin Muskaj
Gezim Shahin
Luljeta Bregasi
Bahrie Cela
Bardhyl Faskaj
Etleva Haka
Nikollaq Lena
Hysni Bogdani
Agim Maci

Berat
Nasip Naco
Gledjon Rehovica
Valbona Papa
Tomor Kapllani
Sadik Muka
Abdulla Xhemo
Kujtim Pelivani
Taulant Brehamaj

Durres
Lefter Koka
Artur Zheji
Agim Xheka
Bujar Dhima
Edlira Shemsi
Flutura Kona
Ermion Arapi
Andi Shahini
Kontjana Kuçi
Adelina Hysa
Edmond Isaku
Adriatik Mukaj
Ilir Memko

Lezhe
Gjovalin Bushi
Pashko Smaçi
Sabaete Hidri
Aleksander Perkeqi
Loreta Pali
Anita Jaku
Drane Kola

Gjirokaster
Luan Memushi
Genci Sinojmeri
Mirela Meko
Aleksandri Pesha
Dritan Shehaj


Lista e PSV 91

Tiranė
Petro Koçi
Demir Progri
Agim Kamberi
Lindita Spaho
Kujtim Musi

Durrės
Gjergj Koja
Hasan Stafa
Liri Golemi

Fier
Nazmir Bilani
Hader Ccako
Zhaneta Kembora

Vlore
Kasem Cenaj
Marika Cakeri
Bashkim Nikolla

Elbasan
Shpėtim Kateshi
Elida Tepelena
Behar Ganci

Korçė
Paqesor Zeneli
Skendian Larti
Thoma Angjellari

Berat
Nikollaq Mata
Lefter Doko
Fatmira Mustafaj

Lezhe
Ramadan Hasani
Pal Syziu
Mimoza Ndoka

Gjirokastėr
Idajet Beqiri
Vjollca Alinani
Fejzo Subashi

Shkodėr
Lek Çukaj
Qemal Mehja
Mimoza Kokici

Kukės
Edlir Bala
Perparim Lami

Dibėr
Adelina Daizi
Selim Mziu
Halil Lalaj

Lista e krereve tė LZHK

Tirane 
Aleksander Meksi
Dashamir Shehi
Aferdita Numani
Ardian Maçi
Edlira Bitincka

Durrės
Agim Toro
Hasan Vrapi
Manila Selimi
Fier
Ibrahim Morina
Faslli Siqeca

Shkoder
Gilman Bakalli
Ferdi Fani

Vlore 
Gezim Boçari
Osmen Hitaj
Korçe 
Koco Bode
Artur Take
                           
Berat 
Edmond Shyti
Mirel Starova
                               
Lezhe 
Teuta Sulaj
Bashkim Cara
Elbasan 
Ndriçim Allaj 
Denada Kristo
                                       
Gjirokaster 
Sokol Halili
Marenglen Koçi

Kukes 
Hajdin Zyberaj
Zenun Meshi


Lista e G99

Tirane
Erion Veliaj
Arbjan Mazniku
Juliana Hoxha
Bardhylka Kospiri
Jetona Myteveli
Ols Abazi
Mentor Mosho
Ened Mato
Silvana Xheka
Gjergji Trola
Taulant Tusha
Alketa Berzani
Dritan Subashi
Gjergji Gace
Astrit Alushi
Alban Bengasi
Leonard Bishtaja
Kostandina Keruti
Artan Greva
Sokol Xhunga
Erion Kurti
Andi Pogaçi
Denis Prifti
Enejda Sheku
Migena Jance
Jola Foto
Rudina Berani
Joniada Hito
Saimir Qejalliu
Remir Gjoligaj
Qemal Saraci
Endri Gjata

Berat
Erion Veliaj
Pilo Keri
Alba Cela
Gezim Plaku
Mirela Tushaj
Zoi Bardhi
Teuta Shkembi
Blenard Spaho

Diber
Erion Veliaj
Sakip Lata
Artemisa Thaci
Anila Shehu
Ermal Cara
Alfred Grosha

Durres
Erion Veliaj
Milva Ekonomi
Etjen Xhafaj
Eduart Shota
Arlind Vata
Marsida Virioni
Klodjan Kapiti
Valmira Greca
Dorian Hatibi
Leka Filto
Eftali Koci
Anisa Rrutja
Çlirim Duro

Elbasan
Erion Veliaj
Genti Elezi
Bujar Alliu
Adela Koçaj
Alfons Mata
Dritan Pisha
Benita Kereku
Rozeta Haxhiymeri
Enkeleda Kollarja
Marsela Kurila
Julian Senija
Elton Elezi
Adi Cepa
Lorenc Zani

Fier
Erion Veliaj
Eduart Hashorva
Denis Xoxa
Erinda Shahi
Valbona Seranaj
Xhevaire Dulja
Eriselda Rista
Ervin Prifti
Viola Pogace
Thanas Dinaku
Urjona Gallani
Saimir Osmani
Gertan Bilero
Oltion Koreshi
Artian Kocaj
Gentian Lengu

Korçe
Erion Veliaj
Maklen Misha
Matilda Manellari
Marsela Gozhdari
Jofiel Koço
Edvin Lamçe
Eriona Lale
Llamvi Stavre
Klodis Ikonomi
Elizeta Vando
Enlen Grazhdani
Zhenika Loli

Gjirokaster
Erion Veliaj
Orgen Hasanbega
Alketa Skendaj
Bagent Bega
Suela Rizaj

Kukes
Erion Veliaj
Ukshin Morina
Trendafile Rada
Agron Lleshi

Lezhe
Erion Veliaj
Plarent Ndreca
Altin Jaku
Besarta Dika
Ardiana Huba
Atlant Picaku
Aisel Shelegu

Shkodėr
Erion Veliaj
Roland Ilia
Marinela Lika
Besmir Vukaj
Diana Marku
Egesta Kavaja
Elvis Shimaj
Arbis Vjerdha
Beta Sokoli
Fatjon Nikolli
Everest Kapllaj

Vlorė
Erion Veliaj
Genci Kojdheli
Florjana Koka
Armando Lagji
Romina Sopiqoti
Eglantina Ajdini
Edi Tozaj
Silvana Islamaj
Altin Ballaj
Valvona Kordha
Nevila Xoxa

Lista PDS

Qarku TIRANË
Artur Duçkallari
Xhevdet Kacani
Lavdije Ruçi
Florian Pullazi
Pirro Milkani
Pandeli Theodhori
Roland  Permeti
Petrit  Nathanaili
Gentian Çelosmani
Bardhyl Tosku
Mimoza  Paraveli
Artan   Çelmeta
Siçiliana Lisi
Alba Hasa
Ferat Pali
Elton Agolli
Entela Basha
Klodian Kumbara
Islam Dervishi
Sokol Kurtbalaj
Irini Beqiraj
Napolon Ibrahimi
Gjergj Prifti
Fiqiri  Çaça
Bledar Domi
Alma  Toska
Vasilika Sterjo
Drita Teta
Shpetim Sala
Aurora  Hoxha
Shefik Ajdini

Qarku Vlorė
Paskal Milo
Sazan  Aliko
Aleksandra Shkurti
Medin  Xhelili
Leka Veraj
Sejko Metaj
Altin Gaba
Flugert Lala
Thanas Hyso
Sofokli Mekshi
Eqerem  Baco
Pellumb Beqiri
 
Qarku Fier
Leonard Strati
Flamur Buzi
Timo Koçi
Aferdita Kola
Agim  Metaj

Qarku Berat
Dritan Devole
Xhevahir Sulovari
Altina  Shyti
Irfan Myftaraj

Qarku Korçė
Silvana Xuhano
Petraq Premti
Gjergji Ropi
Violeta Gjoni

Qarku Elbasan
Paskal   Milo
Pellumb  Xhelili
Fatbardha Alimeta
Enea    Kapurani
Rrapush Bahiti

Qarku Durrės
Fadil Hoxha
Ilia  Milloshi
Elton Karaj
Aferdita Plepi
Qarku Lezhė
Petraq Kalemi
Fran Mataj
gjon  Marku
Vjollca Metaj

Qarku Shkodėr
Pashuk Masmalaj
Agim Halluni
Tonin Bala
Miranda Xhaferi
Valter Vathaj

Qarku Dibėr
Paskal Milo
Petrit Zili
Anita Kurti
Bledar Lleshi
Dritan Pjeçi
Agim Gjoni
 
Qarku Kukės
Gezim Bushati
Besnik Lleshi
Alba Hallvaxhiu
Sali Thaçi

LISTA E PAA

TIRANE
Lufter Xhuveli
Ndue Preka
Etleva Canaj
Sajmir Hoxha
Auron Meneri
Salian Çullhaj
Aelita Mani
Leonard Boduri
Dritan Arapi
Arta Kodra
Bashkim Toska
Artur Aliaj

BERAT
Lufter Xhuveli
Ajet Veleshnja
Blerina Agaj
Violeta Ruzi
Xhevahir Mezini
Shkelqim Çela
Xhako Lamçellari

DIBER
Lufter Xhuveli
Skender Lata
Dallandyshe Kallaverja
Agron Daci
Faik Hida
Elsa Tunaj
DURRES
Lufter Xhuveli
Enver Maloku
Zoje Meca
Refat Dervina
Perparim Zaimi
Evgjeni Bici
Agim Shtama
Merita Çeka
Hajri Dervishi

ELBASAN
Lufter Xhuveli
Shkelqim Elezi
Luljeta Bodurri
Sotir Panxhi
Mylazim Tusku
Teuta Hida
Leonard Bitri
Vangjel Tollumi
Natasha Berdufi

FIER
Lufter Xhuveli
Shahin Bejdaj
Ilir Robo
Alfred Balla
Perparim Gropa
Angjelina Mertiri
Besa Goxhaj
Petraq Dafa
Pranvera Hajdini
Ferdinand Cobo

GJIROKASTER
Lufter Xhuveli
Bekim Sinani
Feti Hajredini
Riza Mama
Flora Zharkalli

KORCE
Lufter Xhuveli
Pellumb Abeshi
Aishe Terolli
Gezim Adri
Alket Tomorri
Aida Marko
Paqesor Cane
Dragan Mitre
Rudina Sari
Shaban Mero
Klaudeta Myteveli
Avni Mara

KUKES
Lufter Xhuveli
Shukri Shehu
Rruke Haziraj
Dylber Muslika
LEZHE
Lufter Xhuveli
Petrit Gjoni
Diella Lufi
Beqir Ahmeti
Anida Gazulli
Gjon Gjeta
Hile Gjoka

SHKODER
Lufter Xhuveli
Mark Molla
Myzafer Kraja
Vasita Lumanaj
Rrok Kola
Fadil Heta
Meleke Strica

VLORE
Lufter Xhuveli
Arian Demiri
Zeliha Ferhati
Agim Mukaj
Ziso Kapurani
Meme Habazaj
Maria Vasili
Alfred Mecorapaj
Bashkim Abazi
Dallandyshe Nazeraj
Dritero Kenaci


Krerėt e PBK

TIRANE
Adriatik Alimadhi

SHKODER
Gėzim Brezda

FIER
Majlinda Toro

VLORE
Kujtim Lamaj

KORCE
Arben Hoxha

DURRES
Shpėtim Varaku
ELBASAN
Dalip Kadriu

BERAT
Refat Velmishi

DIBER
Fatmir Doksani

GJIROKASTER
Petrit Pollo

LEZHE
Dile Nikolla

KUKES
Basri Elezi


LISTA E PBDNJ

TIRANE
Leonard Solis
Jani Mavromati

DURRES
Kristo Huta

GJIROKASTER
Vangjel Dule
Kristostan Kamberi

VLORE
Vangjel Dule
Harallam Pandeki

KORCE
Vangjel Dule
Thanas Poci

BERAT
Vangjel Dule

SHKODER
Tom Cura

LEZHE
Sokol Marku

DIBER
Vilma Premti

ELBASAN
Thoma Jani
Altin Kėnuti


Lista e PDK

TIRANE
Jak Ndokaj
Marije Dobra
Ded Bajraktari
Skender Hodja
Ibrahim Likzelia
Mark Frroku
Kujtim Gjuzi
Ndok Kola
Meleqe Renja
Astrit Tako
Agim Sali
Tefta Speci
Ermira Gjinaj
Kristo Laci
Gilberta Çullhaj
Marsela Shehu
Ermira Kurti
Vullnet Koldashi
Dritan Brama
Durim Patoshi
Mileva Meksi
Luan Kurti
Evis Zalta
Prend Gjoka
Anton Shkoza
Shefqet Kanani
Anxhela Palla
Etleva Veliu

BERAT
Nard Ndoka
Lorenc Mato
Majlinda Stajko
Neritan Vito
Pwrparim Harizaj
Lorela Papa
Ardian Ermezi
Arben Likaj

DIBER
Emond Stojku
Agim Pisli
Fatime Meta
Emin Saraçi
Gerta Qurku
Kujtim Martani

ELBASAN
Ymer Tola
Rezart Kovaçi
Gentjana Lulgjuraj
agron Gega
Rudin Bardhoshi
Lutfi Hidri
Eurona Leka
Everes Hoxha
Iridon Bahiti
Mirela Shijaku
Eglantina Doko
Astrit Mustafai

FIER
Vladimir Beja
Gazmend Cela
Arta Progonati
Petraq Kote
Alban Shabani
Dritan Kripa
Elsa Goga
Pirro Kice
Mimoza Koreshi
Ferdinand Zdrava
Stela Taçi
Neim Dervishi
Saimir Kazanxhiu
Pellumb Trifka
Anton Perlala
Artur Gjika

GJIROKASTER
Aida Joanidhi
Gezim Proko
Lulezim Sulaj
Xhevair Llana

KORCE
Tefik Doko
Ilia Goçllari
Teuta Hoxha
Ilia Jatagani
Lulezim Hoxhaj
Dashamir Topçi
Diora Potka
Rolandi Lalaj
Natasha Ktona
Denis Zguro
Marjola Diko

KUKES
Kreshnik Lushaj
Dem Brati
Marime Bilalaj
Binak Pepkolaj

LEZHE
Ndue Shpani
Fran Lleshi
Mimoza Gjoka
Nikoll Ndreu
Simon Kalaj
Pashke Paçuku
Genti Boçi

SHKODER
Nard Ndoka
Frrok Gjini
Alma Kurti
Mark Lumaj
Mark Kroqi
Gjelosh Prendi
Broz Pjetrani
Gjergj Sokoli
Xhevat Hoxha

DURRES
Apollon Baçe
Haki Purriqi
Manjola Memini
Albana Kapexhiu
Spiro Bojaxhiu
Dashamir Lika
Prenush Paloka
Ndue Dema
Arben Likaj
Julinda Domi

VLORE
Baki Jazaj
Qetsor Ferunaj
Dhimitraq Lapa
Tefta Zoto
Bejto Karçanaj
Lorand Merkuri
Matilda Hyseni
Aleksandra Llanaj
Ermal Guçaj
Esat Asllanaj


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos