Universitetet, koeficientet e lėndėve me zgjedhje pėr maturantėt para 2009-s

Publikohen koeficientet e lėndėve me zgjedhje pėr Universitetin e Tiranės. Mė shumė shanse pėr tė fituar shkollėn e lartė pėr maturantėt qė ruajnė rezultatet

Jonida Tashi

Mė shumė shanse pėr tu ulur nė auditore, kėtė vit, pėr maturantėt, qė kanė mbaruar shkollėn e mesme para vitit 2009 dhe kanė konkurruar pėr nė universitet. Avantazhi pėr tu shpallur fitues qėndron nė faktin se, llogaritja e pikėve pėr maturantėt e vjetėr, do tė bėhet me koeficientin qė lėnda ka pasur nė vitin qė ėshtė dhėnė provimi. Mundėsitė pėr tė vijuar studimet e larta bėhen edhe mė tė mėdha, sidomos pėr maturantėt, qė kanė dhėnė si provim me zgjedhje, lėndėt qė kanė pasur koeficient mė tė lart, krahasuar me ata tė kėtij viti. Por, pėrveē koeficientit tė lart, duhet qė maturanti tė ketė grumbulluar edhe njė numėr tė madh pikėsh, nė mėnyrė qė rezultati tė jetė brenda kufirit tė pranimeve. Pėr t’ju ardhur sa mė shumė nė ndihmė maturantėve, gazeta publikon sot koeficientet e lėndėve me zgjedhje 2008, pėr tetė fakultetet e Universitetit tė Tiranės.
Numri
Plot 16 mijė maturantėve tė vjetėr, qė do tė hyjnė nė garėn e pranimeve nė universitete, kėtė vit, me pikėt e viteve tė shkuara, rezultatet do tu llogariten rezultatet me koeficientet e vjetėr. Pėr herė tė parė kėtė vit, maturantėt qė i janė nėnshtruar provimeve me zgjedhje nė vitet e mėparshme mund t’i ruajnė rezultatet e kėtyre provimeve. Gjithsesi, qė ruajtja e rezultateve tė jetė e vlefshme, duhet qė maturantėt t’i kenė specifikuar ato nė formularin A1-Z pėr njėrėn ose tė dyja lėndėt pėr tė konkurruar sėrish pėr shkollat e larta, por pa u pėrfshirė nė provimet me zgjedhje tė kėtij viti pėr studimet e larta 2009–2010. Nė rast tė kundėrt, pra nėse rezultatet nuk janė pėrcaktuar nė formularin e mėsipėrm, kandidatėve pėr nė universitet, pavarėsisht dėshirės, nuk do tu merren parasysh pikėt e marra.
Rregullat
Ministria e Arsimit ka pėrcaktuar rregullat qė duhet tė kenė parasysh maturantėt para 2009-s pėr njohjen e rezultateve gjatė Maturės sė sivjetshme. Specialistėt e Arsimit shpjegojnė se nėse nxėnėsi kėrkon t’i ruhet rezultati i mėparshėm, nė pėrllogaritjen e pikėve pėr sistemin Meritė-Preferencė, pėr kėtė lėndė merret koeficienti qė lėnda ka pasur nė vitin qė ėshtė dhėnė. Ndėrsa nė rast se nxėnėsi e ka dhėnė mė shumė se njė herė njė lėndė tė caktuar nė provimet me zgjedhje dhe kėrkon t’i njihet rezultati i saj, do t’i njihet rezultati i arritur nė vitin e fundit kur e ka dhėnė lėndėn. Sipas rregullores sė Maturės, pėr tė gjithė nxėnėsit qė nė vitet shkollorė 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008 kanė dhėnė provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore dhe nuk janė regjistruar nė asnjė nga degėt e universiteteve publike, rezultatet e arritura nga nxėnėsi nė provimet me zgjedhje nė njė vit shkollor ruhen (konsiderohen tė vlefshme) edhe nė vitet nė vazhdim, edhe nė rastin kur nxėnėsi ka marrė vlerėsim kalues vetėm njėrin nga provimet me zgjedhje (pėrveē rasteve kur nxėnėsi kėrkon ta rijapė lėndėn).
Koeficientet
Pėr pranimet nė shkollat e larta janė dy lloje koeficientesh: pesė koeficientet e llojit tė shkollės sė mesme dhe dy koeficientet e lėndės (ve) me zgjedhje tė preferuar nga dega e shkollės sė lartė. Ēdo degė e shkollės sė lartė ka nė dispozicion pesė koeficiente nga 1.0 deri nė 1.4. (1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4) me tė cilat vendos preferencėn e saj pėr llojet e ndryshme tė shkollave tė mesme, qė dallohen nga planet dhe programet qė zbatojnė. Mundet tė vendoset i njėjti koeficient pėr 2 e mė shumė lloje shkollash. Secila nga tri notat e para (nota mesatare dhe dy notat pėr provimet e lėndėve tė detyruara Matematikė e Gjuhė-Letėrsi) shumėzohen me koeficientet e vendosura nga dega e fakultetit, respektivisht pėr llojin e shkollės sė mesme qė ka kryer kandidati. Gjithashtu, ēdo degė e shkollės sė lartė shpall parapėlqimin e vet pėr lėndėt me zgjedhje tė profilit tė saj, natyror apo shoqėror. Parapėlqimi shprehet me anė tė dy koeficienteve tė tjera, me vlerė 1.3 ose 1.0. Me 1.3 shumėzohet nota e provimit me zgjedhje qė ėshtė e parapėlqyer dhe me 1.0 nė rastin e kundėrt. Kėto koeficiente nuk varen nga lloji i shkollės sė mesme qė ka kryer kandidati pėr student. Secila nga dy notat e lėndėve me zgjedhje shumėzohet me koeficientet e llojit tė lėndės (1.0 dhe 1.3) tė vendosur nga dega e fakultetit.
Koeficientet e lėndėve me zgjedhje 2008
UNIVERSITETI I TIRANĖS

FAKULTETI I DREJTĖSISĖ
Programi i studimit: Drejtėsi
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.0
2 Kimi 1.0
3 Biologji 1.0
4 Anglisht 1.3
5 Frengjisht 1.3
6 Histori 1.3
7 Gjeografi 1.3
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.3
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.3

FAKULTETI I EKONOMISĖ
Programi i studimit: Administrim Biznes, Ekonomiks, Financė, Informatikė Ekonomike
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.3
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

FAKULTETI I HISTORISĖ DHE I FILOLOGJISĖ
Programi i studimit: Histori, Gjeografi, Gjuhė-Letėrsi, Gazetari
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.0
2 Kimi 1.0
3 Biologji 1.0
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.3
6 Histori 1.3
7 Gjeografi 1.3
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.3
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.3

FAKULTETI I SHKENCAVE SOCIALE
Programi i studimit: Psikologji, Punė Sociale, Filozofi-Sociologji, Shkenca Politike
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.0
2 Kimi 1.0
3 Biologji 1.0
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.3
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.3

FAKULTETI I INFERMIERISĖ
Programi i studimit: Infermier i Pėrgjithshėm, Mami, Laborant, Fizioterapi, Logopedi, Imazheri
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.3
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

FAKULTETI I GJUHĖVE TĖ HUAJA
Programi i studimit: Anglisht, Frėngjisht, Gjermanisht, Italisht, Greqisht, Turqisht, Rusisht
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.0
2 Kimi 1.0
3 Biologji 1.0
4 Anglisht 1.3
5 Frengjisht 1.3
6 Histori 1.3
7 Gjeografi 1.3
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.3
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.3

FAKULTETI I MJEKSISĖ
Programi I studimit: Mjekėsi e pėrgjithshme, Farmaci, Stomatologji, Shėndet Publik
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.3
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

FAKULTETI I SHKENCAVE NATYRORE
Program studimi: Kimi industriale
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.0
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

Program studimi: Matematikė, Inxhinieri matematike, Informatikė matematike
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.3
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

Program studimi: Kimi, Kimi ushqimore, Kimi industriale
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.3
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

Program studimi: Fizikė
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.3
4 Anglisht 1.3
5 Frėngjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

Program studimi: Informatikė
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3
2 Kimi 1.3
3 Biologji 1.0
4 Anglisht 1.3
5 Frengjisht 1.0
6 Histori 1.0
7 Gjeografi 1.0
8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0
9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.0

Program studimi: Biologji
Nr Lėndėt me zgjedhje Koeficienti
1 Fizikė 1.3 2 Kimi 1.3 3 Biologji 1.3 4 Anglisht 1.3 5 Frengjisht 1.0 6 Histori 1.0 7 Gjeografi 1.0 8 Njohuri pėr shoqėrinė 1.0 9 Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė 1.020 Maj 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos