Aksidentet ajrore mė tragjike tė 32 viteve tė fundit

Pas humbjes sė avionit tė Air France qė u mbyt nė Oqeanin Atlantik ku humbėn jetėn 328 persona, e gjithė bota mban zi pėr viktimat qe i perkisnin disa nacionaliteteve. Nderkohe mediet ndėrkombėtare radhitėn aksidentet ajrore mė tragjike tė 32 viteve tė fundit.

27 mars 1977 Ishujt Kanarie: Dy Boeing 747 pėrplasen nė Aeroportin e Tenerifes, 583 viktima.
Kjo konsiderohet edhe si aksidenti ajror civil mė tragjik e vdekjeprurės nė histori.

25 maj 1979: njė avion pasagjerėsh tip Bid DC-10 i American Airliens rrėzohet gjatė ngritjes nė Ēikago, 273 viktima.

19 gusht 1980: Njė avion tip Tristar qė po fluturonte mbi Rijad tė Arabisė Saudite aksidentohet si pasojė e njė zjarri qė plas brenda, 300 viktima.

12 gusht 1985: njė Boeing 747 i Japan Airlines rrėzohet gjatė itinerarit Tokjo-Osaka, 520 viktima.

12 dhjetor 1985: njė avion tip DC-8 i Arrow Airlines rrėzohet nė Kanada, 256 viktima.

11 qershor 1991: njė avion tip DC-8 i kompanisė ajrore kanadeze Nationair plas pas ngritjes nga aeroporti i Xhides, 261 viktima.
26 prill 1994: njė avion tip Airbus A300-600 i kompanisė tajvaneze China Airlines rrėzohet nė aeroportin e Nagojės, 264 viktima.

8 janar 1996: njė avion transportues rus Antonov-32 rrėzohet nė njė treg pranė qendrės sė kryeqytetit Kinshasa tė Kongos, mbi 300 viktima.

12 nėntor 1996: nė qiellin e Nju Delhit pėrplasen dy avionė; njė Boeing 747 arab me njė ilyushin-76 kazak, 349 viktima.

26 shtator 1997: njė avion tip Airbus A300 i kompanisė indoneziane rrėzohet nė njė pyll nė veri tė Sumatrės, 234 viktima.

31 tetor 1999: njė avion tip Boeing 767 i Egyptair humbet nė brigjet lindjes sė SHBA-ve, 217 viktima.

12 nėntor 2001: njė avion tip Airbus A-300 i American Airlines rrėzohet nė lagjen Quenns tė Nju Jorkut, 265 viktima.

25 maj 2002: njė avion tip Boeing 747-200 i kompanisė tajvaneze China Airlines rrėzohet nė det, 225 viktima.

19 shkurt 2003: njė avion ushtarak iranian tip Iljushin rrėzohet. Nė bord shumica ishin gardistė tė revolucionit, 275 viktima.

18 korrik 2007: njė avion tip Airbus A320 i kompanisė TAM pėrplaset me disa ndėrtesa tė aeroportit Congonhas tė Ssao Paolos, mbi 200 viktima.


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos