Mėsuesit, tabela me pagat e reja pėr cdo pozicion

Autori i Lajmit: red.
Pas publikimit tė tabelės sė rritjes sė pagave tė mjekėve, zbardhet e plotė edhe rritja e pagave nė sistemin arsimor. Gazeta publikon tabelat me shtesat pėrkatėse pėr tė gjithė punonjėsit sipas pozicionit tė punės dhe arsimimit qė kanė. Shtesa mesatare qė do tė pėrfitojnė ėshtė 13.29%, e nė kėtė mėnyrė arrihet dyfishimi i pagave tė tyre nė krahasim me vitin 2005. Qeveria ka ndryshuar vlerat pėr pagėn e tė 4 grupeve. Ndėrkaq ėshtė vendosur rritje e shtesės pėr pozicion pėr tė gjithė punonjėsit e arsimit pasuniversitar. Kjo shtesė ėshtė bėrė nė mėnyrė tė diferencuar pėr tė realizuar rritjen mesatare sipas parashikimit. Mėsuesit do tė paguhen edhe pėr orėt shtesė. Nė tabelėn e mėposhtme janė pėrcaktuar tė gjitha kategoritė qė pėrfitojnė. Rritja e pagave pėr arsimtarėt do tė bazohet edhe nė rezultatet e arritura nė testimin e kryer gjatė muajit maj. Shtesa e pagės ndryshon sipas vjetėrsisė nė profesion, por kjo vetėm nėse janė kualifikuar nė testim. Pėr mėsuesit qė plotėsojnė vitet e punės nga 5 deri nė 9 vjet dhe kanė konkurruar pėr shkallėn e tretė tė kualifikimit, ndėrsa ata qė plotėsojnė vjetėrsinė nga 10 deri nė 19 vjet pėr shkallėn e dytė tė kualifikimit si dhe 20 e mė shumė vjet pėr shkallėn e parė tė kualifikimit. Nė bazė tė kėtij kategorizimi mėsuesi pėrfiton shtesė nė pagė, qė pėr kategorinė e tretė ėshtė plus 5 pėr qind, pėr tė dytėn plus 10 pėr qind dhe pėr tė parėn plus 20 pėr qind e pagės aktuale. Mėsuesi qė rezulton ngelės nė provim, nuk do tė pėrfitojė rritje page, por ka mundėsi tė aplikojė sėrish vitin e ardhshėm. Kėshtu afro 44 mijė arsimtarė nė tė gjithė vendin pėrfitojnė rritje pagash nga 4 deri nė 7 mijė lekė nė muaj. Sipas vendimit, rritjes sė pagave i janė nėnshtruar dy kolonat e pagave pėr kėta punonjės. Kėshtu paga bazė nga 11 mijė ka shkuar nė 12 mijė lekė, si dhe ėshtė rritur edhe paga e pozicionit.

Pagesa pėr orėt shtesė
Struktura e pagės pėr punonjėsit mėsimorė tė arsimit parauniversitar.
Punonjėsit mėsimorė efektivė qė, pėr nevoja tė procesit mėsimor, japin orė mėsimi mbi normėn e lejuar mėsimore, paguhen pėr ēdo orė mėsimore shtesė, nė masėn:
Nė shkollat e mesme, 300 lekė.
Nė shkollat 9-vjeēare, 250 lekė.
Punonjėsit e jashtėm, tė specialiteteve tė ndryshme, qė japin mėsim nė shkollat e mesme, nė shkollat teknike e profesionale, si dhe nė kurset e ndryshme (me pėrjashtim tė kurseve, qė ngrihen pranė shkollave tė larta dhe institucioneve tė tjera tė kualifikimit tė punonjėsve mėsimorė), pėr ēdo orė mėsimore shpėrblehen nė tė njėjtėn masė me punonjėsit mėsimorė efektivė, si mė sipėr.”

Pozicioni:
Drejtor i shkollės sė mesme, pėrgjegjės poligoni, drejtor i institutit tė nxėnėsve qė nuk shikojnė, drejtor i institutit tė nxėnėsve qė nuk dėgjojnė, drejtor nė shkollat me probleme tė larta, drejtor i konvikteve
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 45000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Zv.drejtor i shkollės sė mesme, pėrgjegjės i bazės prodhuese, zv. drejtor i institutit tė nxėnėsve qė nuk shikojnė, zv.drejtor i institutit tė nxėnėsve qė nuk dėgjojnė, zv.drejtor nė shkollat e nxėnėsve me probleme mendore, drejtor i qendrės kulturore tė fėmijėve.
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 40000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Drejtor i shkollės 9-vjeēare
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 36000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Drejtor i shkollės fillore klasa 1-4 –t, pėrgjegjės i shkollės me klasė kolektive, zv.drejtor i shkollės 9-vjeēare, pėrgjegjės sektori nė Qendrėn Kulturore tė Fėmijėve
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 34500 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Drejtor i kopshtit me ushqim
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 33000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Drejtor i kopshtit pa ushqim
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 30000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Mėsues nė shkollat e mesme, mėsues nė institutin e nxėnėsve qė nuk shikojnė, mėsues nė institutin e nxėnėsve qė nuk dėgjojnė, mėsues nė shkollat me probleme tė larta mendore, inspektor nė qendrėn kulturore tė fėmijėve
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 33000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Mėsues nė shkollat 9-vjeēare, edukatore konvikti, kujdestar konvikti
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 30000 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Edukator nė kopsht fėmijėsh
Paga e Grupit 12 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 37500 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Mėsues
Paga e Grupit 10 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 24500 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Mėsues
Paga e Grupit 80 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 24500 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Edukator nė kopsht fėmijėsh
Paga e Grupit 80 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 22500 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%
Pozicioni:
Edukator nė kopsht fėmijėsh
Paga e Grupit 10 000 lekė
Shtesa pėr Pozicion 22500 lekė
Shtesa pėr Kualifikimin 5%,10%,20%

Ky lajm ėshtė publikuar: 11/06/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos