Emrat e qytetarėve tė Tiranės qė po u verifikohet pasuria nga Pėrmbarimi

Botohet lista e plotė me 250 emrat e debitorėve tė firmave piramidale. Drejtoria e Tatimeve dhe zyrat e hipotekės po bėjnė verifikimet pėr pasuritė

Laureta Rryēi

Tiranė - Zyra e Pėrmbarimit nė kryeqytet po verifikon pasuritė e 250 qytetarėve tė Tiranės. Gazeta “Albania” ka mundur ta sigurojė tė plotė kėtė listė dhe po e boton atė nė numrin e sotėm. Sipas administratorėve tė firmave piramidale, kėta persona rezultojnė tė jenė borxhlinj tė piramidave qė nė vitin 1997. Edhe pse kanė kaluar shumė vite, sėrish ata nuk kanė mundur dot t’i shpėtojnė borxhit tė vjetėr. Pas kėrkesės sė administratorėve, ishte Gjykata e Shkallės sė Parė e Tiranės qė dha vendimin pėr sekuestron e pasurive tė kėtyre debitorėve. Mė pas lista me emrat mbėrriti nė Pėrmbarim pėr ekzekutimin e menjėhershėm tė kėtyre vendimeve.
Pėrmbaruesit
Kreu i Pėrmbarimit tė Tiranės ka lėnė njė sektor mė vete me pėrmbarues pėr ekzekutimin e vendimeve qė kanė tė bėjnė me firmat piramidale. Vitet e fundit kėta pėrmbarues kryesisht janė marrė me dosjet e debitorėve tė piramidave duke bėrė verifikimin e pasurive tė tyre dhe mė pas me sekuestron e kėtyre pasurive. Edhe nė rastin nė fjalė, pra nė listėn me 250 emrat, do tė ndiqet e njėjta procedurė. Emrat fillimisht dėrgohen pėr verifikim nė institucionet kryesore shtetėrore, tė cilat tregojnė nėse personi nė fjalė ka pasuri tė luajtshme apo tė paluajtshme nė emėr tė tij. E thėnė ndryshe, nėse ka makinė, biznes, shtėpi apo objekte tė lėshuara me qira. Pas pėrgjigjes zyrtare tė institucioneve urdhėrohet ngrirja e pasurisė tė kėtyre personave nė varėsi tė shumės qė ata kanė borxh. Njė tjetėr mėnyrė pėr verifikimin e pasurisė qė ndiqet nga Pėrmbarimi janė edhe kontrolli pėr llogari bankare. Pėrmbarimi u bėn shkresė tė gjitha bankave tė nivelit tė dytė qė operojnė nė vendin tonė. Kėtyre bankave, pas kėsaj shkrese, menjėherė u lind pėrgjegjėsia tė tregohen korrekte me pėrgjigjen, pavarėsisht se mund tė tregojnė pasurinė e klientėve tė tyre.
Sekuestrimi
Pas pėrgjigjeve nga institucionet pėrkatėse nis ekzekutimi i vendimeve tė gjykatave. Pėrmbaruesit shprehen se me listat e tjera kanė pasur probleme me gjeneralitetet e paraqitura nga administratorėt e fajdeve. Po sipas tyre, ka ndodhur edhe njė fenomen tjetėr, qė ka tė bėjė me rezultatin e verifikimeve, sepse kėta persona, pra borxhlinjtė e firmave piramidale, pas verifikimeve rezultojnė tė jenė tė varfėr. Pėr tė gjithė debitorėt, pasuritė e tė cilėve vihen nė sekuestro, shuma qė pėrfitohet kalohet totalish pėr llogari tė shlyerjes sė detyrimeve ndaj kreditorėve tė firmės.


Paditė pėr krerėt e firmave piramidale

Administratorėt e caktuar nga shteti pėr tė menaxhuar firmat piramidale pas vitit 1997 kėrkojnė t’i shpallin debitorė edhe bosėt e piramidave. Disa padi janė regjistruar sė fundi me emra konkretė, si pėr Vehbi Alimuēėn, qė ka qenė bosi i firmės “VEFA”, Shemsie Kadrinė, drejtuese e Gjallicės, Mustafa Lekėn, drejtuesin e firmės “M. Leka”, Ferdinand Kamberin, Lefter Cenajn, paratė e tė cilit pretendohet se janė investuar nė shtetin grek dhe pėr djemtė e Rrapush Xhaferrit. Bėhet fjalė pėr shuma tė konsiderueshme parash, tė cilat sapo Pėrmbarimi do t’u vendosė sekuestro, mendohet se do tė kalojnė pėr llogari tė kreditorėve. Kėsaj radhe nė sitė mendohet se do tė kalojnė edhe pasuritė e trashėgimtarėve tė tyre. Mė konkretisht, tė parėt pėr tė cilėt ėshtė depozituar kėrkesa nga administratorėt janė djemtė e Rrapush Xhaferrit, tė cilėt, me sa duket, po administrojnė pasurinė qė u ka lėnė i ati.


Huat marramendėse janė jashtė territorit tė Shqipėrisė


Dritėhijet e piramidave nuk janė shtrirė vetėm brenda territorit tė vendit tonė. Ashtu siē thuhej deri dje, milionat e shumta tė mbledhura nga kreditorėt shqiptarėt u investuan nė shtete tė ndryshme tė botės. Dosjet mė tė fundit provojnė se shtetet nė tė cilat mendohet se janė investuar janė Greqia, Italia, Hungaria dhe Zvicra. Natyrisht nuk pėrjashtohen dhe shumė shtete tė tjera, pėr tė cilat po punohet nga ana e administratorėve pėr tė gjetur dokumentet e nevojshme. Midis kėtyre dosjeve gjen jo vetėm emra konkretė, por edhe firma qė mendohet se operojnė suksesshėm nė vendet e tyre.

Box
Dosjet me debitorėt e piramidave

"Silva" Jonuz Sami Sokoli
"Silva" Jani Isuf Pula
"Silva" Ilirjan Meto Llanaj
"Silva" Ilirjan Jovan Mullisi
"Silva" Ilir Mustafa Dedja
"Silva' Iljaz Abdulla Bali
“Silva" Idajet Muca
"Silva" Idajet Sali Jahaj
"Silva" Hazis Halo Gjergji
"Silva" Hamit Malo Jaupi
"Silva" Hajrie Selim Toptani
"Silva" Haxhi Hasanbegu
"Silva' Meruhse Verli
"Silva" Medine Minaj
"Silva" Mazar Xhelili
“Silva" Marjeta Rem Spahiu
"Silva" Marjana Andon Sheqeri
"Silva" Marie Ndoc Roko
“Silva" Manxhar Fejzo Mucaj
"Silva" Maksim Sotiri
"Silva" Magdalena Tomce
"Silva" Lluka Kosta Lazri
"Silva" Levzat Velaj
"Silva" Leonidha Cobo
"Silva" Medin Bacaj
"Silva" Merita Refik Pitarka
"VEFA" Kastriot Mustafa
"VEFA" Yzedin Fadil Omari
"VEFA" Yllka Hysenaj
"VEFA" Ilia Xhamo
"VEFA" Merqez Manur Alimuca
"VEFA" Vangjel Bucaj
"VEFA" Viktor Shameti
“VEFA” Guri Kalaj
"VEFA" Frederik Mece
"VEFA" Filip Baraku
"VEFA" Enerjeta Kamberi
"VEFA" Astrit BEQIRAJ
"VEFA" Astrit Hysi
"VEFA" Jahja Gjinali
"VEFA" Irma Mece
"VEFA” Petraq Bitri
"VEFA” Marjeta Shinko
"VEFA" Shkėlqim Alushi
"VEFA" Pellumb Aliaj
“VEFA" Nasif Cela
“VEFA" Jolanda Lazaj
"VEFA" Gazmir Lutaj
"VEFA" Gazmend Myrto
"VEFA" Fatmira Nelaj
"VEFA" Faik Fejzo
“VEFA" Nuri Nelaj
"VEFA" Nadire Mece
"VEFA" Malosh Memaj
“Silva" Nazime Beqo Rate
"Silva" Nazim Edmond Ceka
"Silva" Nasto Kacani
"Silva" Namik Jahaj
"Silva" Namaz Haskaj
"Silva" Mejtin Mecaj
"Silva" Muharrem Kuka
"Silva" Myzhan Ramku
"Silva" Mynyr Zyka
“Silva" Myfit Qemal Baxha
"Silva" Myfit Dervishi
"Silva" Mustafa Habazaj
"Silva" Morand Hoxha
"Silva" Mirjeta Zeneli
“Silva" Mimoza Argjiri
"Silva" Mikel Ndue Keli
"Silva" Mihal Bomba
"Silva" Foto Gjikuria
"VEFA" Kostaq Mano
"VEFA" Luan Dushari
"VEFA" Musa Sharra
"VEFA" Arif Gerbi
"VEFA" Vasil Cici
"VEFA" Nuri Sharra
"VEFA" Sulejman Haxhiu
“VEFA” Ramazan Sinani
"Silva" Nustret Zeqo
"Silva" Osman Monopulli
"Silva" Orion Trebicka
"Silva" Panajot Pronjaj
"Silva" Panajot Fotiadhi
"Silva" Pandeli Tole
"Silva" Patriot Hoxha
"Silva" Pellumb Jaupaj
"Silva" Pellumb Zelevizhdi
"Silva" Perparim Mehmeti
"Silva" Numan Balaj
"Silva" Nikollaq Kenella
"Silva" Nikollaq Mullisi
"Silva" Novruz Manaj
"Silva' Nertila Macaj
"Silva" Ndue Keli
"Silva" Pėrparim Gjinaj
"Silva" Petref Lameborshi
"Silva" Petrit Xhufi
"Silva" Petrit Sinani
"Silva" Piro Aliaj
"Silva" Pranvera Avdija
"Silva" Haxhi Shehaj
"Silva" Qemal Klosi
“Silva” Qamil Levani
"Silva" Qazim Balla
"Silva" Qatip Likskendaj
"Silva" Nazmie Monopulli
"Silva" Rita Cullhaj
"Silva" Ramadan Troka
"Silva" Raman Dauti
"Silva" Shefqet Qahjaj
"Silva" Rushe Prendushi
"Silva" Rukie Saliaj
"Silva" Roland Hasko
"Silva" Robert Sinanaj
"Silva" Robert Keli
"Silva" Robert Shamo
"Silva" Ramadan Nuhaj
"Silva" Riza Toro
"Silva" Ramazan Hazisi
“Silva” Rexhep Kika
"Silva" Rexhep Bajrami
"Silva" Remzi Goxhaj
"Silva" Reik Kadija
"Silva" Shaban Uka
"Silva" Servet Kongjinaj
"Silva" Selaudin Guma
"Silva" Seit Hoxha
"Silva" Sefer Licaj
“Silva” Sazan Habili
"Silva" Sanie Deda
"Silva" Sami Bulica
"Silva" Sali Gavelli
"Silva" Sako Bilaj
"Silva" Shemsi Rrapaj
"Silva" Thoma Murati
"Silva" Theodhori Gjoni
"Silva" Thanas Velco
"Silva" Teodor Kallajxhiu
"Silva" Tajar Iliazi
"Silva" Vasilika Fotjadhi
“Silva” Vangjel Dhimogjeni
“Silva” Valeriana Gerveni1
"Silva" Tomor Haxhiaj
"SILVA" Arben Rusi
“Silva” Vasil Mishtaku
“Silva” Vasil Shytemeja
“Silva” Vasillaq Duni
"Silva" Viko Arshi
“Silva” Viktor Dhima
“Silva” Viktor Brinja
"Silva" Vilson Sina
"Silva" Vladimir Lila
“Silva” Vladimir Ibro
"Silva" Vladimir Capi
“Silva” Vlash Shkembi
“Silva” Shkelqim Kuqo
“Silva” Vendim Zyka
“Silva” Shkelqim Veliu
“Silva” Shpetim Dama
“Silva” Shpetim Xibraku
“Silva” Shpresa Fejzo
“Silva” Shpresa Ibrahimllari
“Silva” Shpresa Rruga
“Silva” Silvana Cerma
"Silva" Silvana Rrapi
“Silva” Silvana Gurakuqi
“Silva” Skender Kraja
“Silva” Skender Hoxha
“Silva” Skender Shatku
“Silva” Safo Kutelaj
“Silva” Sokol Sulaj
“Silva” Sokol Daci
“Silva” Sotir Peri
“Silva” Spartak Naumi
“Silva” Spartak Halili
“Silva” Spiro Thanasi
“Silva” Stavri Polina
“Silva” Stavri Lepuri
“Silva” Stali Dautaj
“Silva” Sulce Xhufi
“Silva” Sulejman Kicaj
“Silva” Sulltane Lala
“Silva” Syrja Aliaj
“Silva” Sulejman Zeka
“Silva” Suzana Alimehmeti
“Silva” Syrja Vreshtazi
"VEFA" Lekė Gjoni
"VEFA" Tomor Ismet Korita
"VEFA" Mereme Cungu
"VEFA" Bajram Mysliu
"VEFA" Ilir Grabovari
"VEFA" Luan Dyshari
"VEFA" Sokol Hektor Mehmeti
"Vefa" Kostaq Mano
"Kamberi" Gjergji Qendro
"Kamberi" Adem Selmani
"Kamberi" Aleks Memushi
"Kamberi" Alfred Mecollari
"Kamberi" Arben Kollozi
"Kamberi" Azem Canaj
"Kamberi" Festim Bello
"Silva" Bukurie Halili
"Silva" Bukurie Sabri Monopulli
"Silva" Dashuri Burnazi
"Silva" Denisa Novruz Shehu
"Silva" Dilaver Qemal Reci
"Silva" Dhimitraq Kule
"Silva" Dhionis Aristotel Andoni
"Silva" Edison Muke Pėllumbi
"Silva" Edi Lulėzim Kallmeti
"Silva" Edmond Kacadan Lushaj
"Silva" Estref Dosti
“Silva" Estref Resul Dosti
"Silva" Fatmir Agim Karaj
"Silva" Ferdi Ruzhdi Lapi
"Silva" Floresha Myrteza Hoxha
"Silva" Fuat Hysni Shahaj
"Kamberi" Ibrahim Dobi
"Kamberi" Meleq Ymeri
"Kamberi" Ramiz Neziri
"Kamberi" Aleks Sotiri
"Kamberi" Ariz Murati
“Kamberi" Arqile Goga
"Kamberi" Edmond Gjoka
“Kamberi" Kristaq Llambro
"Kamberi" Loni Llambri
"Kamberi" Myftar Ēela
"Kamberi" Nisa Baboēi
"Kamberi" Petrika Dhimitri
"Kamberi" Sami Muēo
“Kamberi" Serxhio Pompa
"Kamberi" Shkėlqim Guri
"Kamberi" Edison Saliu
"Kamberi" Dritan Balili
"Kamberi" Benet Moja
"Kamberi" Astrit Dobi
"Kamberi" Alfred Meēollari
"Kamberi" Albana Qendro
"Kamberi" Agim Zere
"Kamberi" Agim Brahimaj
"Kamberi" Thanas Cycyri
"Kamberi" Kujtim Kumria
“Kamberi” Komuna Qendėr
"Kamberi" Kastriot Kallushi
"Kamberi" Kamber Kamberi
“Kamberi" Ilir Ēela
"Kamberi" Mira Hajdini
"Kamberi" Meze Imeri


15 Qershor 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos