Lista me emrat e ish-tė pėrndjekurve qė janė dėnuar me burg

Lehtėsirat qė pėrfitojnė ata nė procesin e dėmshpėrblimit. Ēndodh nė rastet kur jetojnė vetėm trashėgimtarėt e tyre

Laureta Rryēi

Tiranė - Diktatura pėrndoqi me burgim rreth 1370 persona. Kjo ėshtė shifra zyrtare qė njihet edhe sot nga institucionet shtetėrore si tė pėrndjekurit e dėnuar me burgim. Gazeta “Albania” ka mundur tė sigurojė njė listė me emrat e tė burgosurve nė diktaturė dhe do t’i botojė ato nė numrin e sotėm dhe tė nesėrm. Personat qė janė tė listuar mė poshtė, pėr shkak se njihet zyrtarisht pėrndjekja e tyre, e kanė mė tė lehtė tė kalojnė me sukses fazėn e shqyrtimit nga ana e Ministrisė sė Drejtėsisė. Sidomos nė rastet kur i pėrndjekuri vazhdon tė jetojė akoma. Por, edhe nė rastet kur i pėrndjekuri ka vdekur, janė trashėgimtarėt qė do t’i pėrfitojnė kėto lehtėsira. Sipas ligjit pėr dėmshpėrblim, ēdo i dėnuar politik, pėr ēdo ditė vuajtjeje dėnimi tė kryer nė burg, nga data 30.11.1944 deri mė 1.10.1991, dėmshpėrblehet financiarisht nė masėn 2 000 (dy mijė) lekė nė ditė. Sipas tė njėjtit ligj, kur kėrkesa mbėrrin nė Ministrinė e Drejtėsisė pėr dėmshpėrblim, pas regjistrimit tė kėrkesės, kėtij dikasteri i lind pėrgjegjėsia tė hapė dosjen individuale dhe brenda 10 ditėve vepron si mė poshtė: Kur nga shqyrtimi paraprak vėren se kėrkesa nuk shoqėrohet me dokument provues, e njofton kėrkuesin pėr tė plotėsuar dokumentet duke i dhėnė informacion pėr zyrėn shtetėrore se ku mund t’i gjejė kėto dokumente. Kur nga shqyrtimi paraprak provon se i dėnuari politik nuk ėshtė gjallė dhe kėrkesa nuk kryhet nga rrethi i familjarėve, tė pėrcaktuar nė kėtė ligj, i dėrgon njoftim negativ dėrguesit nė adresėn e tij. Aktualisht Ministria e Drejtėsisė mėsohet se po pėrzgjedh listėn e dytė pėrfituese tė kėstit tė parė pėr dėmshpėrblim. Burime pranė kėtij institucioni shpjeguan se kėtė herė lista e pėrfituesve do tė jetė sa trefishi i listės sė parė.


18 Qershor 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos