Ndryshon ligji pėr sigurimet shoqėrore dhe shėndetėsore

Nė mbledhjen e radhės Kėshilli i Ministrave mori vendim pėr ndryshimin e ligjit pėr sigurimet shėndetėsore dhe ato shoqėrore. Tė gjitha kėto ndryshime hyjnė nė fuqi pas botimit nė Fletoren zyrtare dhe i shtrin efektet nga data 1.5.2009. Nė kėtė mbledhje u vendos qė paga minimale mujore, pėr efekt tė llogaritjes sė kontributeve tė sigurimeve, shoqėrore e shėndetėsore, nga data 1.5.2009 e nė vazhdim, tė jetė jo mė pak se 16 120  lekė, ndėrsa paga maksimale mujore tė jetė 80 600. Shuma minimale mujore e kontributeve, pėr tė gjitha degėt e sigurimit, pėr periudhėn nga data 1.5.2009 e nė vazhdim, tė jetė 4 497 lekė. Shuma minimale mujore e kontributit tė sigurimit shėndetėsor pėr tė vetėpunėsuarit dhe pėr pjesėtarėt e familjes, tė patrajtuar me pagė, tė jetė 7% e pagės minimale mujore, e barabartė me 1 128  lekė. Kontributi i detyrueshėm pėr sigurimet, shoqėrore e shėndetėsore, pėr tė punėsuarin, tė jetė 27.9% e pagės bruto mujore, sipas listėpagesės, ku pjesa e punėdhėnėsit tė jetė 16.7% dhe pjesa e tė punėsuarit 11.2%. Kontributet llogariten nga punėdhėnėsi, mbi pagėn bruto, tė pėrcaktuar nė kėtė vendim. Ai mban nga paga e punėtorit 9.5%, pėr sigurim shoqėror, dhe 1.7%, pėr sigurim shėndetėsor, dhe, sė bashku me pjesėn e tij 15% tė pagės, pėr sigurim shoqėror, dhe 1.7%  tė pagės, pėr sigurim shėndetėsor, e deklaron dhe e paguan nė llogarinė bankare, tė pėrcaktuar pėr kontributet. Kontributi i detyrueshėm pėr sigurimet, shoqėrore e shėndetėsore, pėr tė punėsuarit me kontratė pune, qė zgjat mė pak se 87 orė nė muaj, tė jetė 26.7% tė pagės bruto, sipas listėpagesės, ku pjesa e punėdhėnėsit tė jetė 15.6% dhe pjesa e tė punėsuarit 11.1%, por jo mė pak se niveli minimal i pagės bruto, tė pėrcaktuar pėr llogaritjen e kontributit. I vetėpunėsuari, i vetėpunėsuari nė ortakėri, i vetėpunėsuari qė punėson tė tretė (me pėrjashtim tė tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi), duke filluar nga data 1.5.2009 e nė vazhdim, paguan pėr vete njė kontribut tė detyrueshėm, pėr sigurimet, shoqėrore dhe shėndetėsore, nė masėn 30% (23%, sigurim shoqėror, dhe 7% sigurim shėndetėsor) tė pagės mujore minimale, prej 16 120 (gjashtėmbėdhjetė mijė e njėqind e njėzet) lekėsh, tė barabartė me 4 836 lekė nė muaj. Kėta persona llogarisin kontributet pėr vete dhe pėr pjesėtarėt e familjes, qė nuk trajtohen  me pagė, dhe i paguajnė nė llogarinė bankare, tė pėrcaktuar pėr kontributet. I vetėpunėsuari, pėr pjesėtarėt e familjes sė vet, mbi 16 vjeē, qė nuk trajtohen me pagė, por qė punojnė e bashkėjetojnė me tė ligjėrisht (me pėrjashtim tė tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi), paguan kontribut tė detyrueshėm pėr sigurimet, shoqėrore dhe shėndetėsore, nė masėn 30 % (tė pagės mujore minimale prej 16 120 lekėsh. Personat e vetėpunėsuar nė veprimtari, tregtare apo shėrbimi, ambulante, sipas pėrcaktimeve nė kėtė vendim, tė deklarojnė dhe tė paguajnė kontribut minimal mujor, nė shumėn 1 200 lekė. Personat mbi 16 vjeē, me tė ardhura tė rregullta nga pronėsia, qė nuk janė tė punėsuar diku tjetėr, tė paguajnė kontribut vetėm pėr sigurimin shėndetėsor, nė masėn 7 % tė pagės mujore minimale, prej 16 120 lekėsh. Tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi, tė derdhin kontribut vjetor pėr sigurimet shoqėrore, nė masėn 14 400 lekė, me pėrjashtim tė tė vetėpunėsuarve, qė banojnė nė rrethet Bulqizė, Dibėr, Gramsh, Has, Kolonjė, Kukės, Librazhd, Malėsi e Madhe, Mat, Mirditė, Pukė, Skrapar, Tepelenė dhe Tropojė, pėr tė cilėt masa e kontributit vjetor ėshtė 9 360 lekė. Kontributi i detyrueshėm pėr sigurimet shoqėrore, pėr personat, qė punojnė si punėtorė shtėpie, tė jetė 1 200 lekė nė muaj. Kontributi i detyrueshėm pėr aksidente dhe sėmundje profesionale, pėr kohėn e formimit profesional, tė personave tė punėsuar nė subjekte, qė punojnė me material tė porositėsit, tė jetė 0,3 % e pagės bruto minimale, dhe paguhet totalisht nga punėdhėnėsi.. Shuma bazė e pėrfitimit tė jetė 10 276 lekė nė muaj.

**************************************************************************
Kontributi minimal mujor, sipas degėve tė sigurimit
                                                                                    
                     nė lekė        %

Dega e sigurimit tė sėmundjeve    0.3                 48
Dega e sigurimit tė barrėlindjeve    1.4                 226
Dega e sigurimit tė pensioneve          21.6           3 482
Dega e sigurimit tė aksidenteve
dhe sėmundjeve profesionale              0.3              48
Dega e sigurimit tė papunėsisė            0.9              145
Sigurimet shėndetėsore                        3.4              548

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos