Sabotohet teza e provimit tė matematikės pėr klasat e nėnta, njė ditė para provimit

MASH: Sulm politik ndaj nesh 
Skandal me provimet e lirimit. Vetėm njė ditė para se tė zhvillohej provimi i matematikės pėr tė gjitha klasat e nėnta nė vend, doli teza e provimit. Tė gjithė ushtrimet ishin tė zgjidhur me pėrpikmėri dhe nxėnės dhe persona tė shumtė patėn mundėsinė qė ta kenė tezėn e plotė nė dorė. Pas publikimit tė kėtij lajmi Ministria e Arsimit dhe Shkencės nuk e pranoi por pas verifikimeve tė para ajo e pranoi dhe tha qė do merrte masat e nevojshme. Teza e provimit tė matematikė pėr provimet e lirimit pėrmbante 23 pyetje tė cilat ruheshin nė siguri tė lartė. Mėsuesit tė cilėt hartuan tezėn kanė qėndruar nė njė godinė tė veēantė, tė ruajtur me forca policore tė shumta si dhe totalisht tė shkėputur nga bota e jashtme. MASH kishte siguruar se nga kjo godinė dalja e informacionit ishte e pamundur pasi niveli i sigurisė ishte nė kushte maksimale. Gjithsesi teza doli e plotė dhe e zgjidhur deri nė detaj dhe ishin tė shumtė ata persona qė arritėn ta shtinin nė dorė. Sipas rregullores thuhet shumė qartė se dalja e kėsaj teze ėshtė rreptėsisht e ndaluar dhe penalisht e dėnueshme pasi dalja e saj para se tė zhvillohet provimi ėshtė penalisht e dėnueshme. Ky nuk ėshtė rasti i parė qė nxėnėsit dhe studentėt futen nė provime me njė konkurrencė tė pandershme. Ata qė kanė paguar futen me tezėn e zgjidhur dhe arrijnė tė marrin nota tė mirė ndėrkohė qė tė tjerėt nuk arrijnė tė njėjtat rezultatet. Kėtu mjafton tė pėrmendim skandalin qė ndodhi pak vite mė parė me provimin e juridikut. Nė kėtė rast vetėm pak orė para nisjes sė provimit tė juridikut studentėt konkurrues tė atij viti arritėn tė merrnin tė gjitha pėrgjigjet e sakta tė atij provimi. Ky rast u ndoq penalisht dhe u morėn masat por fatkeqėsisht nuk ishte i vetmi dhe ndoq edhe nga tė tjerė ashtu siē ndodhi edhe ditėn e djeshme.
Reagimi i MASH, testi u nxor, do penalizohen personat qė e nxorėn
Mė pak se 24 orė nga provimi i dytė i lirimit, matematika, testi me tė gjitha pėrgjigjet e zgjidhura qarkullon lirshėm. Pas skandalit tė publikuar nga njė media, Agjencia Kombėtare e Arritjeve dhe Vlerėsimit tė Nxėnėsve, pranon se testi i kapur ka ngjashmėri me njė prej tezave tė hartuara nga specialistėt e kėsaj agjencie. Drejtori i arsimit parauniversitar nė MASH, Fatmir Vejsiu deklaroi se do tė nisin menjėherė hetimet pėr tė gjetur dhe ndėshkuar pėrgjegjėsin, i cili ka nxjerrė sekretin e provimit tė matematikės. Madje, Vejsiu nuk ka hezituar ta konsiderojė kėtė skandal nė veprim tė qėllimshėm politik. Kreu i Agjencisė sė vlerėsimit dhe arritjeve tė nxėnėsve, Alfons Harizaj deklaron se nxėnėsit e klasave tė nėnta do tė kenė mbi banka njė test tėrėsisht tė ndryshėm nga ai qė ka dalė nė mėnyrė jo zyrtare nga agjencia.
MASH: Testi do ndryshohet totalisht
Ministria e Arsimit ka pranuar se teza e testit tė matematikės qė ėshtė shitur nė treg ka elementė me atė qė do tu paraqitej nxėnėsve pėr provim. Drejtori i Agjencisė Qendrore tė Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve, Alfons Harizaj tha se do tė merren tė gjitha masat pėr ndryshimin e tė gjithė elementėve tė ngjashėm nė tezėn e matematikės qė do tė shpėrndahet sot nė tė gjithė vendin. Ne do marrim masa pėr tė garantuar procesin dhe pėr tė garantuar njė test tė ri ose tė sigurt, qė do tė jetė i gatshėm pėr nxėnėsit sot, ka deklaruar Harizaj. Drejtori i arsimit parauniversitar ka sqaruar se do tė merren tė gjitha masat pėr gjetjen e personave qė kanė nxjerrė informacionin nga zyrat e AVA-s. Fakti qė u bė publike pak kohė para provimit tregon se mund tė ketė pasur rrjedhje. Ne do marrim masat pasi numri i personave qė merren me kėtė punė ėshtė i pakėt dhe shumė shpejt do ta kemi nė dorė personin qė e ka bėrė kėtė, ka pohuar Fatmir Vejsiu. Pėrfaqėsuesit e AVA-s kanė deklaruar se sot nė orėn 10:00 do tė nisė provimi i matematikės nė gjithė vendin, ku do tė testohen 60 mijė nxėnės.

Last Updated on Saturday, 20 June 2009 08:43

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos