Deputetėt e Kuvendit tė ri, Partia Demokratike qeveris vendin

PD dominon rezultatin e zgjedhjeve, kur janė numėruar mė shumė se gjysma e kutive tė votimit. Kryeministri Sali Berisha shprehu bindjen se koalicioni i tij do tė ketė 72 mandate nė parlamentin e ri


Partia Demokratike dominon rezultatin e zgjedhjeve nė rang kombėtar, duke siguruar 72 mandate nė Kuvendin e Shqipėrisė. Nė bazė tė rezultateve paraprake tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, nga numri i mė shumė se 2500 qendrave tė votimit ndėr 4753 tė tilla nė tė gjithė vendin, rezulton se Partia Demokratike dhe koalicioni “Aleanca pėr Ndryshim”, ka siguruar mė shumė se 72 vende nė parlamentin e ardhshėm me 140 deputetė, kundrejt 65 tė Partisė Socialiste dhe “Bashkimit pėr Ndryshim”. Partia Demokratike dhe koalicioni i udhėhequr prej saj “Aleanca pėr Ndryshim”, fitojnė bindshėm nė qarkun e Shkodrės, Lezhės, Kukėsit, Durrėsit, Dibrės, Tiranės, ndėrsa me rezultate thuajse tė barabarta nė qarqet si Elbasan, Korçė, Fier dhe me disavantazhe tė ngushta nė qarkun e Beratit, Vlorės dhe Gjirokastrės. Ndėrkohė qė PD udhėheq bindshėm nė zonat rreth qarkut tė Tiranės me mė shumė se 3000 vota. Vetėm nė bashkinė Kamėz nė kryeqytet Partia Demokratike u shpall fituese me njė diferencė tė ndjeshme, prej 3600 votash.  Nė rang kombėtar, koalicioni i udhėhequr nga Partia Demokratike, grumbullon shumicėn e mandateve pėr kuvendin e ri, duke shkuar nė total nė 70 deputetė, 1 deputet PR dhe po 1 deputet PDI, kundrejt 64 mandateve tė Partisė Socialiste dhe 3 deputetė qė arrin tė marrė Lėvizja Socialiste pėr Integrim, bashkė me koalicionin e tij. Partia Demokratike, ėshtė e favorizuar nė 4 qarqe si nė Tiranė, Elbasan, Korçė, Fier dhe Lezhė, qė tė pėrmirėsojė rezultatet e saj dhe kėsisoj tė marrė mandatet e duhura, pėr tė bėrė tė mundur formimin e qeverisė sė re.   Nė qarkun e Tiranės, Partia Demokratike dhe “Aleanca pėr Ndryshim”, udhėheqin me afro 48 pėr qind tė votave, kundrejt 44.8 pėr qind tė Partisė Socialiste dhe koalicionit “Bashkimi pėr Ndryshim”. Edhe si subjekt, Partia Demokratike udhėheq me 2 pikė diferencė kundrejt Partisė Socialiste, pėrkatėsisht, 44 pėr qind dhe 42 pėr qind.  Nė qarkun Shkodėr, Partia Demokratike dhe “Aleanca pėr Ndryshim”, avancojnė me 55.7 pėr qind tė votave, kundrejt 37. 7 pėr qind tė Partisė Socialiste dhe koalicionit “Bashkimi pėr Ndryshim”. Nė qarkun Lezhė, PD dhe “Aleanca pėr Ndryshim” fitojnė me 55.3 pėr qind tė votave, kundrejt 33.8 pėr qind tė PS dhe “Bashkimit pėr Ndryshim”. Nė qarkun Dibėr, PD dhe “Aleanca pėr Ndryshim”, fitojnė me 58.58 pėr qind tė votave, ndėrsa PS dhe “Bashkimi pėr Ndryshim” marrin 33.8 pėr qind tė votave. Nė qarkun Kukės, PD dhe “Aleanca pėr Ndryshim”, arrijnė tė grumbullojnė 56.6 pėr qind tė votave, kundrejt 30.2 pėr qind tė PS dhe “Bashkimi pėr Ndryshim”.  Nė qarkun e Durrėsit, PD dhe Aleanca pėr Ndryshim, fitojnė me 52.16 pėr qind tė votave, ndėrsa PS dhe “Bashkimi pėr Ndryshim” marrin 38.5 pėr qind. Nė qarkun Elbasan, rezultati ėshtė i ekuilibruar si nga rezultatet e votave ashtu edhe ndarja e mandateve. PD dhe “Aleanca pėr Ndryshim” me 46 pėr qind tė votave, PS dhe “Bashkimi pėr Ndryshim”, 48 pėr qind tė votave, nė qarkun e Elbasanit. Ndarja e mandateve kalkulohet nė mėnyrė tė barabartė pėr tė dy forcat e mėdha politike, 7 me 7.   Nė qarkun Korçė, gjithashtu rezultati ėshtė i barabartė, me pėrqindje votash tė dy koalicionet “Aleanca pėr Ndryshim” dhe “Bashkimi pėr Ndryshim”, pėrkatėsisht 43 pėr qind dhe 43.3 pėr qind, ndėrsa nė mandate deputetėsh ndarja ėshtė nė mėnyrė po tė barabartė, 6 me 6. Epėrsi e lehtė e koalicioni tė Partisė Socialiste vihet re nė qarkun Fier, por qė rezultatet ndryshonin moment pas momenti. PS dhe koalicioni “Aleanca pėr Ndryshim”, marrin 52 pėr qind tė votave, kundrejt 40 pėr qind tė Partisė Demokratike dhe “Aleanca pėr Ndryshim”. Nė mandate deputetėsh PS merr 8 deputetė, PD 7 deputetė dhe 1 deputet i shkon LSI-sė. Nė qarkun Vlorė, PD dhe “Aleanca pėr Ndryshim” shkojnė nė shifrat e 40 pėr qind tė votave, ndėrsa PS dhe “Aleanca pėr Ndryshim” qėndrojnė nė kufijtė e 50 pėr qind tė votave.  Nė qarkun Berat, PD dhe koalicioni “Aleanca pėr Ndryshim”, marrin mė shumė se 40 pėr qind tė votave, ndėrkohė qė PS dhe “Bashkimi pėr Ndryshim” nė kufijtė 45-50 pėr qind tė votave. Qarku Gjirokastėr, Partia Demokratike dhe koalicioni “Aleanca pėr Ndryshim”, marrin 45 pėr qind tė votave, ndėrsa PS dhe “Bashkimi pėr Ndryshim”, nė epėrsi tė lehtė me vetėm 5 pikė.


Mandatet


PD,         70 deputetė


PS,         64 deputetė


LSI,           3 deputetė


PDI,           1 deputet


PBDNJ,       1 deputet


PR,           1 deputet


Koalicionet Aleanca e Ndryshimit,  72 vende nė parlament


Bashkimi pėr Ndryshim, 65 vende nė parlament


Aleanca Socialiste pėr Integrim,   3 vende nė parlament

...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta 55

Publikuar nga: Gazeta 55

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos