Hernia diskale dhe nervi shiatik

Sėmundja prek mė shumė moshėn 20-40 vjeēare. Shkaktarėt qė ngacmojnė kėrcin e shtyllės kurrizore. Specialistėt: Lėvizja dhe masazhet shėrojnė mė shpjet sėmundjen

Hernia diskale ose nervi shiatik ėshtė njė sėmundje qė prek mė shumė moshėn 20-40 vjeēare. Midis dy vertebrave tė shtyllės kurrizore ndodhet njė kėrci nė formė jastėku, apo disku tė cilave u ndalon fėrkimin e sipėrfaqeve kockore midis tyre, siguron elasticitetin, lehtėson lėvizjet dhe bėn shpėrndarjen e peshės sė shtyllės. Kur ky jastėk prej kėrci dėmtohet, humbet formėn e tij normale dhe del nga vendi duke shtypur kėshtu rrėnjėt e nervave, qė fillojnė pikėrisht nga trupat e vertebrave, kemi tė bėjmė me hernie diskale.
Shkaktarėt
Shkaku u hernies diskale, pra i daljes sė diskut nga vendi i tij, nė shumė raste ėshtė ngritja e peshave tė rėnda, i hedhjes, kėrcimit, i kapėrcimit tė pengesave, apo tė njė lėvizje tė menjėhershme dhe tė pakontrolluar, nga njė kollitje apo teshtitje, ose kur pėrkuleni duke lidhur lidhėset e kėpucėve, ose kur muskulatura e trupit gjendet e lirė, kur ngrini njė peshė apo bėni njė sforcim fizik tė pakontrolluar. Shenjat: I sėmuri e lidh gjithmonė fillimin e sėmundjes me ngritjen e peshės, apo me lėvizjen e sforcuar; Dhimbja ėshtė mė e fortė nė mes, qė ėshtė edhe shenja kryesore e sėmundjes; Dhimbja ėshtė e padurueshme dhe tė mbėrthen nė vend; Edhe lėvizja mė e vogėl tė shkakton dhimbje, ku nuk mund tė pėrkulėsh as trupin; Dhimbja pėrhapet gjatė kėmbės, gjatė projektimit tė nervit shiatik; Kur sėmundja pėrparon, forca e kėmbės ulet shumė, anėsia hollohet, ulet shumė aftėsia pėr punė.
Sėmundja
Shiatiku vertebral i zakonshėm nė shumicėn e rasteve vjen si pasojė e njė problemi disko-radikular, pra si pasojė e njė konflikti midis diskut vertebral dhe rrėnjės nervore qė i korrespondon. Sipas mjekėve, shpesh shkak i kėsaj patologjie bėhet njė hernie diskale (prishje e diskut ndėr-vertebror). Nė shumicėn e rasteve, mjafton njė trajtim me ilaēet e duhura pėr tu shėruar. Nė raste tė tjera, kur dhimbjet vazhdojnė, mjeku mund t’ju propozojė kortizonikė dhe nė rast se nuk arrihet sukses duhet bėrė ndėrhyrje kirurgjikale. Rreth 90 pėr qind e rasteve tė tė sėmurėve, qė vuajnė nga dhimbjet e nervit shiatik, mund tė lehtėsohen me anė tė masazheve dhe mėnyrave tė tjera alternative. Vetėm 10 pėr qind e tyre kėrkojnė ndėrhyrje tė domosdoshme kirurgjikale. Kėto janė raste kur i sėmuri vuan qė prej gjashtė muajve nga kėto dhimbje, ose mund ta ketė lėnė pas dore mjekimin. Pėr pėrmirėsimin e dhimbjeve tė shpinės dhe nervit shiatik, ekzistojnė kura dhe ēajra tė ndryshme bimore.
Masazhet
Njė nga mėnyrat mė tė suksesshme qė ka dhėnė rezultate nė lehtėsimin e dhimbjeve ėshtė bėrja e masazheve me vaj dhe akull. Masazhet duhet tė bėhen ēdo ditė pėr 30 minuta ēdo seancė. Ēdo i sėmurė qė vuan nga dhimbjet e nervit shiatik duhet t’i vazhdojė masazhet pėr 15 ditė. Nė trajtimin e kėsaj sėmundje ėshtė e rėndėsishme tė ndiqet me korrektėsi trajtimi i dhėnė nga mjeku gjatė kohės sė pėrcaktuar. Nuk duhet besuar qė me qėndrimin pushim nė shtrat do tė shėroheni pėrfundimisht. Qėndrimi nė shtrat rekomandohet vetėm kur dhimbja tė pengon tė lėvizėsh, duke respektuar kėshtu atė ēka kėrkon edhe vetė trupi. Asnjė studim nuk ka provuar se lėvizjet fizike gjatė kėsaj sėmundje duhen shmangur. Lėvizja sjell njė shėrim mė tė shpejtė. Nėse dhimbjet vazhdojnė edhe pas 2-3 muajsh, pavarėsisht nga trajtimi me ilaēe, duhet tė kėshilloheni pėrsėri me mjekun. Nė rast dhimbjesh lumbare qė vazhdojnė, ushtrimet kinesiterapike janė tė nevojshme gjatė disa javėve pėr tė forcuar muskulaturėn e kurrizit dhe mobilizuar zonėn lumbare.


Shkaktarėt
Ngritja e peshave tė rėnda
Hedhja ose kėrcimi
Kapėrcimi i pengesave
Lėvizja e menjėhershme dhe e pakontrolluar
Kollitja ose teshtitja
Pėrkulja pėr tė lidhur kėpucėt
Kur muskulatura e trupit gjendet e lirė
Sforcimi fizik i pakontrolluar

Shenjat
I sėmuri e lidhė gjithmonė fillimin e sėmundjes me ngritjen e peshės, apo me lėvizjen e sforcuar
Dhimbja ėshtė mė e fortė nė mes, qė ėshtė edhe shenja kryesore e sėmundjes
Dhimbja ėshtė e padurueshme dhe tė mbėrthen nė vend
Edhe lėvizja mė e vogėl tė shkakton dhimbje, ku nuk mund tė pėrkulėsh as trupin
Dhimbja pėrhapet gjatė kėmbės, gjatė projektimit tė nervit shiatik
Kur sėmundja pėrparon, forca e kėmbės ulet shumė, anėsia hollohet, ulet shumė aftėsia pėr punė.

Kėshillat
20-40 vjeē, ėshtė mosha te tė cilėt shfaqen mė shpesh dhimbjet e nervit shiatik
90 pėr qind, e tė sėmurėve qė vuajnė nga kjo dhimbje mund tė shėrohen duke bėrė masazhe
6 muaj, ėshtė koha qė duhet tė kalojė, mė pas i sėmuri mund ta ketė tė domosdoshėm operacionin
Pėrdorni dy aspirina ēdo ditė, pasi parandalon rishfaqjen e dhimbjeve
Gjatė kohės qė jeni duke parė televizor e mbani kėmbėn lart, duke vendosur njė jastėk poshtė saj
Kur keni dhimbje qėndroni shtrirė pėr tri ditė nė njė krevat tė fortė
Mos ngrini pesha tė rėnda, apo tė bėni lėvizje tė sforcuara, pasi ngacmojnė nervin
Kėshillohet tė evitoni qėndrimet nė karrige ose kolltukė shumė tė butė
Rekomandohet tė pėrdorni njė dietė tė pasur me fruta dhe perime
Pėrdorni korse nė mėnyrė qė beli tė mos pėrkulet, pėr tė mos ngacmuar nervin
I bėni kompresa me ujė tė ftohtė ose akull kėmbės qė ju dhemb


2 Korrik 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos