Lista e pėrkthyesve iu vihet nė dispozicion gjykataveLaureta Rryēi

Tiranė - Ministria e Drejtėsisė pėrcakton pėrkthyesit qė do tė thirren nga gjykatat nga shtatori deri nė dhjetor tė kėtij viti. Burime pranė kėtij dikasteri shpjeguan dje se lista me emrat e pėrkthyesve, sipas gjuhėve, i ėshtė dėrguar nė rrugė zyrtare tė gjitha gjykatave. Kjo listė ėshtė e detyrueshme pėr tė gjitha ato raste kur gjykatat duan tė pėrpilojnė letėr-porosi pėr tė pandehurit apo tė pėrkthejnė materiale tė domosdoshme pėr procesin gjyqėsor. Gazeta “Albania” ka mundur tė sigurojė tė plotė kėtė listė me emrat e pėrkthyesve dhe po e boton nė numrin e sotėm.
Pagesa
Pėrkthimi i dokumenteve zyrtare shpėrblehet pėr faqe kompjuterike. Faqja kompjuterike pėrmban 2200 (dy mijė e dyqind) shkronja e shenja duke pėrfshire dhe ndarjet e nevojshme te materialit tė shkruar nė fjalė, kryeradhė, paragrafė, kapituj dhe pjesė. Skicat, fotot, tabelat e skemat qė pėrfshihen ne tekstin e pėrkthyer llogariten e shpėrblehen mekanikisht si faqe kompjuterike sipas vendit qe zėnė ne tekst. Tarifa e shpėrblimit pėr pėrkthyesit e jashtėm pėr pėrkthimin e dokumenteve zyrtare nga gjuha e huaj nė gjuhėn shqipe ėshtė 1000 (njė mijė) lekė pėr faqe. Tarifa e shpėrblimit pėr pėrkthyesit e jashtėm pėr pėrkthimin e dokumenteve zyrtare nga gjuha shqipe nė gjuhėn e huaj ėshtė 1300 (njė mijė e treqind) lekė pėr faqe. Pėrkthimi ne konferenca apo takime tė ndryshme nė tė cilat Ministri i Drejtėsisė apo persona tė autorizuar prej tij marrin pjesė, llogaritet mbi bazėn e kohės fizike tė shpenzuar. Njė orė pėrkthim shpėrblehet me 3000 (tre mijė) lekė.
Kontrata
Pagesa pėr pėrkthimin behet nė pėrputhje me kontratėn tip qė lidhet midis palėve, nė CASH ose me transfertė bankare, jo mė vonė se 30 ditė nga marrja nė dorėzim e materialit tė pėrkthyer nga Drejtoria e Bashkėpunimit Gjyqėsor Ndėrkombėtar dhe daljes sė Urdhrit tė Ministrit te Drejtėsisė pėr kėtė qėllim. Mėnyra, kushtet dhe afatet e realizimit tė pėrkthimit tė dokumenteve zyrtare rregullohen shprehimisht nė kontratėn tip qė lidhet midis palėve pėr pėrkthimin e dokumenteve zyrtare. Nė rastin kur tė tretėt kėrkojnė njė pėrkthim zyrtar prej Ministrisė sė Drejtėsisė, tarifa e pėrkthimit zyrtar qė duhet tė paguajnė tė tretėt, pėr pėrkthimin nga gjuha shqipe nė gjuhė tė huaj ėshtė 1800 (njė mijė e tetėqind) lekė pėr faqe. Pėr pėrkthimin nga gjuha e huaj nė gjuhėn shqipe tarifa e shpėrblimit ėshtė 1300 (njė mijė e treqind) lekė pėr faqe. Mėnyra, kushtet dhe afatet e realizimit tė pėrkthimit zyrtar pėr tė tretėt rregullohen nė kontratėn tip qė lidhet midis palėve.

Lisa e emrave tė pėrkthyesve sipas gjuhėve

GJUHA ANGLEZE
Adelina Albrahimi
Alketa Dumani
Artur Hadaj
Artur Jaupaj
Besa Gjyli
Daniela Hasa
Diana Dervishaj
Edmond Cane
Eliona Haxhiaj
Elton Xhembulla
Erida Prifti
Ermal Celi
Esmeralda Subashi
Etleva Babameto
Gentiana Hysaj
Gentiana Kacaj
Hortenc Balla
Ilir Marleka
Iris Klosi
Julian Hasa
Kastriot Zifla
Koēo Bendo
Mira Zgjani
Mirela Prifti
Odeta Kerxhaliu
Rajmonda Kecira
Reidona Haxhiu
Silvana Dervishi
Spiro Gjika
Violeta Shaba
GJUHA GJERMANE
Brikena Kadzadej
Ergys Prifti
Erta Spaho
Greta Janaqi
Neviana Dosti
Simo Vogli
Sonila Sadikaj
GJUHA ITALIANE
Alba Ēela
Alban Dauti
Albana Dauti
Albana Pango
Alketa Ylli
Alma Sinanaj
Anila Berberi
Anila Ismailaj
Arben Skendaj
Arta Qendro
Eliana Lacej
Enid Zoto
Enkela Dalipi
Erion Kabaj
Irena Lama
Lura Kraja
Marilda Gjencaj
Mirela Papa
Renata Kristo
GJUHA FRĖNGE
Agron Agalliu
Dhurata Hoxha
Jetnor Isufaj
Lindita trashani
Lorena Dedja
Mirigleta Hyso
Mirela Furxhi
Rudina Podgorica
Saverina Pasho
Svetlanda Roko
Violeta Kraja
GJUHA GREKE
Aristotel Spiro
Briseida Nina
Lasko Nasti
Marjana Bonjaku
GJUHA TURKE
Adriana Zela
Manjola Sopoti
Nazmi Daka
GJUHA SPANJOLLE
Admira Nushi
Anastasi Prodani
Serxho Rama
GJUHA SERBO- KROATE
Hajredin Qyshka
Hare Bilali
Ismet Topi
GJUHA MAQEDONASE
Valetina Nestor
Zhuljeta Neziraj
GJUHA RUSE
Alma Pinari
Avni Xhelili
GJUHA BULLGARE
Gentian Koēi
Janka Selimi
GJUHA RUMUNE
Brunilda Duraj
Suela Rira
GJUHA ARABE
Gentian Fejzullai
GJUHA ĒEKE
Hilmi Bimbashi
GJUHA HUNGAREZE
Endrit Kromidha
GJUHA POLAKE
Irini Vasi
GJUHA HOLANDEZE-FLAMANĒE
Irena Rama
GJUHA DANEZE
Mirela Pengili
GJUHA PORTUGEZE
Ilirjana Agalliu
11 Korrik 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos