Kushina shqiptare, gatimet dhe pijet tradicionale pėr ēdo qytetKushina shqiptare ėshtė njė pėrzierje e influencave tė kushinės turke, asaj ballkanike dhe europiane. Ajo ėshtė e njohur pėr vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft tė mirė. Pothuajse ēdo krahinė ofron specialitetet e saja tė veēanta.
Gatimet
Gatimi i mishit tė pjekur, sidomos qingjit dhe pėrgatija e byrekėve tė ndryshėm ėshtė e pėrhapur nė tė gjithė vendin. Veēanėrisht nė krahinat e jugut dhe shqipėrisė sė mesme ėshtė i njohur pėrdorimi nė shkallė tė gjerė i perimeve dhe zarzavateve, vajit tė ullirit, erėzave tė ndryshme dhe limonit. Pjatat e peshkut janė tė njohura veēanėrisht nė qytetin e Shkodrės (tava e krapit), Pogradecit (korani me arra dhe lloje tė tjera), zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj. Nė Shqipėri gatuhen ėmbėlsira tė shumėllojshme, shumė prej tė cilave janė tė pėrbashkėta edhe pėr vendet e tjera ballkanike dhe Azisė sė Vogėl (ballkavaja, kadaifi, sheqerparet, ashurja etj). Ndėr ėmbėlsirat mė tradicionale ėshtė ballokumja, e cila gatuhet nė qytetin e Elbasanit pėr festėn e Ditės sė Verės (14 Mars).
Pijet
Si rrezultat e klimės sė pėrshtatshme mesdhetare Shqipėria ėshtė e njohur pėr kultivimin e rrushit dhe prodhimit e njė varieteti verėrash tė kuqe dhe tė bardha. Ndėr mė tė pėrmendurat janė: Merlot, Kabėrnet, Pinot Nero, Kallmet, Shesh i Zi, San Gioveze, Riesling, Shesh i Bardhė etj. Pija mė tradicionale alkoolike ėshtė rakia e rrushit. Nė disa zona tė Shqipėrisė prodhohet edhe rakia e kumbullės (Korēė, Dibėr), ajo e manit (Boboshticė etj). Shqipėria ėshtė gjithashtu e njohur edhe pėr prodhimin e konjakut Skėnderbej, i pėrmendur pėr shijen dhe aromėn e tij. Konjaku shqiptar ka fituar gjithashtu edhe ēmime ndėrkombėtare. Ndėr pijet jo-alkoolike ėshtė pėr tu pėrmendur boza (njė pije freskuese me bazė misrin), e prodhuar nė veri tė vendit, sidomos nė krahinėn e Kukėsit si dhe rehania, e cila vjen nga lėngu i rrushit dhe ėshtė pije tipike e Skraparit.


200 gatimet tradicionale nė vend
Shkumė me ēokollatė
Sheqerpare
Sallatė me domate e kastraveca
Sallatė jeshile
Sallatė ruse
Sallatė me kungull
Sallatė me panxhar
Sallatė me patate
Sallatė verore
Sallatė me spinaq
Sallatė me speca tė pjekur
Sallatė me radhiqe
Sallatė me prodhime deti
Sallatė me lulelakėr
Sallatė me lakėr tė bardhė
Sallatė me endivi
Sallatė frutash me salcė kosi dhe mjaltė
Salcė kosi me mjaltė
Reēel qershie
Qumėsht me kafe
Qumėsht i rrahur me ēokollatė
Qofte tė skarės
Pėrgatitje e trahanasė sė gatshme
Pulė me lėng
Pulė e zier
Presh jahni
Peshk i zier
Perimet
Paēja
Paēe plėnēi me vezė e limon
Paēe plėnēi me salcė
Paēe plėnēi
Paēe kėmbėsh
Paēe koke
Paēe
Patėllxhanė tė skuqur
Patėllxhanė tė mbushur (imam bajalldi)
Patėllxhani
Patate tė ziera me gjalpė
Patate tė skuqura me kore mielli
Pastiēo me djathė
Pasta me kafe
Pasta akulli me karamel
Pasta akulli me krem e ēokollatė
Pasta akulli me krem qumėshti
Pasta nė akull
Panxhar i kuq turshi
Pandispanjė
Pana
Paluze me fruta tė ndryshme
Oshmare korēe
Omėletė me qepė tė njoma ose tė thata
Omėletė me domate
Omėletė me djathė
Omėletė e thjeshtė
Omleta
Ngastėr me miell misri e kungull tė njomė
Musaka patate me qepė
Mollė tė pjekura
Mjalti
Mishi i zier me barishte
Mishi i skuqur
Midhje jahni
Meze tė pėrziera me sallatė ruse
Meze tė kombinuara (antipasta)
Meze me sallatė tė stinės
Meze e kombinuar me sallatė jeshile
Mashurka tė ziera
Mashurka
Manti Kosovė
Lėpjetė me qepė tė skuqura
Lulelakėr e skuqur me vezė
Lule kungulli tė skuqura
Lule kungulli tė mbushura me gjizė
Lista e ėmbėlsirave
Lista e supėve
Lista e sallatave
Lista e perimeve
Lista e nėnprodukteve tė qumėshtit
Lista e gjellėve
Lista e brumėrave
Limonatė shtėpie
Lakėr turshi e grirė
Lakėr turshi
Lakėr e bardhė e zier
Lakror me miell misri
Lakror me hithra
Kungulleshka tė skuqura
Kungulleshka me salcė pesto dhe borzilok tė freskėt
Kukureci
Kroketa peshku
Kripa
Krepa (petė tigani) me akullore
Krem ēokollate
Krem portokall
Krem pastiēerie
Krem me ēaj
Krem me luleshtrydhe
Krem me kafe
Krem me gėshtenja
Krem limon
Krem karamel
Krem i pėrzier
Krem i ngrirė pjepri
Krem i djegur sipas mėnyrės sė vjetėr
Krem i djegur
Krem anglez
Kotoleta viēi tė njomė tė skuqura nė tigan
Kotoleta derri tė njomė tė skuqura nė tigan
Kotoleta dashi tė njomė tė skuqura nė tigan
Komposto molle
Komposto ftoi
Komposto dardhe
Kompekaj
Koktej meksikan me karkaleca
Koktej me vishnje
Koktej frutash
Kek me kos dhe vaj
Kek me fruta dhe arra
Kek
Kastraveca turshi
Kasatė me manaferra
Karota me gjalpė
Kafeja turke
Kafeja shqiptare
Kafe nė termus
Kafe nė filxhan
Kadaifi
Kabunia
Kabuni me rrush tė thatė
Japrak me gjethe rrushi
Hamburger
Grupet e ushqimeve
Gjyvec me patate
Gjellė me shpendė
Gjellė me peshk
Gjellė me mish tė grirė
Gjellė me mish
Gjellė me midhje
Gatimi i vezėve
Gatim me kakao
Fėrges tirane
Fruta me shllak
Flija
Fli kosove
Fletė kanapeja
Fileta me mbushje spinaqi
Eskallop derri ose viēi nė tigan
Domate tė mbushura me sallatė ruse
Domate turshi
Dollma me lak
Djath i skuqur
Djathi
Byrek me spinaq
Byrek me domate dhe salmon
Burani
Buka
Bizelja
Bizele me gjalpė
Biskota me qumėsht
Biftek me mish tė grirė e qepė
Biftek i skarės
Bathėt
Bathė tė njoma jahni
Bamje jahni
Bamja
Ballokume
Bakllava
Argjinarja
Angjinare me vaj
Akullorja
Akullore me ēokollatė
Akullore me portokalle
Akullore me mente
Akullore me luleshtrydhe
Akullore me lajthi
Akullore me kumbulla
Akullore me kos
Akullore me kivi
Akullore me karamel
Akullore me kafe e zabajon
Akullore me kafe
Akullore me fruta pylli
Akullore me banane
Akullore kremi me vanilje
Akullore krem
Akullore korona
Akullore me mandarina
Akullore me limon
Bakllava
Shkumė me ēokollatė
Sheqerpare
Eskallop derri ose viēi nė tigan
Lulelakėr nė furrė
Qengj i pjekur nė hell
Frikadella me djath
Tavė peshku
Mish dashi nė tavė korēe11 Korrik 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos