Si aplikohet pėr vizė studenti nė Ambasadėn Britanike

Dokumentet qė duhen dorėzuar dhe procedurat pėr paraqitjen nė ambasadė

Laureta Rryēi

Tiranė- Studentėt shqiptarė qė duan tė marrin njė vizė pėr nė Angli mė parė duhet t’i nėnshtrohen disa procedurave qė ka pėrcaktuar Ambasada Britanike e atashuar nė vendin tonė. Gazeta “Albania” iu vjen nė ndihmė qytetarėve qė kanė dėshirė tė vazhdojnė studimet nė Angli. Fillimisht tė interesuarit kanė disa mėnyra pėr tė marrė informacionin qė iu duhet. Ėshtė adresa nė internet e ambasadės dhe numri fiks ku gjatė gjithė orarit zyrtar tė punės ėshtė punonjės i ambasadės qė pėrgjigjet. Sipas rregullave dokumentet duhet tė jenė origjinalė ose fotokopje tė pėrkthyera nė anglisht dhe tė noterizuara. Edhe dokumentet qė vijnė nga Mbretėria e Bashkuar duhet tė jenė origjinale ose tė noterizuara nga njė noter nė Mbretėrinė e Bashkuar.
Dokumentet
Paraprakisht do t’i nėnshtroheni plotėsimit tė njė formulari. Njėkohėsisht janė tė nevojshme dy fotografi tė cilat nuk duhet tė jenė mė tė vjetra se 6 muaj nga data e aplikimit. Pasaportė tė vlefshme jo mė pak se 6 muaj ose pėr gjithė kohėzgjatjen e studimeve tė propozuara nė MB nėse do tė studioni mė shumė se 6 muaj. Certifikatė personale dhe familjare tė aplikantit me vulėn e Prefekturės dhe tė Ministrisė sė Jashtme. Diplomėn dhe dėftesėn e notave tė shkollės. Vėrtetim nga shkolla ku studioni nėse jeni student/nxėnės nė vazhdimėsi. Letėr pranimi nga njė shkollė ose universitet me pagesė nė Mbretėrinė e Bashkuar. Ndėrkaq letra e pranimit nga shkolla duhet tė pėrmbajė tė dhėnat e mėposhtme: koston e tarifave tė kursit dhe faturėn e pagesės, hollėsi mbi akomodimin dhe kostot pėrkatėse, hollėsi mbi kursin (numrin e orėve tė mėsimit nė javė, lėndėt, etj), datat e fillimit, kohėzgjatja e kursit, dhe datat e pėrfundimit tė kursit apo studimit tė aplikantit nė Mbretėrinė e Bashkuar. Po kėshtu ėshtė e nevojshme edhe njė dėshmi tė gjendjes financiare qė vėrteton se keni fonde tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar shpenzimet gjatė periudhės sė studimeve nė MB.
Rregullat
Nėse ju sponsorizoheni nga njė person apo institucion nė MB, duhet tė paraqisni dėshmi tė statusit ligjor tė sponsorit, fotokopje tė pasaportės sė tij/saj dhe dėshmi tė gjendjes sė tij financiare ose vėrtetim nga institucioni qė sponsorizon studimet tuaja. Nėse jeni student ose nxėnės, duhet tė keni leje pėr tu shkėputur nga shkolla qė ndiqni aktualisht. Nėse jeni i punėsuar duhet tė paraqisni njė letėr nga punėdhėnėsi juaj qė cilėson se ju jepet leje pėr tė ndjekur studimet. Pagesa e tarifės sė vizės bėhet nė momentin e aplikimit. Pagesa e tarifės sė vizės bėhet vetėm nė Lek Shqiptare. Lista e tarifave tė vizave ėshtė e publikuar ne stendėn e Ambasadės. Tarifa nuk rimbursohet pavarėsisht nga rezultati i aplikimit. Ju duhet tė aplikoni nė Zyrėn e Vizave tė paktėn tetė javė pėrpara fillimit tė studimeve/kursit nė MB, nė rast tė kundėrt Zyra e Vizave nuk do tė ketė mundėsi tė shqyrtojė dhe pėrpunojė aplikimin tuaj nė kohė.
Si aplikohet pėr njė vizė studenti?
Dokumentet qė kėrkohen pėr aplikimin pėr vizė studenti duhet tė paraqiten pranė Ambasadės Britanike Tiranė nė adresėn e mėposhtme:

Ambasada Britanike tel: 00 355 4 234 973/4/5
Rruga Skenderbej Nr. 12 Fax: 00355 4 247 697
Tirane e-mail: visa.tiran@fco.gov.ukJu mund tė merrni informacion tė detajuar nė faqen e internetit tė Ambasadės Britanike nė Tiranė www.uk.al
Dokumentet qė do tė paraqisni duhet tė jenė origjinalė ose fotokopje tė pėrkthyera nė anglisht dhe tė noterizuara. Edhe dokumentet qė vijnė nga Mbretėria e Bashkuar duhet tė jenė origjinale ose tė noterizuara nga njė noter nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Njė formular tė plotėsuar (VAF 1). Dy fotografi tė cilat nuk duhet tė jenė mė tė vjetra se 6 muaj nga data e aplikimit

Pasaportė tė vlefshme jo mė pak se 6 muaj ose pėr gjithė kohėzgjatjen e studimeve tė propozuara nė MB nėse do tė studioni mė shumė se 6 muaj.

Certifikatė personale dhe familjare tė aplikantit me vulėn e Prefekturės dhe tė Ministrisė sė Jashtme.

Diplomėn dhe dėftesėn e notave tė shkollės

Vėrtetim nga shkolla ku studioni nėse jeni student/nxėnės nė vazhdimėsi

Letėr pranimi nga njė shkollė ose universitet me pagesė nė MB. Letra e pranimit nga shkolla duhet tė pėrmbajė tė dhėnat e mėposhtme:

• koston e tarifave tė kursit dhe faturėn e pagesės
• hollėsi mbi akomodimin dhe kostot pėrkatėse
• hollėsi mbi kursin (numrin e orėve tė mėsimit nė javė, lėndėt, etj)
• datat e fillimit, kohėzgjatja e kursit, dhe datat e pėrfundimit tė kursit apo studimit tuaj nė MB
Dėshmi tė gjendjes financiare qė vėrteton se keni fonde tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar shpenzimet gjatė periudhės sė studimeve nė MB. Nėse shpenzimet do tė mbulohen nga ju ose familja juaj duhet tė paraqisni dokumentet e poshtė shėnuara:

• librezė personale ose tė familjes sė kursimeve ose deklarata bankare
• dėshmi tė tė ardhurave personale ose tė anėtarėve tė punėsuar tė familjes tuaj nėse dikush nga familja ėshtė i vetėpunėsuar duhet tė paraqisni dokumentacion qė vėrteton biznesin e tij/saj
• nėse keni prona nė emrin tuaj apo si trashėgimtar, duhet tė paraqisni vėrtetimet hipotekore mbi kėto prona


20 Korrik 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos