Kreditė e kėqija, dosjet qė kanė kaluar nė Pėrmbarim pėr sekuestro

Pas vendimit tė gjykatės, bankave iu duhet ende tė presin pėr tė rimarrė paratė

Laureta Rryēi

Tiranė - Bankat, ndėrsa i drejtohen gjykatės pėr tė rimarrė paratė me gjithė vendimin pro kėrkesės sė tyre, sėrish duhet tė kalojnė njė procedurė tė gjatė. Vetėm kur vendimi merr formėn e prerė gjykata urdhėron Zyrėn e Pėrmbarimit pėr ekzekutimin e kėtyre dosjeve. Tė njėjtat burime shpjeguan se pėrmbaruesit e dosjes fillimisht e njohin qytetarin me detyrimin qė kanė ndaj bankės dhe mė pas i lėnė disa ditė afat pėr ekzekutimin e kėtij vendimi. Nė tė kundėrt, nis sekuestrimi i objekteve tė paluajtshme apo ngrirja e llogarive bankare nėse rezulton qė tė kenė.
Paditė
Me objekt padie “Urdhėr ekzekutimi”, bankat e tė gjitha niveleve qė operojnė nė kryeqytet i janė drejtuar Gjykatės sė Tiranės pėr tė rimarrė paratė. Qindra kredi tė pashlyera nė afatin kohor, pėrpos shumės qė duhet tė paguhej, u janė shtuar dhe interesat apo dėmet qė i janė shkaktuar bankave pėr moskthimin nė kohė. Sipas statistikave zyrtare tė Gjykatės sė Tiranės, vetėm nė njė ditė numėrohen mė shumė se 10 padi tė tilla qė depozitohen pėr t’iu nėnshtruar procesit tė shortit. Padia nga ana e bankės shoqėrohet edhe me informacione tė tjera, qė njohin gjyqtarin qė do ta gjykojė me shkeljet e klientėve dhe shumėn qė i detyrohen bankės. Pėr njė pjesė prej kėtyre padive gjykata ėshtė shprehur me vendim. Pėr ato dosje qė ėshtė pranuar kėrkesa, ka nisur procedura e mėtejshme qė ndiqet zakonisht nė kėto raste. Pėr ato qė janė pushuar, paditė janė nisur nėpėr shkallėt e tjera tė Gjyqėsorit derisa tė marrin formėn e prerė.
Kreditė e kėqija
Sipas tė dhėnave zyrtare, nė total kreditė e kėqija nė bankat private janė rritur me 7 pėr qind deri tani. Sipas tė dhėnave tė BSH-sė, “totali i kredive tė kėqija u rrit me 42 milionė euro gjatė dhjetorit 2008, ndėrsa totali i kredive tė kėqija arriti nė atė kohė nė 196 milionė euro, ose 6.6 pėr qind tė portofolit”. Rritja e shpejtė e kredive tė kėqija gjatė muajit tė fundit tė vitit qė lamė pas, pasqyroi edhe vėshtirėsitė ekonomike tė Shqipėrisė. Gjithnjė e mė shumė shqiptarė (pėrgjithėsisht biznese), nuk janė mė nė gjendje tė paguajnė kėstin mujor tė kredisė, ndėrsa bankat e kanė tė vėshtirė tė rikuperojnė humbjet pėrmes ekzekutimit tė kolateralit, pėr shkak se gjithnjė e mė pak shqiptarė janė nė gjendje tė blejnė prona tė paluajtshme sot. Ndonėse me ritėm mė tė ngadaltė, depozitat nė sistemin bankar vijuan tė ulen nė dhjetor. Qė nga shtatori, 312 milionė euro depozita janė tėrhequr nga bankat. “Pėrsa i takon rezultatit financiar tė sektorit bankar, ai pritet tė jetė mė i dobėt gjatė kėtij viti, si rezultat i rėnies sė tė ardhurave nga interesat, si dhe rritjes sė fondeve rezervė pėr kredinė me probleme”, - theksohet nė raportin mė tė fundit tė BSH-sė. Por rritja portofolit tė kredive tė kėqija nuk pėrbėn problem pėr bankat tona. Ekspertėt shpjegojnė se gjatė vitit 2008 sistemi bankar ka dalė me fitim duke mbuluar edhe sasinė qė nuk ėshtė kthyer.

Bankat dhe kreditė e kėqija nė gjykatė

Alpha Bank-Albania Aleko Simoni dhe Elisabeta Simoni Pushuar
Shoqėria "Banka Popullore" sh.a. Gerbi 2001 shpk Pranuar
Shoqėria "Banka Popullore" sh.a. Pėllumb Ferazovici Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Anila Turdiu dhe Artur Turdiu Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Etleva Zanaj dhe Fatime Xhika Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Dervish dhe Lavdije Hajdini dhe Pėllumb Shtepani Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a Ormars 2000 Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Rexhep, Veroniqi dhe Migena Hasanlliu Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Osman dhe Jonida Mata Pranuar
Banka e Tiranės sh.a. Arjan Derveni dhe Majlinda Derveni Pranuar
Banka e Tiranės sh.a. Vasil dhe Eleni Prifti Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Zyliha Murataj Pranuar
Raiffesein Bank sh.a. Rraman Sulejmanaj Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Ramazan Vogli Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Marsel Marku Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Alketa Papajani Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Haxhi Sukthi Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Hatixhe Rama Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Arben Tole Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Anton Gjeci Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Almira Sina Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Ragim Matoshi Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Shpėtim Hysaj Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Eva Vangjo Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Shpresa Serjanaj Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Lutfije Shkėmbi Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Zhaneta Zena Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Besnik Toli Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Gėzim Frroku Pranuar
Banka Kombėtare Greqise sh.a. Afrim Idrizi Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Agron dhe Arta Xhalia Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Etmond Perlica Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Fatos Vranici Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Sanie dhe Elida Pepnika
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. (Ardian Muēa) Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a Adrian Haruni dhe Alba Haruni Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Faik dhe Shqipe Xhaferi Pranuar
Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Manjola Sinani dhe Sulejman Agolli Pranuar
Banka Kombėtare Greqise sh.a Leonidha Iono Pranuar
Banka Kombetare Greqisė sh.a. Ylli Ulqinaku Pranuar
Banka Kombėtare e Greqisė sh.a. Arben Sako dhe Aida Sako Pranuar Banka Kombėtare Greqisė sh.a. Gjergj Skėnderaj Pranuar
Banka Kombėtare e Greqisė sh.a. Edlira dhe Gėzim Gashi Pranuar
Banka Kombėtare e Greqisė sh.a. Bashkim Murati Pranuar
Shoqėria Aksionere Credins sh.a. Ritvan Syla Pranuar
Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Xhilda Kondo Pranuar
Shoqėria Aksionere "Credins" sh.a. Agim Loci Pranuar Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Rexho Berberi Pranua
Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Fatjon Syla Pranuar Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Vrapi 2007 shpk Pushuar
Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Vilger shpk Pranuar
Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Gjergj Leka Pranuar
Shoqėria aksionere "Credins" sh.a. Violeta Sotiri Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Latin American Group shpk Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Fatbardha Vatuku Pushuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. B.B.F sh.a. Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Fefa shpk Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. T&T Group shpk Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a.T&Group shpk Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Rubin shpk Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. T&T GRoup shpk Pranuar
Shoqėria "Banka Popullore" sh.a. Kujtim dhe Luljeta Halka Pushuar
Raiffeisen Bank sh.a. Valentina Ago Pushuar
Banka Emporiki - Shqipėri sh.a. Adelina dhe Lame Hoxhaj Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Fatjon Tresa Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Shkėlqim Brushulli
Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Sokol Shala Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Arjan Gjondedja Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Myzafer Kalaja Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Margret Plloci Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Angjelin Ograja Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Eduart Haxhiu Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Sekret Beqir Hallaci Pranuar pjesėrisht
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Shpėtim Memetaj Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Hysni Dizdari Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Emri Domi Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Lek Hyseni Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Adriatik Duraku Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Xhevahir Morina Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Stiven Biba Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Daut Lleshi Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Edmond Mata Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Arben Lika Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Shkėlzen Demucaj Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Pėrparim Musaraj Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Vėllezėrit Caca shpk Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Arban Fifo Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Drita Friedenberger Pushuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Curri shpk Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Ermal Laci Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins"sh.a. Drita Friedenberger Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Curri shpk Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Ceramica Iltaliana Pranuar
Raiffesein Bank sh.a. Hylli Buliqi dhe Sokol Buliqi Pushuar Raiffesein Bank sh.a. Edmond dhe Nexhmije Tartari Pushuar
Raiffeisen Bank sh. a Qamil Hoti dhe Ridvan Hoti Pranuar Raiffesein Bank sh.a. Luljeta dhe Ilir Cuci Pushuar
Raiffesein Bank sh.a. Sokol Shijaku Pushuar
Opportunity Albania sh.a. Afėrdita dhe Sherif Canaj Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare SH.A Ēlirim Thaci Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Julian Kryeziu Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Henerieta Zeqo Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Shkėlzen Qazim Sadiku Pranuar Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Bledar Avni Qorri Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Altin Bejko Rrėzuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Nazmi Aliaj
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Kornela Veria Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Nimete Hysi Pranuar
Banka e Parė e Investimeve sh.a. Rajmonda Kolbucaj Pranuar
Banka e Parė e Investimeve sh.a. Fredi Skėnder Mejdani Pranuar
Banka e Parė e Investimeve sh.a. Fjorda Konica Pushuar
Unioni Bank Edmond Gerxhani Pranuar
Union Bank Rajmonda Rapo Pranuar
Union Bank Etleva Metani Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Brunilda Papa Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Luljeta Cucali Pranuar Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Armand Ciraku Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Vjollca Duka Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Altin Nazari Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Majlinda Sala Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Pėllumb Zyfi Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Ledjon Mastori Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Neki Vranici Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Sadik Brija Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Fatmir Drabo Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Leonard Dapa Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Skėnder Haxhi Muēa Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Fatmir Sina Rrėzuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Sabah dhe Suzana Tupi Pushuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Sabah Tupi dhe Suzana Tupi Pushuar
Shoqėria tregtare "Bank e Tiranės" sh.a. Bahri dhe Renata Rragami Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Kujtim dhe Luljeta Halka Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Paulin dhe Marjana Ymeri Pushuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Vladimir Xhoga dhe Elisabeta Xhoga Pushuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Zef dhe Hava Bushgjoka Pranuar
Shoqėria tregtare "Banka e Tiranės" sh.a. Mustafa Kapllani Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Rajmonda Ndrio Pranuar
Banka Kombėtare e Greqisė sh.a. Gjergji Memaj Pushuar
Banka Kombėtare e Greqisė sh.a. Vladimir Pelani Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Vjollca Muēa Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Shpėtim Peshku Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Skėnder Alla Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Daut Deliu Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Mehmet Dingu Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Ibrahim Rasa Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Gentian Hoxha
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Andrin Cenaj Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Bledar Mehmetaj Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Adrian Kelmendi Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Golden Shoe shpk Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Bujar Pasholli Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Gani Hoxha Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Ermal Berisha Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Spartak Shahinaj Pranuar
Raiffeisen Bank sh.a. Brunilda Tuke Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Marjan Ndue Gjoni Pranuar
Shoqėria aksionere "Banka Credins" sh.a. Ceramica Italiana Pranuar
Oppotunity Albania sh.a Alket Kurti Pranuar
Opportunity Albania sh.a Pranuar
Alpha Bank -Albania Shoqėria VERUTI sh.p.k.) Pranuar
Alpha Bank -Albania Irma Sula Pranuar
Alpha Bank -Albania Fran Noshi Pranuar
Alpha Bank -Albania Liman, Fatime dhe Julian Topi Pranuar
Banka Emporiki-Shqiperi sh.a. Kadri Hoxha Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Perlat Sala dhe Kelva Sala Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Vokerr Punavija dhe Shpresa Punavija Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Hysni dhe Dituri Dizd Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Ardian Marku dhe Luljeta Marku Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Shpėtim dhe Vjollca Cani Pranuar
Intesa San Paolo Bank Albania sh.a. Skėnder dhe Sadije Xheko Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Roland dhe Sofika Skendo Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Marka e Ylvi Kruja Pranuar
Intesa Sanpaolo Bank Albania sh.a. Arian e Zhaneta Jaupi Pranuar
Alpha Bank Albania Aleks dhe Ardinela Lame Pushuar
Alpha Bank Albania Sulejman Laze dhe Xhemila Laze Pranuar
Alpha Bank -Albania Roland Velija Pranuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Albjon Bogdani Pushuar
Banka Kombėtare Tregtare sh.a. Ilir Alimehmeti Pranuar


23 Korrik 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos