Hipoteka, si merret Certifikata e Pronėsisė

Dokumenti qė merret dhe procedura qė ndiqet nė varėsi tė pronės dhe kėrkesės

Laureta Rryēi

Tiranė - Me kėrkesė tė pronarit tė njė pasurie tė paluajtshme ose tė qiramarrėsit, tė cilėve nuk u ėshtė lėshuar asnjė certifikatė pronėsie ose qiraje, regjistruesi i lėshon pronarit njė certifikatė pronėsie ose qiraje. Sipas rastit, nė formė tė shkruar duke pasqyruar tė gjithė informacionet qė ndodhen nė kartelėn e kėsaj pasurie dhe qė kanė efekt mbi pasurinė e paluajtshme apo mbi kontratėn e qirasė. Pėr ēdo pasuri tė paluajtshme, pėr ēdo kontratė qiraje apo hipoteke lėshohet vetėm njė certifikatė. Certifikata e pronėsisė, e qirasė apo e hipotekės ėshtė dėshmi e vlefshme pėr ēėshtjet qė tregohen nė tė, ndėrsa pasuria e paluajtshme kontrata e qirasė apo hipotekės i nėnshtrohen tė gjitha atyre qė janė shkruar nė kartelė si nė rastin kur kėto shėnohen nė certifikatė ashtu edhe kur nuk shėnohen. Data e lėshimit tė certifikatės sė pronėsisė, sė qirasė apo hipotekės shėnohet nė kartelė.
Efekti i regjistrimit
Menjėherė pasi pasuria e paluajtshme tė jetė regjistruar, ēdo transaksion i mėtejmė qė ka tė bėjė me tė drejtat mbi tė, duhet regjistruar nė pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji. Regjistrimi i njė pasurie tė paluajtshme i jep personit si individ, si bashkėpronar apo si pėrfaqėsues i familjes, tė drejtėn pėr tė disponuar kėtė pasuri tė paluajtshme nė pėrputhje me ligjin. Ēdo pronar qė fiton njė pasuri tė paluajtshme, kontratė qiraje ose hipotekė, prezumohet se ėshtė njoftuar pėr ēdo shėnim nė regjistėr lidhur me pasurinė e paluajtshme, kontratėn e qirasė ose hipotekėn.
Certifikatat e humbura
Nė rast se njė certifikatė qė ka marrė ēdo person i interesuar ka humbur ose ėshtė prishur, ai mund t’i kėrkojė regjistruesit ku ndodhet pasuria e paluajtshme lėshimin e njė certifikate tė re, duke paraqitur tė dhėna tė mjaftueshme qė regjistruesi tė bindet pėr humbjen ose prishjen e certifikatės sė mėparshme. Nė rast se ai bindet lidhur me kėtė fakt dhe pasi publikon njė njoftim qė ai e sheh tė pėrshtatshėm, regjistruesi lėshon njė certifikatė tė re duke bėrė shėnimin pėrkatės nė kartelė. Kur gjendet certifikata e humbur, ajo i dorėzohet regjistruesit pėr asgjėsim. Ēdo person mund tė shohė, konsultojė apo kontrollojė ēdo kartelė dhe mund tė kėrkojė njė kopje tė vėrtetuar tė saj, ēdo pjesė tė hartės treguese tė regjistrimit, ēdo dokument pronėsie apo plan rilevimi tė depozituar nė zyrėn e regjistrimit, duke paraqitur njė kėrkesė me shkrim dhe kundrejt njė tarife tė caktuar. Kopje tė kartelės tė vėrtetuar nga regjistruesi, pjesė tė hartės treguese, tė njė plani rilevimi ose dokumenti pronėsie tė depozituar nė zyrėn e regjistrimit pranohet si e barazvlefshme me origjinalin nė tė gjitha veprimet dhe ēėshtjet me tė dhe pėr tė gjithė personat ose palėt pėrderisa nuk ėshtė provuar e kundėrta


Dokumenti qė merret nė Hipotekė

ZYRA E REGJISTRIMIT TĖ PASURISĖ SĖ PALUAJTSHME

CERTIFIKATĖ

PĖR VĖRTETIM PRONĖSIE

Zyra e regjistrimit _____________, Zona kadastrale nr._______
Numri i pasurisė ______________________, vol. _________ faqe ___________
Adresa e pasurisė ___________________________________________________________________________
Lloji i pasurisė _________________
Sipėrfaqja Totale _______,
Nga kjo: Sa truall ________, nga kjo: sa ndėrtesė ___________
N.q.s. pallat: Kuota e pjesėmarrjes _______ pėr qind.

kjo certifikatė lėshohet pėr tė vėrtetuar qė
Zoti (zotėrinjtė)
Emri, atėsia mbiemri Pjesa Adresa
__________________________________________ __________________________________________
__________________________________________

- ėshtė pronar i _________________________________________________________
- janė pronar tė _________________________________________________________
- ėshtė pėrfaqėsues i familjes e cila zotėron pronėn
- (bashkėpronarė sipas pjesėve si mė lart)

Kjo certifikatė plotėsohet nė pėrputhje me ligjin e regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme.

Kjo certifikatė lėshohet sipas kėrkesės sė paraqitur nga i (tė) interesuari(t) mė datė _________________, nr._________.

Data e lėshimit tė certifikatės.
______________________

Box

Procedura pėr regjistrimin nė varėsi tė shėrbimit

Regjistrimi i kontratės sė qirasė
Kontrata e qirasė pėr njė pasuri tė paluajtshme pėr njė periudhė kohe mė tė vogėl se njė vit nuk kėrkohet qė tė regjistrohet. Ēdo kontratė tjetėr qiraje pėr njė pasuri tė paluajtshme duhet tė regjistrohet nė seksionin pėrkatės tė kartelės sė pasurisė sė paluajtshme tė qiradhėnėsit. Nė qoftė se njė kontratė qiraje me njė zgjatje kohore njė vit ose mė shumė ėshtė pėr njė pjesė tė njė pasurie tė paluajtshme shtetėrore, atėherė kartela ekzistuese e pasurisė sė paluajtshme mbyllet dhe hapen dy kartela tė reja, njė pėr pjesėn qė ėshtė dhėnė me qira dhe njė tjetėr pėr pjesėn tjetėr tė pasurisė sė paluajtshme qė mbetet. Gjithashtu, bėhen shėnimet pėrkatėse nė hartėn treguese tė pasurive tė paluajtshme.

Regjistrimi i hipotekave
Hipotekimi kėrkon regjistrimin e hipotekės nė seksionin pėrkatės tė kartelės sė pasurisė tė paluajtshme ose njė pjese tė saj qė pėrdoret si garanci pėr detyrimin, regjistrimin e personit, nė favor tė tė cilit ajo krijohet, si pronar tė saj dhe depozitimin e dokumentit nė dosje. Zbatohen rregullat pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme.

Regjistrimi i hipotekės ligjore
Me regjistrimin e pasurisė sė paluajtshme, regjistruesi duhet tė bėjė regjistrimin e hipotekės ligjore tė rrjedhur nga njė kontratė shitje nė seksionin e duhur tė kartelės tė pasurisė sė paluajtshme qė shitėsi ka mbi kėtė pronė.

Fshirja e hipotekės
Regjistruesi nė bazė tė kėrkesės me shkrim tė paraqitur nė formėn e pėrcaktuar nga ligji vendos fshirjen e regjistrimit tė hipotekės kur janė plotėsuar kushtet sipas dispozitave pėrkatėse tė Kodit Civil. Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitet akti qė justifikon fshirjen e hipotekės. Veprimet pėrkatėse nėnshkruhen nga regjistruesi.

Regjistrimi i titujve “nė pėrdorim”
Pėr ēdo titull “nė pėrdorim” qė ėshtė dhėnė, pėr pasuri tė paluajtshme pronė e shtetit, do tė krijohet njė kartelė e veēantė si dhe tė pasqyrohet nė hartėn treguese tė pasurive tė paluajtshme. Zotėruesi i titullit “nė pėrdorim” shėnohet nė seksionin pėrkatės ndėrsa nė seksionin e pronarėve si pronar i kėsaj pasurie tė paluajtshme shėnohet shteti.

Regjistrimi i pasurisė sė paluajtshme tė fituar me parashkrim fitues

Regjistrimi i njė pasurie tė paluajtshme tė fituar me parashkrim fitues bėhet me paraqitjen para regjistruesit tė njė kopje tė vendimit tė gjykatės, tė fitimit tė pasurisė sė paluajtshme me parashkrim fitues. Nė pėrputhje me kėtė vendim, regjistruesi regjistron si pronar tė pasurisė sė paluajtshme personin qė e ka fituar atė me parashkrim fitues.

Regjistrimi i kalimit tė pronėsisė me anė tė ligjit, me vendim tė gjykatės apo tė njė akti administrativ
Nė rastet kur shteti, personi fizik ose juridik ka fituar tė drejtėn e pronėsisė mbi njė pasurie tė paluajtshme, ka lidhur njė kontratė qiraje ose ka vėnė hipotekė nė bazė tė ligjit, vendimit tė gjykatės apo tė aktit tė njė organi administrativ, regjistruesi mbėshtetur nė kėto akte qė personi i interesuar ja paraqet, bėn regjistrimin duke shėnuar pronar shtetin, personin fizik ose juridik qė i ka kaluar e drejta e pronėsisė.24 Korrik 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos