Matura, nesër rezultatet e provimeve me zgjedhje

“Korrigjimi i provimeve me zgjedhje, tė cilave iu nėnshtruan rreth 38 mijė maturantė nė shkallė vendi, ka pėrfunduar dhe aktualisht po printohen me qėllim qė tė publikohen nesėr nė tė gjitha shkollat e arsimit tė mesėm”, tha Drejtori i Agjencisė sė Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve (AVA), Alfons Harizaj.

Me publikimin e rezultateve tė kėtyre provimeve pritet qė sė shpejti tė pėrcaktohen dhe fituesit e tė drejtave tė studimit nė 11 universitetet publike tė vendit, sipas kuotave tė pėrcaktuara pėr vitin e ri akademik.

Pas kryerjes sė kėsaj procedure pritet tė nisė dhe procesi i pėrllogaritjes sė komponentėve pėrbėrės tė Maturės Shtetėrore 2009, nėpėrmjet sė cilės bėhet listimi i kandidatėve fitues sipas kuotave tė aprovuara pėr ēdo universitet publik qė do tė ēelet gjatė vitit akademik 2009-2010.

Veē rezultateve tė arritura nė tė katėr provimet e maturės, peshė tė veēantė nė pėrzgjedhjen e fituesve do tė luajė edhe nota mesatare e shkollės sė mesme.                                                                                             

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos