Sot notat e lėndėve me zgjedhje, formula pėr pikėt

 

Sot maturantėt do tė kenė nė duar rezultatet e provimeve me zgjedhje. Me publikimin e tyre pritet qė sė shpejti tė pėrcaktohen dhe fituesit nė 11 universitetet publike tė vendit. Renditja e tyre do tė bėhet sipas kuotave tė pėrcaktuara pėr vitin e ri akademik. Ata kandidatė qė duan tė bėjnė vetė njė llogari paraprake tė pikėve, tashmė kanė tė gjithė komponentėt. Pėr t’u ardhur nė ndihmė ėshtė publike formula e llogaritjes, si dhe shembujt qė vėnė nė dispozicion specialistėt. Kėshtu, duke pasur parasysh edhe tabelėn me fituesin e fundit pėr çdo degė, kandidatėt do tė kenė mundėsi tė shohin se me nivel pikėsh konkurrojnė duke pasur parasysh 5 komponentėt qė pėrmban skema. Kjo skemė nuk do tė vlejė pėr maturantėt qė kanė dhėnė konkurse nė Arkitekturė, Akademinė e Arteve dhe atė tė Sporteve, pasi ata do tė kualifikohen vetėm nė bazė tė konkursit. Kėshtu Formula e llogaritjes sė pikėve ėshtė: ((D1 + D2 + M) x k1 + (T1 + T2) x k2) x 100 = X (nė varėsi tė rezultatit qė del). Sipas kėsaj formule, M = mesatarja, D1 = provim i detyruar letėrsia, D2 = provim i detyruar matematika, T1 = provim me zgjedhje 1, T2 = provim me zgjedhje 2, k1 = koeficienti sipas shkollės sė kryer dhe k2 = koeficienti, sipas provimeve me zgjedhje. Sa i pėrket mesatares, pesha e saj njėsoj si vitin e kaluar ėshtė nė masėn 20%. Kėtė vit numri i kuotave tė pranimit ka shėnuar rritje. Vetėm nė auditorėt e Universitetit tė Tiranės pritet qė tė ulen rreth 7000 studentėt tė rinj. Njė numėr i konsiderueshėm degėsh tė reja pritet tė hapen edhe nė universitetet e rretheve. Studentėt do tė shpallen fitues vetėm nė njė prej degėve ku kanė konkurruar.

Shembull pėr llogaritjen e pikėve

Marinela aplikon ne Universitetin e Tiranės pėr tė vazhduar studimet ne degėn e mjekėsisė.
Ajo ka mbaruar shkollėn e mesme te pėrgjithshme tė profilizuar, profili natyror dhe ka njė
notė mesatare nga shkolla e mesme 8.34.
Ne dy provimet e detyruara ajo ka kėto rezultate:
• Nė Letėrsi 8.72
• Nė Matematikė 9.15
Ajo ka zgjedhur si provime me zgjedhje ato qė pėrfshihen nė bllokun natyror dhe ka si
rezultate:
• Nė Fizikė 9.23
• Nė Biologji-Kimi 9.52
Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se shkolla e mesme e pėrgjithshme e profilit natyror ka
koeficientin 1.4
Po ashtu Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se parapėlqen bllokun natyror, pra zbaton
koeficientin 1.3 pėr kėtė bllok.

Atėherė kryhen kėto llogaritje:
Shumėzojmė:
• 8.34 (nota mesatare e shkollės sė mesme) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =
= 11.676
Shumėzojmė:
• 8.72 (nota nė gjuhė-letėrsi) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =
= 12.208
Shumėzojmė:
• 9.15 (nota nė matematikė) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =
=12.81
Shumėzojmė:
• 9.23 (nota nė fizikė) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė preferuar)
= 11.999
Shumėzojmė:
• 9.52 (nota nė biologji-kimi) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė
preferuar)  =12.376

Secili prej rezultateve shumėzohet me 100:
11.676 x 100 = 1167.6
12.208 x     100 =     1220.8
       12.810 x 100 = 1281.0
11.999 x 100 = 1199.9
12.376 x 100 = 1237.6

Rezultatet mblidhen
1167.6 + 1220.8 + 1281.0 + 1199.9 + 1237.6 = 6106.9

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos