Universitetet, kuotat e pranimit pėr tė gjitha degėt

 

zirina llambro

Shpallen kuotat e pranimit dhe tarifat pėr tė gjithė shkollat e larta publike nė vend. Qeveria miratoi dje propozimet e Ministrisė sė Arsimit pėr numrin e studentėve, qė do tė ulen nė auditorė pėr vitin e ri akademik. Do tė pranohen 21,034 studentė tė rinj vetėm nė sistemin me kohė tė plotė. Pėr njė shkollė tė dytė Part-time do tė kenė mundėsi t’i nisin studimet 300 kandidatė, ndėrsa do tė transferojnė programet mėsimore 700 tė tjerė. Sa u pėrket shtetasve tė huaj janė pėrcaktuar 100 pranime. Gazeta publikon numrin e plotė tė kuotave pėr tė gjithė 11 universitetet e vendit. Gjatė marrjes nė shqyrtim tė projektvendimeve, Kryeministri refuzoi tė ndryshojė tarifat e shkollimit. Pėr disa degė Ministria e Arsimit kishte propozuar qė tė rriteshin ose dyfishoheshin, por Qeveria nuk dha Ok. “Nuk do tė pranohet asnjė rrije e tarifave, pasi pėr kėtė kanė votuar edhe tė rinjtė pėr ne”, tha Berisha. Krahasuar me njė vit mė parė numri i kuotave nuk ka pėsuar ndonjė rritje tė ndjeshme, me krahasim tė disa degėve kryesisht nė rrethe. Nė total kemi rreth 1000 vende mė shumė pėr programet e ciklit tė parė. Tarifat e shkollimit kanė mbetur tė njėjta. Mė e larta ėshtė 80.000 lekė nė Akademinė e Arteve, ndėrsa me e ulėta 12.000 lekė nė universitetet e rretheve. Ka pasur edhe degė nė tė cilat numri i pranimeve ėshtė reduktuar. Kryesisht nė shkencat ekzakte. Me miratimin e kuotave shumė shpejt do tė nisė llogaritja e pikėve pėr secilin kandidat. Fituesit do tė shpallen nė muajin shtator mbi bazėn e vendeve qė ka secili fakultet. Edhe pse kanė zgjedhur nė formularin A2 10 preferenca pėr degėt e universiteteve, nėse arrijnė tė grumbullojnė pikėt e nevojshme, maturantėt do tė shpallen fitues vetėm nė njėrėn prej tyre. Pas kėsaj faze do tė nisin regjistrimet. Ministria e Arsimit cakton datat pėr regjistrimin paraprak, ku fituesit duhet tė regjistrohen patjetėr nėse duan tė vijojnė studimet nė programin pėrkatės. Mė tej, nė njė fazė tė dytė kryhet regjistrimi pėrfundimtar. Nga 44 mijė maturantė qė nisėn kėtė vit procesin e maturės shtetėrore 11 mijė u s’kualifikuan. Ata nuk do tė bėhen pjesė e garės pėr nė universitet, pasi rezultuan ngelės nė njė prej provimeve tė maturės. Numrin mė tė lartė tė mbetėsve e shėnuan lėndėt me zgjedhje. Pėrgjigjet e kėtyre provimeve u publikuan dy ditė mė parė nga Ministria e Arsimit. Rreth 7000 nxėnės nuk arritėn tė marrin pikėt e nevojshme pėr t’u konsideruar kalues. Kėtė vit pėr nė shkollat e larta konkurrojnė rreth 31 mijė maturantė pėr rreth 21 mijė kuota pranimi. Njė pjesė e tyre edhe pse konkurrojnė nė universitetet publik shkollėn e lartė e nisin nė ato private. Pėrveç tyre, jo pak maturantė zgjedhin universitetet e huaja pėr tė vijuar studimet. Pėr herė tė parė kėtė vit maturantėt patėn mundėsinė e rivlerėsimit tė testeve tė tyre. Por numri i kėrkesave nuk ishte shumė i lartė. Ky fakt dėshmoi se korrigjimi ka ardhur drejt pėrmirėsimit.

Kuotat kryesore

Universiteti i Tiranės
Dega                 Kuotat         Tarifa
Histori                110          20.000 l
Gjeografi             110        20.000 l
Gjuhė-letėrsi               110        20.000 l
Gazetari            80          20.000 l
Anglisht                190        15.000 l
Frėngjisht            120        15.000 l
Italisht                130        15.000 l
Gjuhė Spanjolle            60        15.000 l
Gjuhė Ruse            40        15.000 l
Gjermanisht            110        15.000 l
Gjuhė letėrsi greke         50        15.000 l
Gjuhė Turke            60        15. 000 l
Matematikė            100        15.000 l   
Fizikė                80        15.000 l
Inxh.Mat e info            100        15.000 l
Biologji                120        15.000 l
Kimi                70        15.000 l
Kimi tek dhe ushqimore        70        15.000 l
Kimi industriale            60        15.000 l
Informatikė            180        15.000 l
Punė sociale            120         30.000 l
Filozofi                110        30.000 l
Sociologji             110        30.000 l
Psikologji            100        30.000 l
Shkenca politike        110        30.000 l
Drejtėsi                700          30.000 l
Shėndeti publik             20          30.000 l
Mjekėsi                250         25.000 l
Stomatologji            80          30.000 l
Farmaci            60         30.000 l
Infermieri            250         25.000 l
Mami                60          25.000 l
Laborator            40          25.000 l
Fizioterapi            40          25.000 l
Logopedi            50        25.000 l
Imazheri            40          25.000 l
Administrim –Biznes         470         25.000 l
Ekonomiks            80          25.000 l   
Finance                470         25.000 l
Info ekonomike             75         25.000 l
Admin biznes(Sarandė)        100        25.000 l
Administrim biznes Kukės     100         25.000 l
TOTALI                5575

UNIVERSITETI POLITEKNIK
Dega                Kuota        Tarifa
Mekanike              170        15.000 l
Inxhi materiale            70        15.000 l
Tekstil dhe modė        70        15.000 l
Inxhineri Elektrike         80        20.000 l
Inxh Elektronike                  40        20.000 l
Inxh informatikė            40        15.000 l
Inxh telekomunikacion        40        15.000 l
Inxh. Mekatronikė        60        15.000 l
Inxh Ndėrtimi            160        25.000 l
Inxh Hidroteknike        100        15.000 l
Arkitekturė            100        30.000 l
Inxhi matematike        60        15.000 l
Inxh fizike            60        15.000 l
Inxhiener gjeodet        60        15.000 l
Inxhinieri ambienti        60        15.000 l
Inxhi.ne shkencat e tokės    60        15.000 l    Inxh Gjeoinfromatikė        60        15.000 l
Inxhin. i gjeoburimeve        70        15.000 l
TOTALI                  1430

UNIVERSITETI BUJQËSOR
Dega                Kuota         Tarifa
Menaxhim  Agrobisnes          160        20.000 l
Menaxhim Agrobisnes (Lushnje)    60
Ekonomi p.agrare               170        20.000 l
Finance-kontabilitet         170        20.000 l
Mbrojtje bimėsh             110        15.000 l
Hortikulture             110        15.000 l
Pordhim bimor             110        15.000 l
Zooteknike dhe biznes blektoral     110        15.000 l
Akuakulturė dhe M.peshku      110        15.000 l
Agro-mjedis dhe Ekologji     110        15.000 l
Tek. Agroushqimore         110        15.000 l
Vreshtari dhe enologji        70        15.000 l
Inxhinieri pyjesh             90        20.000 l
Inxhinieri. p.druri        90        20.000 l
Mjekėsi Veterinare         130        20.000 l
Agro-mekanizėm        60        20.000 l
TOTALI                 1885
UNIVERSITETI I ELBASANIT
Dega                 Kuota          Tarifa
Histori-Gjeografi         100        12.000 l
Gjuhė-letėrsi               120        15.000 l
Gazetari            100         15.000 l
Edukim Qytetar            110        12.000 l
Anglisht                120        12.000 l
Frėngjisht            65        12.000 l
Italisht                75        12.000 l
Gjermanisht            60        12.000 l
Cikli i ulėt               200            12.000 l
Cikli i ulėt parashkollor        100        12.000 l
Edukim Fizik dhe sporte        50        12.000 l
Matematike-Fizikė        130        12.000 l
Biologji(Kimi)            120        12.000 l
Punė sociale            110        15.000 l
Teknologji informacioni         60         15.000 l
Filozofi- Sociologji         110        15.000 l
Psikologji            100        15.000 l
Infermieri            150        15.000 l
Mami                100        15.000 l
Administrim –Biznes         100        15.000 l
Ekonomi dhe e drejta        100        15.000 l
Finance kontabilitet         100        15.000 l
TOTALI                 2280

Universiteti i Gjirokastrės
Dega                Kuota         Tarifa
Histori-Gjeografi         100          12.000 l
Gjuhė-letėrsi               100        12.000 l
Anglisht                100        12.000 l
Italisht                80        12.000 l
Gjuhė letėrsi greke        60        12.000 l
Cikli i ulėt                      80        12.000 l
Cikli i ulėt parashkollor        80        12.000 l   
Matematike-Fizikė        90        12.000 l
Biologji(Kimi)            90        12.000 l
Matematikė-informatikė        120        12.000 l
Infermieri            100        12.000 l
Administrim publik        80        12.000 l
Finance kontabilitet        100        12.000 l
Turizėm            45        12.000 l
TOTALI                 1215       

Universiteti i Korçės
Dega                Kuota         Tarifa
Gjuhė-letėrsi               90        12.000 l
Anglisht                60        12.000 l
Cikli i ulėt                       80        12.000 l
Cikli i ulėt parashkollor        60        12.000 l
Matematikė-informatikė        65        12.000 l
Matematikė-Fizikė        80        12.000 l
Filozofi-sociologji         90        12.000 l
Infermieri            130        12.000 l
Mami                60        12.000 l
Administrim –Biznes         100        12.000 l
Finance                110        12.000 l
Turizėm                     90        12.000 l
Turizėm (Pogradec)        60        12.000
Marketing             90        12.000 l
Agrobiznes             60        12.000 l
Hortikulturė            60        12.000 l
Agro-ushqim            70        12.000 l
Teknologjie prodhimit bimor    60         12.000 l
TOTALI                 1415   

Universiteti i Shkodrės
Dega                 Kuota         Tarifa
Histori                110        12.000 l
Gjeografi             110        12.000 l
Gjuhė-letėrsi               120         15.000 l
Gazetari            80         15.000 l
Anglisht                70        12.000 l
Frėngjisht            70        12.000 l
Italisht                80        12.000 l
Gjermanisht            70        12.000 l
Cikli i ulėt                      100        12.000 l
Cikli i ulėt parashkollor         60        12.000 l   
Fizkulturė            70        12.000 l
Matematikė            60        12.000 l
Fizikė                50        12.000 l
Biologji(Kimi)            120        12.000 l
Informatikė            70        12.000 l
Punė sociale            70        15.000 l
Psikologji            80        15.000 l
Drejtėsi                200        16.000 l
Infermieri            90        12.000 l
Mami                75        12.000 l
Fizioterapi            35         12.000 l
Administrim –Biznes         100        12.000 l
Finance-kontabilitet         100        12.000 l
Turizėm                     100         12.000 l
TOTALI                  2350

Universiteti i Vlorės
Dega                Kuota         Tarifa
Gjuhė-letėrsi               150        15.000 l
Anglisht                160        12.000 l
Italisht                160        12.000 l
Cikli i ulėt                      130        12.000 l
Cikli i ulėt parashkollor        100        12.000 l
Matematikė             150        12.000 l
Matematike informatikė         250        12.000 l
Informatikė ‘            250        12.000 l
Drejtėsi                 120        20.000 l
Infermieri             250        12.000 l  
Pedagogji e specializuar    50         12.000 l
Administrim –Biznes         240        12.000 l
Turizėm                     160        12.000 l
Inxh. Navigacioni        200        12.000 l
Inxh. mekanike             200        12.000 l
TOTALI                 2670

Akademia e Arteve
Dega                Kuota        Tarifa
Regji filmi dhe TV          10        80.000 l
Aktrim                    12        30.000 l
Regji                8        30.000 l
Skenografi-kostumografi    12        30.000 l
Koreografi            12        30.000 l
Pikturė                50        30.000 l
Skulpturė            10         30.000 l
Muzikologji            3        30.000 l
Kompozim            3        30.000 l
Dirigjim                3        30.000 l
Piano                6        30.000 l
Violinė                10         30.000 l
Violonçel            6        30.000 l
Violė                6         30.000 l
Kitare                4        30.000 l
Kontrabas            3        30.000 l
Flaut                3        30.000 l
Oboe                3        30.000 l
Klarinetė            3        30.000 l
Fagot                3        30.000 l
Korno                230        30.000 l
Trombė                5        30.000 l
Trombone            4        30.000 l
Bastub                3        30.000 l
Kėngėtare            15         30.000 l
TOTALI                217

AKADEMIA E EDUKIMIT FIZIK DHE SPORTEVE
Dega                Kuota        Tarifa
Fizkulturė             150          20.000 l
Totali 150

Universiteti i Durrėsit
Dega                Kuota         Tarifa   
Anglisht                 100         15.000 l
Cikli i ulėt             100        15.000 l   
Shkenca tė Administrimit      150         15.000 l        Menaxhim Turizmi         100        15.000 l
Espert nė Proc, Form         70        15.000 l
Spec. Rrjetash Kopjuterike     60        15.000 l
Menaxhim Ndėrtimi         45        15.000 l
Menaxhim Transporti         45        15.000 l
Teknologji Automobilash        45        15.000 l
Asistent Ligjor             45        15.000 l
Asistent Administrativ        45        15.000 l
Infermieri            60        15.000 l
Ndihmės dentist            30        15.000 l

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos