Njė dokumentar gjerman pėr resurset e natyrės shqiptare

Televizioni ZDF, i dyti pėr nga rėndėsia nė Gjermani, i ka kushtuar njė film dokumentar resurseve tė veçanta qė ofron natyra nė Shqipėri dhe problematikės pėr ruajtjen e mjedisit dhe kėrkimin shkencor. Filmi dokumentar "Natyra Shqiptare", i realizuar nga dy kineastė gjermanė, ėshtė transmetuar ditėt e fundit nė ekranin e televizionit ZDF, duke u bėrė jehonė peisazheve mė tė bukura tė natyrės shqiptare, nga delta e Bunės, Parku Kombėtar Shebenik-Jabllanice e deri tek parku Kombėtar i Prespės.Me regji tė Michael Wiedemann dhe skenar tė Volker Angres, Drejtor i ZDF, dokumentari "Natyra shqiptare" ėshtė mbėshtetur nga Shoqata pėr Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Mjedisit Natyror nė Shqipėri (PPNEA).
Ekosistemi natyror i Bunės, njė nga mė tė veçantėt nė Shqipėri
Ekosistemi natyror i Lumit Buna nė Shkodėr vlerėsohet si njė nga mė tė veçantėt nė Shqipėri, por edhe nė mbarė rajonin dhe dallohet pėr pasurinė e florės dhe faunės, llojet e gjallesave dhe si njė nga tre rrugėt kryesore tė migrimit tė shpendėve nė Evropė.
Parku Kombėtar Shebenik-Jabllanicė
Parku Kombėtar Shebenik-Jabllanicė ėshtė njė nga 14 parqet kombėtare tė Shqipėrisė, me njė sipėrfaqe prej 33 927 ha qė shtrihet nė 6 komuna tė rrethit tė Librazhdit. Zona natyrore pyjore Shebenik- Jabllanicė u shpall Park Kombėtar nė shtator tė vitit 2008, me njė vendim tė veçantė tė Keshillit tė Ministrave. Kjo zonė shquhet pėr vlera tė larta biologjike, pėr habitatet dhe peisazhet e larmishme, pėr vlera tė larta historike, kulturore e turistike.
Parku Kombėtar i Prespės
Rajoni i Prespės shrihet nė kufirin midis Greqisė, Shqipėrisė dhe Maqedonisė. Parku Kombėtar Prespa u formua nė Shqipėri nė vitin 1999 me synim rehabilitimin dhe ruajtjen e qėndrueshme e ekosistemeve ujore dhe tokėsore tė rajonit tė Liqeneve Prespa e Madhe dhe Prespa e Vogėl.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos