Lagjja "Varri i Bamit", ku ndodhet dhe pse quhet kėshtu

Lagjja e Varrit tė Bamit, njė nga lagjet mė tė vjetra tė Tiranės , ashtu si zonat e tjera tė kryeqytetit ka dhe ajo historinė e vet. Qytetarėt e vjetėr tė Tiranės e dinė shumė mirė kėtė histori, madje ata e quajnė vetėn "VarriBoms". Seid Tafaj, nga Shoqata Tirana shpjegon pėr "Ora News" se emri i kėsaj lagjeje tė vjetėr tė Tiranės ėshtė marė nga Shabani, i cili ka qenė qytetari i parė qė ėshtė varrosur nė atė pjesė tė kryeqytetit. Edhe pas shumė vitesh, ky vend ka ruajtur emrin e vet dhe tė gjithė qytetarėt e njohin si lagjja e "Varrit tė Bamit".
Tani, kjo lagje nuk ka gjurmė varrezash. Ajo ėshtė e mbushur me blloqe pallatesh e ndertesash tė larta. Ajo se çfarė i ka ngelur e trashėguar nga kohėrat e vjetra dhe qė e identifikon kėtė lagje ėshtė vetėm emri "Varri i Bamit" .

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos