Zyrtare, lista e legalizimeve pėr Tiranėn dhe qytetet e tjera

Hyn nė fuqi zyrtarisht legalizimi i qindra mijėra katrorė ndėrtimeve pa leje, tė miratuara nė korrik nga qeveria shqiptare. Bėhet fjalė pėr legalizimin e zonave informale pėr dhjetė qarqet kryesore tė vendit, tė cilat u korrespondojnė rreth 950 mijė metrave katrorė ndėrtime pa leje. Nga ky moment, personat qė kanė tė afishuar emrin e tyre nė listė, kanė tė drejtė tė paraqiten nė zyrat e Agjencisė sė Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit tė Zonave/Ndėrtimeve Informale (ALUIZNI), pėr kryerjen e procedurave tė kalimit tė pronėsisė. Nė fuqi ka hyrė edhe lista e personave qė kanė ndėrtuar shtesa pa leje, kryesisht pėr zonėn e Tiranės, nga tė cilėt pėrfitojnė mbi 730 individė, kurse ndėrtime pa leje tė miratuara nė total (bashkė me shtesat), janė rreth 3800.
Pėr Qarkun e Tiranės ėshtė miratuar legalizimi i 1875 parcelave ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 590161,75 m2, kurse pėr Qarkun e Durrėsit janė 382 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe trualli 151109,30 m2. Qarku i Shkodrės ka pėrfituar legalizimin e 25 parcelave, me sipėrfaqe trualli 7625 m2, i Beratit, 55 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe 23374,10 m2, kurse Qarku i Elbasanit do tė ketė pėrfitues tė legalizuar 234 parcela ndėrtimore, me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 37630,67 m2. Qarqet e tjera qė kanė pėrfituar nga vendimi i qeverisė janė Korēa me 8 parcela, Vlora me 234, Kukėsi me 16 parcela ndėrtimore dhe Lezha me 47 parcela ndėrtimore, ose me sipėrfaqe tė pėrgjithshme trualli 20228,22 m2.
Nė bazė tė ligjit tė legalizimeve, banorėt qė kanė objekte pa leje do tė paguajnė pėr truallin e zėnė. Pėr parcelat ndėrtimore jashtė vijave tė verdha, ēmimi pėr njė sipėrfaqe deri nė 100 m2 ėshtė 100 mijė lekė tė reja; pėr sipėrfaqe deri nė 200 m2 ēmimi ėshtė 150 mijė lekė; pėr sipėrfaqe deri nė 300 m2 ēmimi ėshtė 200 mijė lekė; pėr sipėrfaqe deri nė 400 m2 ēmimi ėshtė 300 mijė lekė dhe pėr sipėrfaqe deri nė 500 m2, pagesa ėshtė 400 mijė lekė. Ndėrsa pėr parcelat ndėrtimore qė ndodhen brenda vijave tė verdha, banorėt do tė paguajnė pėr sipėrfaqe deri nė 100 m2, 200 mijė lekė; pėr sipėrfaqe deri nė 200 m2, 300 mijė lekė; pėr sipėrfaqe deri nė 300 m2, 400 mijė lekė; dhe pėr sipėrfaqe deri nė 300 m2 banorėt, do tė paguajnė sipas vlerės sė tregut nė ēastin e kalimit tė pronėsisė. Nė bazė tė paketės financiare, pėr objektet informale qė kanė funksion social-ekonomik, vlera nė lekė e parcelės ndėrtimore do tė llogaritet duke u bazuar nė ēmimin e tregut pėr metėr katror nė momentin e kalimit tė pronėsisė. 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Shqip

Publikuar nga: Gazeta Shqip

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos