Universitetet, pikėt minimale tė fituesve pėr ēdo degėNė total do tė pėrfitojnė 7200 maturantė

Nesėr shpallen rezultatetProcesi i pranimeve tė studentėve tė rinj pėr vitin e ri akademik tashmė po pėrfundon. Kandidatėt fitues do tė shpallen deri mė datė 11 shtator, bėri tė ditur Ministria e Arsimit dhe Shkencės.

Pas publikimit tė listave me emrat e studentėve fitues, do tė fillojė edhe regjistrimi me njė afat kohor tė pėrcaktuar jo mė shumė se njė javė.

11 universitetet publike nė vend kanė propozuar rreth 22 mijė kuota pėr studentėt konkurrues. Ashtu si edhe vitet e kaluara, numrin mė tė madh tė pranimeve do ta ketė U., qė ka propozuar pėr tė tetė fakultetet e tij pėrbėrėse rreth 7200 kuota pranimi pėr sistemin me kohė tė plotė. Njėkohėsisht, ky institucion llogaritet tė jetė njė ndėr mė tė preferuarit jo vetėm nga maturantėt nė kryeqytet, por edhe nga ata tė rretheve.

Gjithashtu, njė numėr tė lartė kuotash pranimi do tė ofrojnė edhe universitetet e tjera, si ai Politeknik, Bujqėsor dhe homologėt nė rrethe.

Nė datėn 11 shtator do tė kenė dalė fituesit nė tė gjitha shkollat publike tė vendit, si edhe pikėt qė ēdo maturant ka mbledhur nė provimet e detyruara dhe me zgjedhje tė Maturės, si edhe nė mesataren e katėr viteve. Kjo, pasi Ministria e Arsimit ka vendosur qė ashtu si edhe vjet, tė nxjerrė fituesit nė njė ditė pėr tė gjitha degėt e universiteteve publike.

Nė kėtė mėnyrė, lėnda e pėrzgjedhur mė lart nė formularin A2 do t’i japė mė shumė mundėsi maturantit pėr tė fituar. Formulari A2, i plotėsuar nga maturantėt, pėrmbante 10 degė ku ata kanė dėshirė tė vazhdojnė. Nėse maturanti ka shumė pikė, do tė shpallet fitues nė degėn e parė tė pėrzgjedhur, ndėrkohė, nėse ka mė pak pikė, nė degėn e dytė tė pėrzgjedhur dhe kėshtu me radhė.

Gjithsesi, maturantėt nuk do tė mund tė fitojnė nė mė shumė se njė degė. Kjo, pasi nė rast se ata shpallen fitues nė degėn e parė tė pėrzgjedhur, nuk mund ta lėnė kėtė degė pėr t’u regjistruar nė degėn e dytė tė preferencave tė tyre. Pra, maturantėt sapo tė shpallen fitues, do tė mund tė regjistrohen menjėherė nė universitet, pa pasur pritshmėrinė e kuotave shtesė.

UNIVERISTETI EMRTIMI DEGĖS PIKĖ

U. I TIRANĖS Histori 5386,20

U. I TIRANĖS Gjeografi 5339,10

U. I TIRANĖS Gjuhė - Letėrsi 5421,70

U. I TIRANĖS Gazetari 5628,80

U. I TIRANĖS Biologji 5223,40

U. I TIRANĖS Matematikė 5118,10

U. I TIRANĖS Fizikė 4558,40

U. I TIRANĖS Informatikė 5523,30

U. I TIRANĖS Kimi 5080,90

U. I TIRANĖS Kimi Ushqimore 5199,40

U. I TIRANĖS Kimi Industriale 5052,20

U. I TIRANĖS Inxh. Mat. dhe Informatike 5196,80

U. I TIRANĖS Gjuhė Angleze 5275,40

U. I TIRANĖS Gjuhė Frėnge 4489,90

U. I TIRANĖS Gjuhė Gjermane 4525,30

U. I TIRANĖS Gjuhė Italiane 4877,40

U. I TIRANĖS Gjuhė Greke 4252,30

U. I TIRANĖS Gjuhė Turke 3785,40

U. I TIRANĖS Gjuhė Ruse 3607,50

U. I TIRANĖS Gjuhė Spanjolle 4749,20

U. I TIRANĖS Gjuhė Angleze (Kukės) 3699,10

U. I TIRANĖS Gjuhė Angleze (Sarandė) 3592,00

U. I TIRANĖS Psikologji 5668,60

U. I TIRANĖS Punė Sociale 5602,80

U. I TIRANĖS Filozofi 5300,10

U. I TIRANĖS Sociologji 5490,80

U. I TIRANĖS Shkenca Politike 5800,50

U. I TIRANĖS Administrim - Biznes 5688,20

U. I TIRANĖS Ekonomiks 5920,50

U. I TIRANĖS Financė 5975,30

U. I TIRANĖS Informatikė Ekonomike 6183,90

U. I TIRANĖS Admin. Biznes (Kukės) 3952,60

U. I TIRANĖS Admin. Biz. Turiz. (Sarandė) 4058,40

U. I TIRANĖS Mjekėsi e Pėrgjithshme 6187,80

U. I TIRANĖS Farmaci 6236,40

U. I TIRANĖS Stomatologji 6281,40

U. I TIRANĖS Shėndeti Publik 5882,40

U. I TIRANĖS Infermieri e Pėrgjithshme 5268,60

U. I TIRANĖS Mami 4985,60

U. I TIRANĖS Teknik i Lartė Laboratori 5856,80

U. I TIRANĖS Fizioterapi 5728,40

U. I TIRANĖS Logopedi 5153,40

U. I TIRANĖS Imazheri 5664,20

U. I TIRANĖS Inferm Pėrgjith. (Kukės) 3706,10

U. I TIRANĖS Drejtėsi 5690,20

U. BUJQĖSOR Drejtim Fermave Agrobiznes 4496,50

U. BUJQĖSOR Ekonomi dhe Politikė Agrare 4643,10

U. BUJQĖSOR Financė - Kontabilitet 5170,10

U. BUJQĖSOR Drejt Ferm Agrobiz(Lushnjė) 3730,60

U. BUJQĖSOR Financė-Kontab.(Lushnjė) 4133,80

U. BUJQĖSOR Mbrojtje Bimėsh 3701,00

U. BUJQĖSOR Hortikulturė 3639,40

U. BUJQĖSOR Prodhim Bimor 3426,80

U. BUJQĖSOR Zootekni e Biznes Blegtoral 3349,80

U. BUJQĖSOR Akuakult. e Men. Peshkimi 3406,60

U. BUJQĖSOR Inxh. Agromjedis & Ekologji 4229,80

U. BUJQĖSOR Inxh. Agrare-Agromekanizim 3621,20

U. BUJQĖSOR Hortikulturė (Lushnjė) 3443,40

U. BUJQĖSOR Teknologji Agroushqimore 4180,70

U. BUJQĖSOR Vreshtari - Enologji 3493,40

U. BUJQĖSOR Inxhinieri Pyjesh 4368,80

U. BUJQĖSOR Inxhinieri Pėrpunim Druri 3979,70

U. BUJQĖSOR Mjekėsi Veterinare 4007,00

U. POLITEKNIK Inxhinieri Ndėrtimi 5930,10

U. POLITEKNIK Inxhinieri Hidroteknike 5181,15

U. POLITEKNIK Inxhinieri Mjedisi 5479,30

U. POLITEKNIK Arkitekturė 55,29

U. POLITEKNIK Inxhinieri Gjeodet 4988,70

U. POLITEKNIK Inxhinieri Elektrike 5320,60

U. POLITEKNIK Inxhinieri Mekatronike 5189,90

U. POLITEKNIK Inxhinieri Fizike 4131,60

U. POLITEKNIK Inxhinieri Matematike 4478,50

U. POLITEKNIK Inxhinieri Mekanike 4862,40

U. POLITEKNIK Inxhinieri Tekstile dhe Mode 4757,90

U. POLITEKNIK Inxhinieri Materiale 3975,80

U. POLITEKNIK Inxh. nė Shkencat e Tokės 4270,60

U. POLITEKNIK Inxhinieri Gjeoinformatike 4664,65

U. POLITEKNIK Inxhinieri e Gjeoburimeve 4292,80

U. POLITEKNIK Inxhinieri Elektronike 5912,00

U. POLITEKNIK Inxhinieri Informatike 5697,90

U. POLITEKNIK Inxh. Telekomunikacioni 5723,50

U. I KORĒĖS Cikli i Ulėt 3775,50

U. I KORĒĖS Cikli i Ulėt Parashkollor 3453,40

U. I KORĒĖS Gjuhė Angleze 3642,20

U. I KORĒĖS Filozofi - Sociologji 4157,40

U. I KORĒĖS Matematikė - Fizikė 2083,20

U. I KORĒĖS Matematikė - Informatikė 2819,00

U. I KORĒĖS Gjuhė - Letėrsi 4409,10

U. I KORĒĖS Marketing 3823,63

U. I KORĒĖS Menaxhim 4087,20

U. I KORĒĖS Turizėm 3702,20

U. I KORĒĖS Financė 4619,80

U. I KORĒĖS Turizėm (Pogradec) 3521,60

U. I KORĒĖS Agrobiznes 3506,20

U. I KORĒĖS Hortikulturė 2008,50

U. I KORĒĖS Agroushqim Inxh. Agronom 2217,50

U. I KORĒĖS Teknologji e Prodhimit Bimor 2020,00

U. I KORĒĖS Infermieri e Pėrgjithshme 4083,60

U. I KORĒĖS Mami 3288,80

U. I ELBASANIT Gjuhė Shqipe - Letėrsi 4616,90

U. I ELBASANIT Histori-Gjeografi 4731,80

U. I ELBASANIT Anglisht 4062,70

U. I ELBASANIT Gjermanisht 1999,00

U. I ELBASANIT Frėngjisht 2619,05

U. I ELBASANIT Italisht 3825,85

U. I ELBASANIT Gazetari 4745,60

U. I ELBASANIT Biologji-Kimi 3949,20

U. I ELBASANIT Matematikė-Fizikė 3471,40

U. I ELBASANIT Teknologjitė e Informacionit 3997,80

U. I ELBASANIT Infermieri e Pėrgjithshme 4479,60

U. I ELBASANIT Infermieri - Mami 4010,00

U. I ELBASANIT Cikli i Ulėt 4295,00

U. I ELBASANIT Cikli i Ulėt Parashkollor 4096,00

U. I ELBASANIT Edukatė Qytetare 4337,10

U. I ELBASANIT Punonjės Social 4730,00

U. I ELBASANIT Filozofi-Sociologji 4414,40

U. I ELBASANIT Psikologji 4790,70

U. I ELBASANIT Edukim Fizik dhe Sporte 45,23

U. I ELBASANIT Administrim-Biznes 4606,80

U. I ELBASANIT Financė-Kontabilitet 4842,50

U. I ELBASANIT Ekonomia dhe e drejta 4501,70

U. I GJIROKASTRĖS Histori - Gjeografi 3785,40

U. I GJIROKASTRĖS Gjuhė-Letėrsi Shqipe 3353,80

U. I GJIROKASTRĖS Administrim-Publik 3962,60

U. I GJIROKASTRĖS Turizėm 3934,80

U. I GJIROKASTRĖS Kontabilitet - Financė 4301,00

U. I GJIROKASTRĖS Gjuhė Angleze 1464,00

U. I GJIROKASTRĖS Gjuhė Italiane 2320,00

U. I GJIROKASTRĖS Gj. Letėrsi & Qytetėrim Grek 2608,00

U. I GJIROKASTRĖS Cikli i Ulėt 3021,20

U. I GJIROKASTRĖS Cikli i Ulėt Parashkollor 2437,00

U. I GJIROKASTRĖS Matematikė-Fizikė 2498,00

U. I GJIROKASTRĖS Matematikė-Informatikė 2163,00

U. I GJIROKASTRĖS Biologji-Kimi 1815,00

U. I GJIROKASTRĖS Infermieri 3837,00

U. I SHKODRĖS Gjuhė - Letėrsi 4573,20

U. I SHKODRĖS Histori 4492,10

U. I SHKODRĖS Gjeografi 4312,20

U. I SHKODRĖS Gazetari dhe Komunikim 4714,70

U. I SHKODRĖS Matematikė 4138,10

U. I SHKODRĖS Fizikė 3404,40

U. I SHKODRĖS Biologji-Kimi 3776,20

U. I SHKODRĖS Informatikė 4234,80

U. I SHKODRĖS Infermieri e pėrgjithshme 4505,40

U. I SHKODRĖS Infermieri (Mami) 4018,50

U. I SHKODRĖS Infermieri (Fizioterapi) 4569,80

U. I SHKODRĖS Administrim-Biznes 4898,10

U. I SHKODRĖS Financė - Kontabilitet 5151,70

U. I SHKODRĖS Turizėm 4491,85

U. I SHKODRĖS Anglistikė 4302,40

U. I SHKODRĖS Italianistikė 3785,20

U. I SHKODRĖS Gjermanistikė 2109,00

U. I SHKODRĖS Frėngjisht 2231,10

U. I SHKODRĖS Cikli i Ulėt 4542,90

U. I SHKODRĖS Cikli i Ulėt Parashkollor 4368,80

U. I SHKODRĖS Psikologji 4910,20

U. I SHKODRĖS Punė Sociale 4876,10

U. I SHKODRĖS Edukim Fizik e Sporte 62,27

U. I SHKODRĖS Drejtėsi 5038,10

U. I VLORĖS Cikli i Ulėt 4233,60

U. I VLORĖS Cikli i Ulėt Parashkollor 3847,30

U. I VLORĖS Pedagogji e Specializuar 26,87

U. I VLORĖS Gjuhė - Letėrsi 4505,00

U. I VLORĖS Anglisht 3934,40

U. I VLORĖS Italisht 3691,80

U. I VLORĖS Drejtėsi 5115,50

U. I VLORĖS Administrim- Biznes 4599,50

U. I VLORĖS Turizėm 4260,20

U. I VLORĖS Inxhinieri Navigacioni 3170,70

U. I VLORĖS Inxhinieri Mekanike 3246,30

U. I VLORĖS Teknologji informacioni 3072,50

U. I VLORĖS Matematikė 2002,60

U. I VLORĖS Informatikė 3373,80

U. I VLORĖS Infermieri 4201,00

U. I DURRĖSIT Shkenca tė Administrimit 4976,50

U. I DURRĖSIT Menaxhim Turizmi 4931,40

U. I DURRĖSIT Anglisht 4595,00

U. I DURRĖSIT Cikli i Ulėt 4675,30

U. I DURRĖSIT Ekspert nė Proceset e Formimit(3-vjeēar) 4464,80

U. I DURRĖSIT Asistent Ligjor(2-vjeēar) 4765,40

U. I DURRĖSIT Asistent Admin(2-vjeēar) 4527,20

U. I DURRĖSIT Inferm Pėrgjith.(3-vjeēar) 4711,90

U. I DURRĖSIT Ndihmės Dentist(2-vjeēar) 4434,10

U. I DURRĖSIT Specialist Rrjetash Kompjuterike(2-vjeēar) 4360,60

U. I DURRĖSIT Menaxh Ndėrtimi(2-vjeēar) 4200,80

U. I DURRĖSIT Menaxh Transporti(2-vjeēar) 4174,00

U. I DURRĖSIT Tekn Automobilash(2-vjeēar) 4131,20

AKAD. E ARTEVE Regji filmi dhe TV 38,65

AKAD. E ARTEVE Aktrim 48,30

AKAD. E ARTEVE Regji 33,23

AKAD. E ARTEVE Skenografi - Kostumografi 33,54

AKAD. E ARTEVE Koreografi 38,65

AKAD. E ARTEVE Pikturė 61,47

AKAD. E ARTEVE Skulpturė 46,55

AKAD. E ARTEVE Muzikologji 60,33

AKAD. E ARTEVE Kompozim 66,41

AKAD. E ARTEVE Dirigjim 49,71

AKAD. E ARTEVE Piano 49,30

AKAD. E ARTEVE Violinė 41,28

AKAD. E ARTEVE Violonēel 79,22

AKAD. E ARTEVE Violė 40,41

AKAD. E ARTEVE Kitarė 47,92

AKAD. E ARTEVE Kontrabas 37,16

AKAD. E ARTEVE Flaut 68,39

AKAD. E ARTEVE Oboe 75,21

AKAD. E ARTEVE Klarinetė 72,95

AKAD. E ARTEVE Fagot 61,93

AKAD. E ARTEVE Korno 43,58

AKAD. E ARTEVE Trombė 40,26

AKAD. E ARTEVE Trombonė 36,28

AKAD. E ARTEVE Bastub 62,53

AKAD. E ARTEVE Kėngėtare 36,26

AKAD. E ARTEVE Pedagogji Muzikore 34,52

AKAD. E ARTEVE Fizarmonikė Klasike 36,17

AEFS "Vojo Kushi" Edukim Fizik dhe Sporte 65,16
 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos