Tėrmeti nė Peshkopi, dhjetra familje apel pėr ndihmė

Te pastrehe dhe plot frike se nje termet tjeter do shembe dhe ato pak banesa qe mbahen ne kembe. Banoret e Gjorices, fshati ku termeti i 6 Shtatorit me fuqi 7 balle pati epiqendren, shprehen se nuk kane marre asnje ndihme 

PESHKOPI-Dhjetra familje tashmė kanė mbetur tė pastrehė pas termetit tė rėnė dy javė mė parė me epiqėnder komunėn Gjoricė nė Peshkopi. Shume prej banorėve jetojnė nėn strehėn e plasmasėve ndėrsa vazhdojnė tė pėrjetojne tė njėjtin ankth tė fillimit kur ndjenė tėrmetin e fuqishėm tė datės 6 Shtator. Lekundjet e herepashershme vazhdojne te provokojne ankthin e banoreve pas termetit prej 7 balle te rene dite me pare. Banesa tė shkatėrruara dhe ato tė dėmtuara pjesėrisht deshmojne situatėn e cila mbetet prej ditesh, e njejtė. Allaman Miftari banor i fshatit Gjoricė tė poshtme sapo kishte pėrfunduar ndėrtimin e shtėpisė sė re dhe priste ta gėzonte me femijet por katasrofa natyrore ua preu gėzimin nė mes pas dėmtimit plotėsisht tė banesės.

Ndėrsa 70 vjecarja Rumi Lika shpreson mbi premtimet e kryeministrit Sali Berisha pas vizitės se bėrė nė zonat e prekura nga tėrmeti. Ajo shprehet se deri me tani nuk eshte ndihmuar me asgje.

Ndėrkaq, grupet e verifikimit pėr dėmet e shkaktuara, vazhdojne punėn nė terren pėr konstatimin e dėmeve. Dhjetra familje janė nė qiell tė hapur ndėrsa shume prej tyre presin tė dėmshperblehen, nje shqetesim ky qe shton hallet tek keta banore.

(d.b/News24/BalkanWeb)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos