Regjistrimi i studentėve, MASH - Universitet nė konflikt

Ministria e Arsimit ka deklaruar sot, se studentėt e Vlorės janė automatikisht fitues dhe do pranohen me ēdo kusht nga universiteti. Nga ana tjetėr stafi pedagogjik i Universitetit tė Vlorės ka firmosur njė peticion: "O studentėt e dobėt, o ne".

Pedagogėt e kėtij universiteti nėnshkruan tė gjithė njė deklaratė ku thuhet se "nėse Ministria na imponohet ne do tė lėmė punėn dhe me ēėshtjen do tė merret gjykata". Pasi ėshtė njohur me kėtė vendim tė stafit, drejtoresha e Arsimit tė Lartė nė MASH, Elida Hoxha, deklaroi publikisht se "kėta student do tė regjistrohen me patjetėr". Sipas saj edhe pse regjistrimet e fazės sė parė u mbyllėn emrat e tyre nuk do tė hiqen nga listat e fituesve sepse janė automatikisht fitues nė Universitetin e Vlorės.

Debati mes dy institucioneve lindi kur u shpallėn emrat e studentėve fitues dhe si nė gjithė vendin nėpėr sekretari u paraqitėn edhe studentėt e Universitetit tė Vlorės nė fakultetet pėrkatėse. Aty, ata janė njohur me vendimin e senatit qė nuk lejonte regjistrimin e atyre kandidatėve qė kishin notėn mesatare tė shkollės sė mesme poshtė 6-ės. Studentėt protestuan pėr ditė me radhė para rektoratit dhe mandej para Ministrisė sė Arsimit. Ministri i ri i Arsimit, Myqerem Tafaj, firmosi urdhrin pėr regjistrimin e kėtyre studentėve. Universiteti nuk e mori nė konsideratė dhe kėta kandidatė deri tani nuk janė bėrė student edhe pse emri iu ka dalė nė listat e fituesve.

Regjistrimet e fazės sė parė u mbyllėn, por Ministria iu jep atyre mesazhin se janė tashmė student. Sipas drejtoreshės Hoxha tė gjithė kandidatėt konsiderohen tė regjistruar.
"I bėjmė me dije tė gjithė studentėve se ata do tė quhen tė regjistruar, pra nuk e humbasin tė drejtėn e regjistrimit dhe do tė merren parasysh nga Agjencia e Pranimeve nė institucionet e arsimit tė lartė pėr tu shpallur edhe nė listat pėrfundimtare tė fituesve", shprehet ajo.

Nga ana tjetėr, Universiteti i Vlorės nė mė krye Rektorin, Shaska thotė se "senati i Universitetit tė Vlorės, qė nė Maj tė vitit 2008, mori njė vendim pėr tė pranuar si studentė tė rinj tė vitit tė pare, vetėm ata qė kanė notėn mesatare tė shkollės sė mesme mbi 6-tė". Sipas tyre me kėtė vendim askush nuk ka tė drejtė tė abuzojė duke e konsideruar atė si njė masė diskriminuese kundėr nxėnėsve tė shkollave tė mesme. "Stafi akademik i Universitetit tė Vlorės ėshtė i bindur se mund tė organizojė njė punė mėsimore dhe shkencore me cilėsi tė lartė vetėm me studentėt, qė janė aftėsuar qė nė shkollėn e mesme pėr tė pėrballuar kėrkesat e arsimit tė lartė", thuhet nė deklaratėn e Universitetit tė Vlorės. Ata akuzojnė Ministrinė e Arsimit dhe Qeverinė se nuk kanė qenė pėr asnjė moment bashkėpunuese nė asnjė drejtim.

Pranimi i studentėve, rektori Shaska padi ndaj ministrit Tafajdt. 20 shtator

TIRANĖ- Rektori i Universitetit tė Vlorės, Tanush Shaska ka reaguar ashpėr ndaj urdhrit tė ministrit tė Arsimit, Myqerem Tafaj pėr tė pranuar nė universitet tė gjithė ata kandidatė qė janė shpallur fitues nga APRIAL-i. Reagimi vjen nė forumin e Shekulli Online, ku Shaska iu pėrgjigjet komentuesve tė kėsaj faqeje me fjalėt: MASH po e shkel ligjin me tė dyja kėmbėt, ne do ti drejtohemi Gjykatės sė Lartė, madje edhe Strasburgut.


Sipas tij, ligji pėrcakton qartė se universitetet kanė tė drejtė tė vendosin kritere shtesė pėr pranimin e studentėve dhe senati pikėrisht kėtė ka bėrė. Ka vendosur si kriter notėn mesatare. Qė do tė thotė tė gjithė ata kandidatė pėr student qė iu ka dalė emri si fitues nė Universitetin e Vlorės por nota mesatare e tyre ėshtė 6- e poshtė, tė mos pranohen.
Me anė tė njė shkrese, Universiteti i Vlorės ka njoftuar Ministrinė e Arsimit qė nė Maj tė kėtij viti, pėr kėtė vendim tė senatit. Ministria e Arsimit, siē pretendon rektori, nuk e ka marrė parasysh kėtė kėrkesė. Studentėt pasi janė njohur mbi vendimin, kanė protestuar nė universitet por edhe nė Ministrinė e Arsimit. Ministri i ri, Myqerem Tafaj, shkresėn e parė qė ka firmosur si titullar i kėtij dikasteri ka qenė pikėrisht ajo pėr pranimin nė universitet tė tė gjithė studentėve qė kanė dalė fitues nga APPRIAL-i. Nuk janė pak, por afro 3 mijė vetė qė janė shpallur fitues por qė mesatarja e tyre ėshtė me pak se 6-tė.
Por universiteti ngulmon, madje rektori Shaska nė reagimin e tij nė websitin e shekullit shprehet "MASH duhet te zgjedhe midis mediokritetit dhe cilėsisė. Universiteti i Vlorės ka zgjedhur cilėsinė dhe askush nuk do tė pranohet nė Vlore pa mesataren 6-tė". Shaska gjithashtu thotė se ēėshtje nuk ka pėrfunduar kėtu: "Ne jemi gati tė shkojmė nė gjyq, ne gjykatėn e Lartė, madje edhe nė Strasburg. Ky ėshtė cėnim i autonomisė akademike tė universiteteve dhe ne kėtė do t'a mbrojmė me ēdo rrugė tė mundshme civile dhe ligjore", pėrfundon rektori.Reagimi nė linkun: http://www.shekulli.com.al/2009/09/18/te-regjistrohen-studentet-me-mesatare-nen-6.html 

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos