Drejtuesit e policisė qė i janė drejtuar gjykatės katėr vitet e fundit

Cilėt kanė fituar betejėn gjyqėsore me Policinė e Shtetit. Kėrkesat qė janė depozituar nė gjykatė gjatė gjashtė mujorit tė parė

Laureta Rryēi

Tiranė - Qė nga viti 2005 e deri nė ditėt e sotme qindra oficerė policie e deri te drejtues tė lartė i janė drejtuar gjykatės pėr t’u rikthyer nė Policinė e Shtetit. Tė gjitha paditė duket se kanė pasur tė njėjtin motiv, atė tė rikthimit nėn uniformė, pėr tė mbajtur gradėn e fituar prej shumė vite punė. Sipas statistikave tė Gjykatės sė Tiranės padi tė tilla kanė nisur qė nė vitin 1997 por kanė ardhur nė rritje deri nė ditėt e sotme. Vetėm pak ditė mė parė njė padi e tillė mbante firmėn e ish-drejtuesit tė lartė tė Policisė, Xhevahir Karaj. Kėtė tė fundit, pasi i patėn besuar disa nga Drejtoritė e Policisė nėpėr rrethe, e larguan nga radhėt e uniformave blu. Grada e fituar duket se i humbi vlera, po pagesa nuk do tė ishte mė si nė punė dhe pėr shkak, drejtuesi i policisė detyrohet tė ndjekė ēėshtjen nėpėrmjet rrugės ligjore. Mirėpo, si drejtuesi Karaj, nė Gjykatėn e Tiranės ndėr vite janė depozituar me qindra dhe tė gjitha duket se kanė pasur tė njėjtin fat. Me gjithė premtimet e mundshme nga qeveritė asnjė vendim gjykate nuk ėshtė zbatuar deri mė sot, duke nisur nga drejtuesi mė i lartė i Policisė Bilbil Mema e deri te oficeri mė i thjeshtė.
Reforma
Reforma nė radhėt e uniformave blu, depozitohen nė Gjykatė dhjetėra padi pėr tė rifituar punėn dhe statusin e policit tė shtetit. Burime zyrtare pranė Gjykatės sė Tiranės pohuan dje pėr gazetėn “Albania” se edhe nė gjashtė muajt e parė tė kėtij viti dhjetėra padi tė tilla nga janė depozituar duke kaluar pėr gjykim nga gjyqtarėt civilė. Drejtues tė lartė tė policisė kanė vendosur tė ndjekin rrugėn ligjore pėr njohjen e gradės. Madje njė pjesė e mirė e tyre kėrkojnė rikthimin nė detyrė duke kėrkuar dėmshpėrblim pėr muajt qė kanė qėndruar pa punė. Gjyqtarėt kanė dhėnė vendimet pėr njė pjesė tė mirė tė padive, mirėpo ka dhe prej padive qė ende nuk kanė marrė formėn e prerė. Tė tilla procese vazhdojnė gjykimet nė tė tria shkallėt e gjyqėsorit.
Rikthimi nė punė
Studimi mė i fundit ka zbardhur pėr herė tė parė paditė nė gjykatė pėr marrėdhėnie pune. Nė kėtė studim u evidentuan qytetet mė problematike por pėr shkak dhe tė institucioneve qendrore qė janė nė kryeqytet numri i madh i padive i pėrkiste Tiranės. Sipas kėtij studimi thuhej se mė shumė largime kishte pasur gjatė vitit 2006. Shifra kėto qė i pėrkisnin largimeve pėr shkak tė reformės politike si nė administratė ashtu edhe nė radhėt e uniformave blu. Sipas tė dhėnave qė janė kalkuluar nga specialistė gjatė viteve nė vazhdim numri i tė larguarve ka ardhur nė zbritje. Nė total numri i padite nga viti 2006 e deri nė fundit tė vitit 2008 ėshtė 5674. Ndėrsa nė gjashtė mujorin e parė tė kėtij viti numri i kėtyre padive ka shkuar mė shumė se 400.Drejtues policie qė i janė drejtuar Gjykatės
Komisar Orest Afezolli, i pėrjashtuar pėr ekspertim tė rremė
Komisar Azem Duraku, i pėrjashtuar pėr veprime arbitrare
Komisar Jakov Panxhi, shef i Zyrės Rajonale sė Luftės kundėr krimeve Antikushtetuese, i pėrjashtuar
N/Komisar Agron Jaēe, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Nėnkomisar Vasil Kaēorri, specialist kartoteke, i pėrjashtuar
Nėnkomisar Xhevahir Alia, i shkarkuar nga detyra
Kryeinspektor Gugash Dollia, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Fatjon Alla, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Kujtim Shehu, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre Kryeinspektor Luan Ceka, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre Kryeinspektor Skėnder Tole, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Fuat Korēari, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Fiqiri Dani, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Bardhi Vushaj, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre Kryeinspektor Adriatik Huti, pėrjashtuar pėr veprime arbitrare
Kryeinspektor Gjelosh Ēuni, i pėrjashtuar pėr kanosje
Kryeinspektor Paulin Ēupi, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Ndoc Lajthiza, i pėrjashtuar pėr veprime arbitrare
Kryeinspektor Gjergj Doda, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Armando Muēo, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Vladimir Hoxha, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Agron Kanani, i pėrjashtuar pėr veprime arbitrare
Kryeinspektor Shpetim Cena, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Durim Zani, i pėrjashtuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Vladimir Kordhishta i pėrjashtuar dhe arrestuar pėr shpėrdorim detyre
Kryeinspektor Agim Veliu, i pėrjashtuar nga detyra
Kryeinspektor Astrit Veshi, shef krimesh nė Krujė, i pėrjashtuar
Kryeinspektor Spiro Kola, i shkarkuar, pėr shkelje tė ndryshme nė detyrė
Kryeinspektor Agron Tozaj, i shkarkuar, pėr shkelje tė ndryshme
Kryeinspektor Llazar Mino, i shkarkuar, motivet tė ndryshme
Kryeinspektor Gjin Pal Lesi, i pėrjashtuar, pėr shkelje tė rėnda
Krenar Molla Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Aleksandro Tilka Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Arjet Janēa Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Marinela Shahu Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Sokol Doēi Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Indrit Doda Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Ilirjana Memalla Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Redi Londo Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Gėzim Shehi Ministria e Brendshme, Drejtoria e Policisė Qarkut Tiranė, Komisariati i Policisė Rrugore Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Rok Meēaj Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Pėllumb Molla Ministria e Rendit Publik Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Avni Ēorumi Drejtoria e Policisė Qarkut Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Bukurosh Teqja Ministria e Brendshme Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Ardjan Baku Komanda e Repartit 712 F.N.SH Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Edmond Koseni Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ – Pranuar pjesėrisht Dritan Zeqo Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Etmond Guzi Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Petrit Goga Drejtoria e Q.SH.A.M.T Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ – Pranuar pjesėrisht
Fatos Gjoni Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ – Pranuar pjesėrisht
Riza Likmeta Garda e Republikės Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ – Pranuar pjesėrisht
Bashkim Elezi Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit (Komisioni Qendror i Disiplinės) Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Ibrahim Ēuni Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Armand Muēa Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Arben Ibro Ministria e Rendit Publik Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Sherif Kopani Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Armand Muēa Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar Arben Ibro Ministria e Rendit Publik Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Iris Cekani Ministria e Punėve tė Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Robert Shehu Drejtoria e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Gjovalin Lleshi Drejtori i Policisė sė Qarkut Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Dashamir Xhelali Drejtoria e Qarkut Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Neki Cirongu Garda e Republikės Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Ergys Hoxha Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Sabri Jacaj Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Fation Dani Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Paulin Martini Komisariati i Policisė Nr.5 Padi pėr refuzim miratimi akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Enver Muēaj Garda e Republikės Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Besnik Ahmetaj Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Asllan Alshabani Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Rok Meēaj Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Dornil Milo Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Vionist Zeqo Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Vasil Kaēori Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Marjan Prendi Ministria e Brendshme Padi pėr refuzim miratimi akti administrativ
Rexhep Ēera Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Ali Rasha Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Hamza Hamzaj Komisariati i Policisė Sektori i Policisė Rrugore Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Delin Pollo Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Duhije Llojku Komanda e Gardės sė Republikės sė Shqipėrisė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Edip Shehu Komisariati i Policisė Rrugore Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Tefik Kolaveri Komanda Mbėshtetėse , Reparti Ushtarak 4001 Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Betin Sadikaj Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Ened Llapushi Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Besnik Sana Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Astrit Hidri Komanda e Repartit 712 FNSH Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Flamur Flamuri Garda e Republikės Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Piro Ymeraj Ministria e Brendshme (Drejtoria e Pėrgjithshme e Shėrbimeve Mbėshtetėse, Drejtoria e Shėrbimeve tė Brendshme) Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Vjollca Telo Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr refuzim miratimi akti administrativ Pushuar
Asllan Alshabani Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr refuzim miratimi akti administrativ Pushuar
Hamdi Jeminaj Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Ylber Sallaku Drejtoria e Qarkullimit tė Policisė Rrugore Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Arjan Ashiku Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Tare Beqiri Drejtoria e Policisė e Qarkut Lezhė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Sherif Bajrakurtaj Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Jashtė gjyqėsorit
Gramoz Sako Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Ira Dafa Komisariati i Policisė sė Qarkullimit Rrugor Tirane Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Leart Kola Ministria e Brendshme, Sektori i Policisė Rrugore Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Esmeralda Imeraj Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Fiqiri Xibri Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Sadri Dida Komisariati i Policisė Sektori i Policisė Rrugore Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Hekuran Shehi Garda e Republikės sė Shqipėrisė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar pjesėrisht
Ibrahim Cene Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Admir Beqiri Reparti Special ''RESI'' pranė Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Dėshmitarėve Bashkėpunėtoreve tė Drejtėsisė dhe Personave tė Veēantė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Pushuar
Mezan Hoxha Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Luljeta Muēmata Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Luan Ceka Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Qemal Hotaj Drejtori i Policisė sė Qarkut Tirane Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Engjėllush Bekteshi Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit Padi per refuzim miratimi akti administrativ
Niko Nikaj Drejtoria e Policisė tė Qarkut Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Ndue Pjetra Komisariati i Policisė sė Qarkullimit Rrugor Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Alban Stojko Komisariati i Policisė Rrugore Tiranė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Rrėzuar
Naim Shima Garda e Republikės Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Edmond Papa Qendra e Shėrbimeve dhe Administrimit te Mjeteve te Transportit tė Policisė sė Shtetit Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ - Pranuar
Elvira Lila(Sheko) Ministria e Brendshme Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ
Bajram Bistri Ministria e Brendshme Padi pėr refuzim miratimi akti administrativ
22 Shtator 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos