Gjirokaster, starton Festivali Folklorik Kombetar

Ka startuar sot ne Gjirokaster edicioni i 9-te i Festivalit Folklorik Kombetar.

3000 artiste nga 18 grupe pjesemarrese kane mberritur ne qytetin e gurte ku u eshte rezervuar nje pritje mjaft bujare nga organizatoret dhe qytetaret. Ne rruget e pazarit karakteristik jane organizuar panaire te artizanatit dhe te kulinarise cka ka dhene gjalleri ne rruget e kalldremta.

Ne sheshin e Qafes se Pazarit eshte organizuar nje koncert me artiste gjirokastrite te cilet kane pershendetur pjesemarresit. Ne naten e pare te konkurimit do te zbresin ne skene tre grupe. Grupi i Tiranes, ai i Korces dhe grupi i pare i Kosoves.


Festivali Folklorik Kombetar do te zgjase kater dite dhe do te sjelle ne skenen e kalase vlerat e folklorit nga te gjitha trevat shqiptare.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Top Channel

Publikuar nga: Top Channel

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos