Matura Shtetėrore, degėt e universiteteve pėr tė plotėsuar Formularin A2Jonida Tashi

Formulari A2, i cili do tė jetė vendimtar pėr listimin e degėve qė maturantėt do tė kenė dėshirė pėr tė ndjekur studimet e larta kėtė vit, nuk mund tė plotėsohet pa degėt e universiteteve. Gazeta “Albania”, pėr t’u ardhur sa mė shumė nė ndihmė maturantėve po boton sot listėn e plotė tė tė gjitha degėve tė universiteteve publike. Tė gjitha kėto degė tė fakulteteve publike do tė gjenden tė listuara nė formularin A2, i cili ėshtė i vlefshėm pėr pėrzgjedhjen e degėve tė preferuara ku maturanti dėshiron tė studiojė. Nė datėn 30 qershor 2008 pėrfundon afati pėr pėrzgjedhjen e preferencave pėr tė drejtat e studimit. Maturantėt duhet tė informohen se disa nga degėt e universiteteve ndodhen nė filiale jashtė qytetit tė Tiranės, siē ėshtė rasti i Degės sė Turizmit tė Fakultetit Ekonomik tė Universitetit tė Tiranės, por qė ndodhet nė Sarandė etj. Lista e degėve zė pjesėn mė tė madhe tė formularit A2. Nxėnėsit duhet ta lexojnė me shumė kujdes kėtė listė pėr tė gjetur degėt qė preferojnė. Pėr secilin universitet tė vendit janė renditur tė gjitha degėt e tij. Nė plotėsimin e formularit A2 keni tė drejtė tė plotėsoni 10 degė tė preferuara. E para duhet tė zgjidhet dega qė preferoni mė shumė, e dyta ajo qė preferoni nėse nuk do tė fitoni nė preferencėn e parė e kėshtu me radhė. Mbi kėtė bazė tė preferencave do tė shpallen fituesit pėr secilėn degė, gjithmonė nėse kandidatėt kanė mbledhur pikėt e nevojshme.
Pėrzgjedhja e preferencave
Pėrzgjedhja e preferencave pėr studimet e larta do tė jetė mė e thjeshtuar se nė provimet e Maturės Shtetėrore 2007. Specialistėt e arsimit pohojnė se pėr kėtė vit do tė ndiqen procedura mė tė thjeshta nė ndihmė tė maturantėve pėr tė bėrė pėrzgjedhjen e duhur tė degėve nė fakultete gjatė plotėsimit tė formularit A2. Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme qė tė bėhet kujdes nė pėrcaktimin e lėndėve me zgjedhje. Kėshtu, nxėnėsit tė cilėt kanė rezultate mė tė larta nė lėndėt shkencore, do tė kenė mė shumė mundėsi qė tė fitojnė njė degė tė profilit shkencor, pasi dhe koeficientet janė mė tė lartė. Ndėrkohė qė po i njėjti nxėnės do tė ketė probabilitet mė tė vogėl pėr t’u shpallur fitues nė lėndėt e profilit shoqėror, ndaj dhe pėrzgjedhja duhet bėrė me shumė kujdes. Gjithashtu, ėshtė menduar qė pėr t’u ardhur nė ndihmė nė pėrcaktimin e lėndėve sipas njė rendi tė caktuar, tė zhvillohen dhe periudha konsultimi me mėsues specialistė tė fushės, pėr tė ndihmuar nxėnėsit nė zgjedhjen e lėndėve tė duhura pėr nė fakultet.
Specialistėt
Kėtė vit, ndryshe nga vitet e tjera, maturantėt do tė ndihmohen nga specialistė tė Ministrisė sė Arsimit pėr tė bėrė listimin e duhur tė preferencave nė formularin A2. Kėshillimi i maturantėve nga ekipet e veēanta tė specialistėve do t’u mundėsojė nxėnėsve qė tė kryejnė listimin e duhur tė preferencave nė bazė tė probabilitetit, ku do tė kenė mė shumė mundėsi pėr tė fituar. Ekipe tė veēanta specialistėsh do tė dėrgohen nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit, me synim kėshillimin e maturantėve pėr pėrzgjedhjen e degėve tė duhura pėr studimet e larta. Sipas specialistėve tė MASH-it, qėllimi i kėsaj nisme qėndron nė shmangien e problemeve tė hasura gjatė provimeve tė maturės sė vitit tė shkuar, ku shumė maturantė pėr shkak tė zgjedhjeve tė gabuara humbėn tė drejtėn pėr tė vijuar studimet nė njė nga fakultetet publike tė vendit.


I. UNIVERSITETI I TIRANĖS

1. Fakulteti Histori-Filologji

Nr Degėt
1 Histori
2 Gjeografi
3 Gjuhė-Letėrsi
4 Gazetari


2. Fakulteti i Shkencave tė Natyrės

Nr Degėt
1 Kimi
2 Biologji
3 Matematikė
4 Fizikė
5 Informatikė
6 Kimi Ushqimore
7 Kimi Industriale
8 Inxhineri Matematike dhe Informatike (Fizike)


3. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja

Nr Degėt
1 Anglisht
2 Frėngjisht
3 Gjermanisht
4 Italisht
5 Gjuhė Sllave (ruse)
6 Greqisht
7 Turqisht4. Fakulteti i Shkencave Sociale

Nr Degėt
1 Psikologji
2 Punė Sociale
3 Filozofi-Sociologji
4 Shkenca Politike


5. Fakulteti i Ekonomisė

Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Ekonomiks
3 Financė
4 Informatikė Ekonomike
5 (Administrim-Biznes)- Turizėm (Sarandė)


6. Fakulteti i Mjekėsisė

Nr Degėt
1 Mjekėsi e Pėrgjithshme
2 Farmaci
3 Stomatologji
4 Shėndeti Publik7. Fakulteti i Infermierisė

Nr Degėt
1 Infermier i Pėrgjithshėm
2 Mami
3 Laborator
4 Fizioterapi
5 Logopedi
6 Imazheri


8. Fakulteti i Drejtėsisė

Nr Degėt
1 Drejtėsi


II. UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANĖS

1. Fakulteti i ndėrtimit

Nr Degėt
1 Inxhinieri Ndėrtimi
2 Inxhinieri Hidroteknike
3 Inxhinieri Mjedisi
4 Arkitekturė
5 Inxhinieri Gjeodet

2. Fakulteti i Inxhinerise Elektrike

Nr Degėt
1 Inxhinieri Elektrike
2 Inxhineri Elektronike
3 Inxhineri Informatike
4 Inxhinieri Telekomunikacioni
5 Inxhineri Mekatronike
Rektorat
1 Inxhineri Fizike
2 Inxhineri Matematike

3. Fakulteti i Inxhinerise Mekanike

Nr Degėt
1 Inxhineri Mekanike
2 Inxhineri Tekstile dhe Mode
3 Inxhineri Materiale

4. Fakulteti Gjeologji - Miniera

Nr Degėt
1 Inxhinieri ne Shkencat e Tokės
2 Inxhineri Gjeoinformatike
3 Inxhineri Gjeoburimeve


III. UNIVERSITETI BUJQĖSOR I TIRANĖS

1. Fakulteti i Bujqėsisė

Nr Degėt
1 Drejtim Fermash dhe Arobiznes
2 Ekonomi dhe Politike Agrare
3 Financė-Konabilitet
4 Inxhineri Agrare nė Hortikulturė
5 Inxhineri Agrare nė Mbrojtje Bimėsh
6 Inxhineri Agrare nė Prodhim Bimor
7 Inxhineri Agrare nė Zootekni dhe Biznes Blektoral
8 Inxhineri Agrare ne Akuakulturė dhe Menaxhim Peshkimi
9 Agromjedis dhe Ekologji
10 Teknologji Agroushqimore
11 Vreshtari dhe Enologji


2. Fakulteti i Pyjeve

Nr Degėt
1 Inxhinieri Pyjore
2 Inxhinieri Druri

3. Fakulteti Veterinarisė

Nr Degėt
1 VeterinariIV. AKADEMIA E ARTEVE

Nr Degėt
1. Fakulteti i Artit Skenik
1 Regji filmi dhe TV
2 Aktrim
3 Regji
4 Skenografi-Kostumografi
5 Koreografi
2. Fakulteti i Artit Figurativ
1 Pikturė
2 Skulpturė
3. Fakulteti i Muzikės
1 Muzikologji
2 Kompozim
3 Dirigjim
4 Piano
5 Violinė
6 Violoncel
7 Violė
8 Kitarė
9 Kontrabas
10 Flaut
11 Oboe
12 Klarinetė
13 Fagot
14 Korno
15 Trombė
16 Trombonė
17 Bastub
18 KėngėtareV. AKADEMIA E EDUKIMIT FIZIK DHE SPORTEVE “Vojo Kushi”

Nr Degėt
1 Mėsues i Edukimit Fizik


VI. UNIVERSITETI I ELBASANIT

1. Fakulteti i Shkencave Humane

Nr Degėt
1 Gjuhė-Letėrsi
2 Histori-Gjeografi


2. Fakulteti Shkenc. Natyrore

Nr Degėt
1 Biologji-Kimi
2 Matematikė-Fizikė

3. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja

Nr Degėt
1 Anglisht
2 Gjermanisht
3 Frėngjisht
4 Italisht


4.Fakulteti i Mėsuesisė

Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Parashkollor


5. Fakulteti i Ekonomisė

Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Financė-Kontabilitet
3 Ekonomia dhe e Drejta

6. Fakulteti i Shkencave Sociale

Nr Degėt
1 Edukim Qytetar
2 Punonjė Social
3 Gazetari
4 Filozofi-Sociologji
5 Psikologji


7. Fakulteti i Infermierisė

Nr Degėt
1 Infermier i Pėrgjithshėm


VII. UNIVERSITETI I GJIROKASTRĖS

1. Fakulteti i Shkencave Humane

Nr Degėt
1 Histori-Gjeografi
2 Gjuhė-letėrsi
3 Administrim-Publik
4 Turizėm
5 Financė
6 Anglisht
6 Italisht
7 Greqisht

2. Fakulteti i Shkencave tė Natyrės

Nr Degėt
1 Matematikė-Fizikė
2 Matematikė-Informatikė
3 Biologji-Kimi
4 Infermieri

3. Fakulteti i Shkencave tė Edukimit

Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Cikėl i Ulėt Parashkollor


VIII . UNIVERSITETI I KORCĖS

1. Fakulteti i Mėsuesisė

Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Ciklel i Ulet Parashkollor
3 Anglisht
4 Filozofi -Sociologji
5 Matematikė
6 Gjuhė-Letėrsi

2. Fakulteti i Ekonomisė

Nr Degėt
1 Marketing
2 Administrim-Biznes
3 Turizėm
4 Financė

3. Fakulteti i Bujqėsisė

Nr Degėt
1 Agrobiznes
2 Hortikulturė
3 Inxhinieri Agronomike

Nr Degėt
1 Infermier i Pėrgjithshėm
2 Mami


IX. UNIVERSITETI I SHKODRĖS

1. Fakulteti i Shkencave Shoqėrore

Nr Degėt
1 Gjuhė –Letėrsi
2 Histori
3 Gjeografi
4 Gazetari


2. Fakulteti i Shkencave Natyrore

Nr Degėt
1 Matematikė
2 Fizikė
3 Biologji-Kimi
4 Informatikė
5 Infermieri
6 Mami
7 Fizioterapi

3. Fakulteti i Ekonomisė

Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Financė-Kontabilitet
3 Turizėm


4. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja

Nr Degėt
1 Anglistikė
2 Italianistikė
3 Gjermanistikė
4 Frėngjisht

5. Fakulteti i Shkencave tė Edukimit

Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Cikel i Ulet Parshkollor
3 Psikologji
4 Punė Sociale
5 Edukim Fizik

6. Fakulteti i Drejtėsisė

Nr Degėt
1 Drejtėsi


X . UNIVERSITETI I VLORĖS

1. Departamenti i Mėsuesisė

Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Parshkollor
3 Pedagogji e Specializuar
4 Matematike- Fizikė
5 Teknologji- Informacioni
6 Gjuhė - Letėrsi
7 Anglisht
8 Italisht

2. Fakulteti i Tregtisė

Nr Degėt
1 Drejtėsi
2 Administrim- Biznes
3 Turizem

3. Fakulteti i Inxhinierise Navale

Nr Degėt
1 Inxhinieri Navigacioni
2 Inxhinieri Navale

4. Fakulteti i Infermierisė

Nr Degėt
1 Infermieri

XI. UNIVERSITETI I DURRĖSIT

Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Turizėm
3 Anglisht
4 Cikėl i Ulėt
5 Ekspert ne Proceset e Formimit
6 Shkolla e lartė Profesionale
7 Asistent ligjor
8 Asistent Administrativ
9 Infermier
10 Ndihmes Dentist
11 Specialist Rrjetash Kompjuterike
12 Menaxhim Ndėrtimi
13 Menaxhim Transporti
14 Teknologji Automobilash

3 Prill 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos