Sot, dita e tė sėmurėve mendorė10 tetori ėshtė Dita Ndėrkombėtare e Shėndetit Mendor. E festuar pėr herė tė parė nė vitin 1992, si njė nismė e Federatės Ndėrkombėtare tė Shėndetit Mendor, njė organizatė me anėtarė nga mė shumė se 150 vende. Kjo ditė i kushtohet edukimit mbi shėndetin mendor, pėrkujdesit dhe ndihmės shoqėrore. Nė disa vende, kjo ditė festohet si pjesė e Javės sė Pėrkujdesit ndaj Shėndetit Mendor. Shėndeti mendor ėshtė cilėsuar si njė ndėr problematikat e rėndėsishme tė vendit tonė. Sipas studimeve tė Institutit tė Shėndetit Publik, rezulton se njė nė shtatė persona vuan nga probleme tė shėndetit mendor, prej depresionit e deri nė forma mė tė rėnda si skizofrenia. Ministria e Shėndetėsisė nė bashkėpunim me Institutin e Shėndetit Publik kanė hartuar njė strategji pėr luftėn ndaj shėndetit mendor, e cila pėrmban masa specifike pėr krijimin e kushteve tė nevojshme pėr parandalimin, trajtimin ose kurimin e kėtyre sėmundjeve.
 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos