Formulari A3, MASH, publikon kriteret pėr kandidatėt

Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka publikuar udhėzimin pėr plotėsimin e kuotave tė parealizuara, pas pėrfundimit tė fazave tė regjistrimeve nė programet e studimit tė ciklit tė parė me kohė tė plotė nė institucionet publike tė arsimit tė lartė.
MASH ka bėrė tė ditur se janė rishpėrndarė gjithsej 2. 257 kuota tė parealizuara nė tė gjitha institucionet publike tė arsimit tė lartė. Sipas kėtij dikasteri, tė drejtėn pėr tė plotėsuar formularin A3 e kanė tė gjithė kandidatėt, tė cilėt nuk kanė mundur tė pėrfshihen nė listat e fituesve pėr t'u regjistruar nė ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė nė institucionet publike tė arsimit tė lartė nė vitin akademik 2009 - 2010, nuk janė pėrfshirė nė listat e fituesve dhe nuk janė regjistruar nė institucionet publike tė arsimit tė lartė si dhe fituesit e regjistruar nė njė program studimi nė vitin akademik 2009-2010, por qė nuk preferojnė tė ndjekin atė program studimi.
Rreth 30 mijė studentė nisin DJE pėr herė tė parė studimet me kohė tė plotė e tė pjesshme nė tė gjitha ciklet e studimeve nė rang vendi, ndėrkohė qė numri i pėrgjithshėm i studentėve pėr kėtė vit akademik (2009-2010) arrin nė mbi 100 mijė. Nė vend numėrohen 11 universitete publike dhe mbi 20 te tjerė janė private.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos