INSTAT: Papunėsia ka pėsuar rritje, kap nivelin 12.7%

TIRANE- Papunėsia ėshtė thelluar nė Shqipėri gjatė kėtij viti duke reflektuar pasojat e krizės ekonomike botėrore. Nga tė dhanė e Institutit tė Statistikave rezulton se gjatė periudhės prill-qershor, ky tregues ka arritur nė 12.7% nga 12.6% qė ishte tremujorin e mėparshėm.
Sipas INSTAT-it nė tė gjithė vendin numėrohen mbi 141 mijė tė papunė, por nė realitet kjo shifėr ėshtė mė e lartė duke patur parasysh se jo tė gjithė tė papunėt regjistrohen nė zyrat e punėsimit. Ndėrkohė nuk ka as tė dhėna tė sakta pėr tė papunėt nė bujqėsi.
Ekspertėt vlerėsojnė se dhe shifra zyrtare prej 12.7% e papunėsisė ėshtė shqetėsuese pėr njė vend si Shqipėria.
Papunėsia mbetet njė ndėr problemet kryesore nė Shqipėri, e ndjeshme pothuajse nė tė gjitha zonat e vendit, si nė ato me zhvillim tė ulėt ekonomik ashtu edhe nė qytetet e mėdha nė tė cilat ka njė pėrqėndrim tė lartė tė popullsisė.
(e.n/news24/BalkanWeb)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos