Universiteti i Elbasanit 1300 kuota pėr sistemin Part – Time

Universiteti "Aleksandėr Xhuvani" i ka propozuar pėr miratim ministrisė sė Arsimit, 1300 kuota pėr studimin part-time pėr 12 degė, kundrejt pagesės nga 60 mijė deri nė 75 mijė lekė,  tha sot rektori i tij, Liman Varoshi. Tarifat mė tė ulta do tė jenė pėr ciklin e ulėt dhe atė parashkollor, ndėrsa degėt administrim-biznes dhe financė -kontabėl mbajnė shifrėn mė tė lartė tė pagesės, bashkė me numrin e pranimeve. "Degėt mė tė preferuara mbeten ato nė Fakultetin Ekonomik dhe Mėsuesisė, sidomos pėr kandidatėt qė pėr arsye tė ndryshme, nuk mund tė ndjekin studimet nė sistemin mė kohė tė plotė", tha Varoshi. Kuotat part-time pėr kėtė vit shkollor janė nė lėndėt histori-gjeografi, gjuhė - letėrsi, edukatė qytetare, punė sociale, filozofi-sociologji, administrim-biznes, financė-kontabilitet, biologji-kimi, cikli i ulėt, parashkollor, matematikė-fizikė, infermieri e pėrgjithshme. "Edhe nė sistemin part -time kemi kėrkuar rritje kuotash pėr kėtė vit, pasi universiteti i plotėson tė gjitha kushtet si nga ana infrastrukturore ashtu edhe pedagogjike", shtoi Varoshi. Nė universitetin "Aleksandėr Xhuvani" nė qytetin e Elbasanit pėr herė tė parė kėtė vit do tė ketė prioritet proçesi kėrkimor-shkencor dhe nė çdo fakultet do tė ketė miniqendra kėrkimore shkencore, ku do tė angazhohen pedagogė dhe studentė.

...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta 55

Publikuar nga: Gazeta 55

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos