Zyrtare, harta e korrigjuar e tokės nė Fier, Elbasan, Durrės dhe Shkodėr

Vlerat zyrtare tė tokės qė do tė pėrdoren pėr kompensim. Harta e vlerės sė tokės do tė pėrdoret edhe pėr shpronėsime

Erald Kapri

Zyrtarizohen pėrfundimisht hartat e ēmimeve tė tokės nė rrethet kryesore, pikėrisht atje ku problemi i pronėsisė ėshtė edhe mė i ndjeshėm. Tashmė ka pėrfunduar harta e vlerės sė tokės nė disa qytete problematike si Elbasani, ndėrkohė qė nė shumė tė tjera ėshtė plotėsuar pėrfundimisht. Njėkohėsisht harta ėshtė rishikuar nė shumė zona nė disa prej qyteteve kryesore. Qeveria, me anė tė Vendimit 139, ka miratuar kėtė hartė, e cila do tė shėrbejė pėr ēdo aktivitet si kompensimi i ish-pronarėve, shpronėsimet pėr ndėrtime publike apo aktivitete tė tjera qė ndėrmerr qeveria me tokėn.
Durrėsi
Qarku i Durrėsit vjen i plotė nė hartėn e vlerės sė tokės. Bashkia e Durrėsit ėshtė e ndarė nė 10 zona. Zona 1 ka njė vlerė prej 44 mijė lekėsh, zona 2 ka njė vlerė prej 35 899 lekėsh, zona 3 prej 36 912 lekėsh, zona 4 prej 37 262 lekėsh, zona 5 prej 31 054 lekėsh, zona 6 prej 20 466 lekėsh, zona 7 prej 34 237 lekėsh, zona 8 prej 28 308 lekėsh, zona 9 prej 20 454 lekėsh dhe zona 10 prej 22 664 lekėsh. Bashkia Manėz ka vlerėn minimale prej 786 lekėsh dhe maksimale prej 2216 lekėsh. Bashkia Subth ėshtė e ndarė nė 5 zona, ku vlera maksimale arrin nė 3 239 lekė. Tė njėjtat vlera ka edhe Bashkia e Shijakut dhe e Fushė-Krujės, ndėrsa Bashkia e Krujės ka vlera maksimale prej 5 731 lekėsh.
Shkodra
Qarku i Shkodrės ėshtė pėrfunduar i gjithi dhe ėshtė miratuar nga qeveria. Bashkia Shkodėr ėshtė e ndarė nė 3 zona. Nė zonėn e parė vlera e tokė arrin vlerėn e 31 753 lekėve, nė zonėn e dytė vlera e tokės arrin 21 564 lekė dhe zona e tretė arrin vlerėn e 13 429 lekėve. Nė kėtė hartė janė pėrfshirė tė gjitha bashkitė nė qarkun e Shkodrės.
Fieri
Qarku i Fierit ka pėrfunduar i plotė. Vlerat me tė larta janė nė Bashkinė e Fierit. Nė zona rurale vlera e tokės kap edhe vlera minimale. Kėshtu, nė Bashkinė e Fierit, e cila ndahet nė 5 zona, vlera nuk kalon shifrėn e 26 mijė lekėve. Zona e parė ka vlerėn maksimale prej 26 mijė lekėsh, zona e dytė ka njė vlerė prej 20 mijė lekėsh. Zona e tretė ka njė vlerė prej 19 mijė lekėsh, zona e katėrt ka njė vlerė prej 17 mijė lekėsh dhe zona e pestė ka njė vlerė prej sė njėjtės vlerė, 17 mijė lekė. Nė hartė e vlerės janė edhe komunat pėrkatėse tė qarkut tė Fierit si dhe Bashkia e Lushnjės. Lushnja ėshtė e ndarė nė katėr zona me vlera maksimale prej 20 mijė lekė dhe vlerė minimale prej 13 mijė lekėsh.
Elbasani
Qarku i Elbasanit ka pėrfunduar i gjithi. Vlera e tokės nė Bashkinė e Elbasanit ėshtė pėrcaktuar mė vete pėr ēdo lagje nė kėtė bashki. Pėrkatėsisht vlerat janė pėrcaktuar pėr lagjen “11 Nėntori” 25 mijė lekė, “5 Maji” 23 mijė lekė, “A. Pasha” 17 mijė lekė, “B.Dardha” 24 mijė lekė, “Brigaba 17 Sulmuese” 19 mijė lekė, “Ēlirimi” 17 mijė lekė, “E. Matraxhiu” 12 mijė lekė, “Haxhias” 18 mijė lekė, “Hekurudha” 10 mijė lekė, “Kalaja” 29 mijė lekė, “Kongresi i Elbasanit” 22 mijė lekė, “L.Gurakuqi” 20 mijė lekė, “Partizani” 20 mijė lekė, “Q.Stafa” 21 mijė lekė, “S.Dylgjeri” 23 mijė lekė, “S.Papri” 22 mijė lekė, “Shėnkoll” 9 mijė lekė, “Skėnderbej” 9 mijė lekė dhe “V.Xhuvani” 24 mijė lekė. Bashkia e Peqinit ka njė vlerė prej 2 398 lekėsh, Gramshi 2 956 lekėsh, Pėrrenjasi 3 620 lekė.


Harta, vlerat maksimale nė Fier
Zona Vlera nė lekė
Bashkia Fier
Zona 1 26 288
Zona 2 20 791
Zona 3 19 358
Zona 4 17 593
Zona 5 17 037
Bashkia Patoz
Zona 1 3 593
Zona 2 2 951
Lagja M.Metohiti 1 843
Bashkia Roskovec 2 744
Jagodina 720
Patos 982
Komuna Cakran 926
Komuna Mbrosta Ura 981
Komuna Libofsh 1 008
Komuna Qendėr 1 095
Komuna Dėmenas 1 095
Komuna Topojė 1 178
Komuna Levan 921
Komuna Frakull 1 017
Komuna Portez 1 455
Komuna Zharės 1 038
Komuna Ruzhdie 589
Komuna Kuman 949
Komuna Kurjan 901
Komuna Strum 834
Bashkia Lushnjė
Zona 1 19 794
Zona 2 18 989
Zona 3 14 259
Zona 4 13 135
Karbunarė 2 032
Savėr 1 991
Divjakė 2 789
Komuna Allkaj 1 078
Komuna Grabjan 1 218
Komuna Tėrbuf 1 120
Komuna Bubullimė 1 030
Komuna Hysgjokaj 1 062
Komuna Golem 1 369
Komuna Dushk 1 868
Komuna Remas 1 067
Komuna Karbunar 975
Komuna Ballgat 914
Komuna Fier-Shegan 1 059
Komuna Gradisht 1 171
Komuna Kolonjė 1 115
Komuna Krutje 1 136
Bashkia Ballsh
Zona 1 3 179
Zona 2 1 755
Komuna Qender 751
Komuna Greshicė 968
Komuna Aranitas 959
Komuna Hekal 959
Komuna Ngraēan 632
Komuna Kutė 630
Komuna Fratar 717
Komuna Selitė 580

Harta, vlerat maksimale nė Elbasan
Zona Vlera nė lekė
Bashkia Elbasan
11 nėntori 25 389
5 maj 23 371
A. Pasha 17 759
B.Dardha 24 432
Brig 17 Sulmuese 19 245
Ēlirimi 17 388
E.Matraxhiu 12 131
Haxhias 17 700
Hekurudha 10 099
Kala 29 004
Kong Elbasan 22 340
L.Gurakuqi 19 953
Partizani 17 743
Q.Stafa 21 405
S.Dylgjeri 23 011
S.Papri 22 751
Shėnkoll 9 480
Skėnderbej 9 451
V.Xhuvani 24 023
Peqin 2 398
Gramsh 2 956
Prrenjas 3 620
Librazhd 16 176
Belsh 2 980
Komuna Gracen 713
Komuna Paper 1306
Komuna Rrasė 1012
Komuna Shalės 1064
Komuna Gostime 1034
Komuna Funar 982
KomunaLabinot Mal 890
Komuna Trogan 1312
Komuna Gjengjan 1309
Komuna Klos 1266
Komuna Mollas 920
Komuna Fieze 1105
Komuna Grekan 716
Komuna Shirgjan 1452
Kom Labinot Fush 1028
Komuna Shushicė 1028
Komuna Gjinar 829
Komuna Zavalinė 675
Komuna Bradashesh 1450
Komuna Pėrparim 1221
Komuna Karinė 1441
Komuna Gjocaj 1179
Komuna Pajovė 1066
Komuna Shezė 1143
Komuna Rrajcė 867
Komuna Qukės 1225
Komuna Lunik 1042
Komuna Qendėr 1296
Komuna Stebleve 771
Komuna Hotolisht 1167
Komuna Polis 1000
Komuna Stravaj 923
Komuna Orenj 953
Komuna Kushovė 872
Komuna Sult 837
Komuna Tunjė 827
Komuna Porocan 558
Komuna Kodovjat 1308
Komuna Lenie 485
Komuna Kukur 789
Kom.Skėnderbeg 654
Komuna Pishaj 1264
Komuna Belsh 999


Harta, vlerat maksimale nė Durrės
Zona Vlera nė lekė
Bashkia Durrės
Zona 1 44 604
Zona 2 35 899
Zona 3 36 912
Zona 4 37 262
Zona 5 31 054
Zona 6 20 466
Zona 7 34 237
Zona 8 28 308
Zona 9 20 454
Zona 10 22 664
Bashkia Manėz 786
Kuēokė 2216
Bashkia Sukth
Zona 1 3 239
Zona 2 3 015
Zona 3 1 376
Zona 4 2 201
Zona 5 1 134
Bashkia Shijak
Zona 1 1 752
Zona 2 3 561
Zona 3 3 386
Komuna Gjepalaj 1 345
Komuna Ishėm 1 055
Komuna Katundi i ri 1 476
Komuna Maminas 1 345
Komuna Rrashbull 2 215
Komuna Xhafzotaj 1 476
Bashkia Krujė
Zona 1 5 731
Zona 2 4 221
Zona 3 7 220
Zona 4 3 311
Bashkia F-Krujė
Zona 1 3 719
Zona 2 4 377
Zona 3 3 744
Zona 4 3 623
Komuna Bubq 721
Komuna Nikel 1 442
Komuna Thumane 701
Komuna Cudhi 1 352Harta, vlerat maksimale nė Shkodėr
Zona Vlera nė lekė
Bashkia Shkodėr
Zona 1 31 753
Zona 2 21 564
Zona 3 13 429
Vau i Dejės 1 1 504
Vau i Dejės 2 2 121
Komuna Ana e malit 1 641
Komuna Bushat 2 171
Komuna Bėrdicė 1 843
Komuna Dajē 1 646
Komuna Guri i zi 1 567
Komuna Hajmel 1 340
Komuna Postribė 1 285
Komuna Pult 1 313
Komuna Rrethina 1 936
Komuna Shalė 1 167
Komuna Shllak 766
Komuna Shosh 839
Komuan Temal 1 021
Komuna Velipojė 2 448
Komuna Vig-Mnele 964
Bashkia Koplik 6 747
Komuna Gruemirė 1 343
Komuna Kastrat 1 699
Komuna Kelmend 753
Komuna Qender 1 401
Komuna Shkrel 1 274
Bashkia Pukė 658
Bashkia Pukė 1 159
Bashkia Fushė-Arrėz 497
Komuna Gjegjan 515
Komuna Blerim 589
Komuna Iballė 515
Komuna Fierzė 367
Komuna Qafė-Mali 527
Komuna Rrape 639
Komuna Qelez 639
Komuna Qerret 5348 Prill 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos