Lojrat elektronike dhe kalitja fiizke


Kur flet pėr lojrat elektronike...mendja tė shkon tek lojtari qė shpenzon orė tė tėra nė kolltuk para kompjuterit apo televizorit. Por disa palestra po pėrdorin pikėrisht kėto lojra pėr tė nxitur lėvizjet fizike dhe kalitjen e pėrdoruesve. Falė teknologjisė integrale, Simuluesi Dogfight, ėshtė njė prej paisjeve mė tė reja nė botėn e lojėrave aktive qė ofron pėr pėrdoruesit si kalitje fizike ashtu edhe argėtim. Pėrdoruesit pedalojnė pėr tė ngritur nė ajėr avionin elektronik nė ekranin e paisjeve sportive tė palestrės.


Njė palestėr masive nė Burbank tė Kalifornisė ...Disa po provojnė paisjen mė tė fundit qė ka integruar teknologjine e lojėrave elektronike me pasijet pėr stėrvitjen nė palestra.

Pavarėsisht rėnies ekonomike, industria e lojėrave elektronike ka njohur vetėm rritje.

Sipas njė raporti mbi tė ardhurat nga lojėrat elektronike tė Physic Ventures, industria e lojėrave aktive nė Shtetet e Bashkuara nė terėsi kapi shifrėn 6.4 miliard dollarė nė tremujorin e fundit tė vitit 2008.

Egzaminimi i lojės bėn qė pėrdoruesit tė jenė tė interesuar gjatė tė gjitha fazave tė lojės, njė tendencė kjo e argėtimit pėr gjeneratat e reja.

 

Teknologjia e fundit audio-vizuale e bėn edhe mė interesante pilotimin e avionit. E ndėrtuar nė Kaliforni nga Electronic Sports, loja Dogfight nėnkupton qė stėrvitja tė jetė edhe argėtim. Nė kėtė lojė me aksion me aeroplanė luftarakė, pėrdoruesit fluturojnė aeroplanin pėrmes pedalimit dhe mbajnė drejtimin dhe kontrollin e mjetit ajror pėrmes levave anėsore tė ndenjėses.

Shefi i kompanisė Xho Din thotė se njerėzve u pėlqen ajo qė bėjnė nėse janė tė pėrfshirė mentalisht nė tė.

"Industria e palestrave komerciale ėshtė gati pėr ndryshime tė tilla dhe mendojmė se ky treg do njoh rritje. Ështė njė industri disa miliarda dollarėshe dhe ne mendojmė se jemi kompania e parė e transformimit nė tregun komercial teknologjik."

Nė kėtė lojė kompania ka kombinuar palestren e zakonshme me lojrat aktive pėr tė nxitur pėrfshirjen e pėrdoruesve aq sa ta tė mos kuptojnė se po sterviten.

Misioni ėshtė futja e sporteve virtuale tek njė gjeneratė e re e cila ėshtė e apasionuar pas lojėrave nė internet nė shtepi, palestra apo shkolla.

Ndėrkohė qė u jep pedaleve tė biçikletės, shtohen edhe rrotullimet e helikės sė aeroplanit. Sa mė shpejt tu japėsh pedaleve aq mė shpejt fluturon avioni. Nėse ndalon pedalet, avioni rrėzohet kėshtu qė lind motivimi pėr tė luajtur dhe dhėnė pedaleve. Pamjet vizuale dhe efektet zanore tėrheqin mendjen e pėrdoruesit duke i mbajtur ata tė interesuar nė lojė.

Nė mėnyrė qė tė ngresh avionin lart, mbajtėset e duarve me susta duhet tė tėrhiuqen kėshtu qė u bėn fizkulturė krahėve. Butonat pėdorėn pėr tė qėlluar objektivat nė ekran.

Pasi pėrdoruesit mėsojnė fluturimin e aeroplanit, pėrleshjet dhe garat me pėrdoruesit pėrkarshi e shtojnė entuziasmin dhe frymėn e lojės pėr njė betejė ajrore. Pėr amatorė si Oscar Gonzales, loja ofron edhe lloje tė ndryshme objektesh fluturuese pėr tė realizuar misionin virtual.

" Mė pėlqen shumė. U deshėn vetėm pesė minuta qė tė apasionohesha pas lojės. Mė pėlqen fakti se harron se po stervitesh..sepse je nė lojė. Kur zbret nga makina, tė kullojnė djerset dhe e kuton qė stervitjes i erdhi fundi."

Sindi Salazar ėshtė dakord se pėrzierja e stervitjes me lojėn elektronike ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyer pėr tė sjellė trupin nė formė.

 "Tė gjithėve si djemve dhe vajzave u pėlqejnė lojėrat elektronike gjatė stėrvitjes. Kėshtu nėse vret dy zogj me njė gurė, edhe stervitesh edhe kėnaqesh duke luajtur."

Gjenerata e re nuk ėshtė e interesuar qė tė stervitet para televizionit. Ata kanė nevojė pėr stimulim tė mėtejshėm. Sipas studimeve tė kompanisė sė lojėrave elektronike, prirja e njerėzve drejt lojėrave aktive do tė vazhdojė tė njohė rritje ndėrkohė qė publikut i bėhet edhe mė e mėrzitshme mėnyra tradicionale e palestrave sportive. //rd//

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Zėri i Amerikės

Publikuar nga: Zėri i Amerikės

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos