Matura Shtetėrore, sa pyetje do tė kenė katėr testet e MaturėsJonida Tashi

Ministria e Arsimit ka pėrcaktuar dje, se sa pyetje do tė kenė dy provimet e detyruara dhe dy provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore. Gjithashtu, kjo ministri ka pėrcaktuar edhe maksimumin e pikėve qė duhet tė marrė ēdo maturant nė kėto provime. Testi i provimeve tė Maturės Shtetėrore 2008, pėr secilin nga provimet e detyruara (Matematikė dhe Gjuhė-Letėrsi) do tė pėrmbajė 25 pyetje, nga tė cilat 13 pyetje me pėrgjigje alternative qė nėse plotėsohen saktė do tė vlerėsohen me 13 pikė, dhe 12 pyetje me pėrgjigje me zhvillim qė do tė vlerėsohen me 37 pikė. Nė total njė maturant duhet tė marrė maksimumi 50 pikė pėr ēdo provim tė detyruar. Dy provimet me zgjedhje zhvillohen vetėm njė herė nė vit dhe nė njė ditė. Ministria e Arsimit ka bėrė tė ditur dje, edhe se sa pyetje do tė pėrmbajnė testet e provimeve me zgjedhje. Testet e provimeve me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore 2008, do tė pėrmbajnė pėr secilėn lėndė 20 pyetje, nga tė cilat 10 pyetje me pėrgjigje alternative (10 pikė) dhe 10 pyetje me pėrgjigje me zhvillim (30 pikė). Nė total njė maturant duhet tė marrė maksimumi 40 pikė pėr ēdo provim me zgjedhje. Kohėzgjatja e dhėnies sė pėrgjigjes me shkrim pėr secilin nga testet e provimeve tė detyruara do tė jetė dy orė e 30 minuta. Kohėzgjatja pėr dhėnien e pėrgjigjeve me shkrim pėr tė dy testet e provimeve me zgjedhje do tė jetė katėr orė.
Katėr provimet
Matura Shtetėrore 2008, pėrbėhet nga katėr provime: dy tė detyruara dhe dy me zgjedhje. Tė gjitha provimet zhvillohen me shkrim dhe zhvillohen nė ditė tė ndryshme (dy provimet me zgjedhje zhvillohen nė tė njėjtėn ditė. Provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore, i jep ēdo nxėnės qė ka pėrfunduar vitin e fundit tė shkollės sė mesme 4 dhe 5 vjeēare. Ndėrsa nxėnėsit mbetės nė provimet e detyruara kanė tė drejtėn e riprovimit nė sesionin e dytė (vjeshta). Pėr nxėnėsit kalues nė provimet e detyruara dhe qė dėshirojnė tė vazhdojė shkollėn e lartė publike ėshtė e domosdoshme tė japin edhe provimet me zgjedhje. Nxėnėsit qė nė vitet shkollorė 2005-2006 dhe 2006-2007 kanė marrė notė kaluese vetėm nė njėrin nga provimet e detyruara, e ruajnė kėtė notė edhe nė vitin shkollor 2007-2008 dhe nuk e japin sėrish kėtė lėndė nė provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore 2008. Nxėnėsi, i cili ėshtė mbetės qoftė edhe nė njė nga provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore nė sesionin e parė, nuk ka tė drejtė tė futet nė provimet me zgjedhje. Ky nxėnės ėshtė i detyruar tė japė riprovim lėndėt e detyruara nė vjeshtė dhe, nė qoftė se i merr ato, ka tė drejtė tė futet nė provimet me zgjedhje vitin e ardhshėm.

Procedura e vlerėsimit tė testeve
Vlerėsimi i pėrgjigjeve tė nxėnėsve/kandidatėve nė provimet e detyruara dhe me zgjedhje bėhet me pikė tė cilat ekuivalentohen nė notė.
Vlerėsimi i ēdo pėrgjigjeje tė dhėnė nga nxėnėsi/kandidati pėr kėrkesėn pėrkatėse, mbėshtetet nė skemėn e vlerėsimit tė pėrgatitur nga hartuesit e testeve
Skema e vlerėsimit ėshtė njė standard vlerėsues i njėjtė pėr ēdo nxėnės/kandidat. Ēdo pėrgjigje e plotė, e saktė ose e pjesshme e dhėnė nga nxėnėsi/kandidati pėr ēdo kėrkesė, vlerėsohet me pikė, sipas skemės sė vlerėsimit
Nxėnėsi/kandidati vlerėsohet me 0 (zero) pikė, kur jep pėrgjigje tė gabuar ose nuk jep asnjė pėrgjigje
Pas pėrfundimit tė ēdo provimi tė Maturės, AVA shpall skemėn e vlerėsimit tė testit
Vlerėsues tė jashtėm vlerėsojnė testet e provimit tė Maturės
Vlerėsues i jashtėm pėr provimet e Maturės ėshtė ēdo mėsues i shkollės sė mesme, pedagog ose specialist me pėrvojė nė mėsimdhėnie nė lėndėn qė zhvillohet provimi
Drejtori i AVA-s emėron vlerėsuesit e jashtėm dhe kryetarėt e tyre
Zgjedhja e vlerėsuesve tė testeve kryhet ēdo vit. Numri i tyre ėshtė nė varėsi tė numrit tė testeve qė vlerėsojnė dhe kohės sė shpalljes sė rezultateve tė vlerėsimit
Ēdo vlerėsues firmos nė ēdo test qė vlerėson
Para fillimit tė procesit tė vlerėsimit tė testeve, grupi i hartimit te testeve te AVA trajnon vlerėsuesit e testeve
Vlerėsimi i testeve realizohet nė mjediset qė pėrzgjidhen nga AVA dhe miratohen nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės, nė kushte tė pėrshtatshme dhe tė sigurta
Ēdo test vlerėsohet nga dy vlerėsues
Kur midis dy vlerėsuesve ka ndryshime pikėsh pėr tė njėjtat kėrkesa, kryetari i vlerėsuesve tė lėndės cakton njė vlerėsues tė tretė, vendimi i tė cilit ėshtė pėrfundimtar
MASH-i ngre grupe monitoruesish tė vlerėsimit tė testeve sipas lėndėve, tė cilėt nė mėnyrė tė rastėsishme monitorojnė testet e vlerėsuara. Kėta grupe gjithashtu shqyrtojnė rast pėr rast tė gjithė testet qė raportohen si tė dyshimta pėr kopjim nga vlerėsuesit e testeve
MASH ngre komisione tė posaēme (KOPOTED), qė shqyrtojnė rast pėr rast tė gjithė testet qė raportohen si tė dyshimta pėr kopjim nga vlerėsuesit e testeve
Pėr tė gjitha parregullsitė qė konstaton, secili KOPOTED informon MASH-in,i cili merr vendimin pėrkatės
Procesi i vlerėsimit tė testeve mbikėqyret nga pėrfaqėsues tė Komitetit tė Maturės Shtetėrore
Shpallja e rezultateve bėhet jo mė shumė se 15 (pesėmbėdhjetė) ditė, pas ēdo provimi tė Maturės

Masa pėr mbarėvajtjen e provimeve
Drejtoritė Arsimore Rajonale, Zyrat Arsimore (DAR/ZA) dhe Drejtoritė e Shkollave tė mesme marrin tė gjitha masat qė viti mėsimor 2007-2008, pėr klasat e maturės (4/5), tė mbyllet me programe tė realizuara brenda datės 30 maj 2008, duke shfrytėzuar orėt nė dispozicion dhe ditėt e shtuna. Notat pėrfundimtare pėr ēdo lėndė tė nxirren brenda datės 30 Maj 2008. Nė periudhėn javore 2-7 qershor tė zhvillohen konsultime me tė gjithė nxėnėsit pėr dy provimet e detyruara. Pėr provimet me zgjedhje konsultimet e grupuara sipas lėndėve me nxėnėsit tė zhvillohen pas pėrfundimit tė provimeve tė detyruara
Ēdo DAR/ZA dėrgon, brenda datės 2 qershor 2008, nė Agjencinė Qendrore tė Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve (AVA) emrat e nxėnėsve tė klasifikuar mbetės nė pėrfundim tė vitit tė fundit (tė katėrt ose tė pestė), me qėllim qė tė hiqen nga lista e provimeve tė detyruara
Pėr provimet e Maturės Shtetėrore tė veprohet sipas Rregullores pėr Maturėn Shtetėrore nė Republikėn e Shqipėrisė
Tė gjitha testet e provimeve me shkrim, pėr tė dy sesionet hartohen nė AVA dhe shpėrndahen prej saj
Nė institucionet arsimore private, provimet e Maturės Shtetėrore me shkrim zhvillohen nė tė njėjtat data dhe me tė njėjtat teste si dhe nė institucionet ekuivalente publike
Pėr shkollėn e mesme pedagogjike pėr minoritetin grek pėr provimin Gjuha dhe Letėrsia Greke pėrgatitet tezė e veēantė nga DAR Gjirokastėr
Tėrheqja e testeve tė provimeve me shkrim tė Maturės Shtetėrore bėhet sipas Rregullores sė Zhvillimit tė Provimeve tė Maturės Shtetėrore
Pėr ndjekjen e provimeve pėrfundimtare nė shkollat profesionale 3-vjeēare, DAR dhe ZA angazhon inspektorėt dhe specialistėt pėrkatės sipas profileve


Lėndėt dhe datat e provimeve tė Maturės Shtetėrore 2008 pėr sesionin e parė:
Nė shkollat e mesme tė pėrgjithshme, me kohė tė plotė ose tė shkurtuar:
Letėrsi dhe Gjuhė shqipe 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
Nė shkollat e mesme pedagogjike:
Letėrsi dhe Gjuhė shqipe 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
Nė shkollat e mesme pedagogjike pėr minoritetin:
Gjuha dhe Letėrsia greke 02 qershor 2008
Letėrsi dhe Gjuhė shqipe 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
Nė shkollat e mesme tė gjuhėve tė huaja:
Letėrsi dhe Gjuhė shqipe 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
Nė seksionet dygjuhėshe (Profili shoqėror dhe natyror) :
Letėrsi dhe Gjuhė shqipe 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
Nė shkollat e mesme social-kulturore artistike dhe sportive:
Letėrsi dhe Gjuhė shqipe 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008
Nė shkollat e mesme teknike ekonomike dhe teknike- profesionale 5-vjeēare dhe 3+2-vjeēare:
Letėrsi 09 qershor 2008
Matematikė 17 qershor 2008
Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008


9 Prill 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos