Garat me dema traditė nė Indonezi

Garat me kuaj nė tė gjithė botėn janė nga mė tė pėlqyeshmet por ndryshe ndodh nė ishullin Indonezian ku njerėzit janė tė interesuar pėr garat me dema.
Garat me dema tė njohura lokalisht si "kerapan sapi", tėrheq shumė vizitorė vendas dhe tė huaj dhe ėshtė njė nga ngjarjet kryesore nė Madura e cila ndodhet nė lindje tė Javas. Evenimenti hapet me pronarėt e demave tė hipur mbi ta duke i rėnė rrotull arenės qė shoqėrohen nga njė grup burrash qė luajnė muzikė tradicionale vendase.
Pronarėt shpenzojnė shuma tė konsiderueshme parash pėr tė blerė dem tė fuqishėm dhe njė dem i vogėl qė tė arrijė fuqinė maksimale ka nevojė tė hajė 41 vezė nė ditė pa pėrfshirė trajtimet e veçanta tė cilat kapin koston 300 dollarė nė muaj. "Nuk ka rėndėsi nėse shpenzojmė shumė pėr demat tanė. E rėndėsishme ėshtė qė demat tė na bėjnė tė ndjehemi kryelartė, gjė qė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr popullin e Maduras"- tha Rasul.
Gjatė garės njė çdo çift demash tėrheq njė qerre me rrota prej druri e cila drejtohet nga njė kalorės, i cili mban drejtimin e kafshėve. Pista ėshtė 100 metra e gjatė dhe demat arrijnė nė finish nė njė njė kohė prej 15 sekondash.


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos