Mbetjet urbane, shqetėsim pėr ndotjen e mjedisit

Mbetjet urbane janė shqetėsim real pėr sa i pėrket cilėsisė sė mjedisit. Sipas zėvendėsministrit te mjedisit, Taulant Binos, tė gjitha qyetet janė tė ndotur. Dhe nė ndihmė tė zgjidhjes sė kėtij problemi pritet tė vijė strategjia e menaxhimit dhe plani kombėtar i mbetjeve, pėr tė cilin po diskutohet nga grupi i punės pėr sektorin e mjedisit.
Bino “Si problematikė ėshtė mė e zhvilluar mė qendrat e mėdha urbane siç janė qytete kryesore tė Shqipėrisė si Tirana, Shkodra, Durrėsi, Vlora ku mungojnė sistemet e trajtimit tė mbetjeve urbane, por dhe sistemet e grumbullimit çalojnė sė tepėrmi. Qė do tė thotė qė ne kemi njė Shqipėri tė ndotur nga mbetjet urbane dhe pėr kėtė duhet reaguar.
Tashmė duhet tė shmangemi nga kėrksa e çdo njėsie tė qeverisjes vendore pėr tė pasur landfillin e saj, sepse kėshtu po pėrhapim ndotjen gjithkund. Duhet tė organizojmė punėn me njėsitė e qeverisjes vendore, nė mėnyrė qė tė kemi landfille rajonalė ku edhe pėrpjekjet tona pėr trajtimin e mbetjeve urbane tė jenė tė pėrqėndruara.”
Pėr tė zgjidhur problemin e mbetjeve urbane nė kryeqytet, qeveria investoi nė ngritjen e landfilldit nė Sharrė. Por bino u shpreh se pas kėsaj ėshtė bashkia ajo qė duhet tė ndajė mbetjet urbane qė nė burim, nė mėnyrė qė ky landfill tė ketė jetėgjatėsi mė tė madhe. Duke ju referuar situatės aktuale Bino u shpreh se ka gjasa qė brenda pak kohėsh tė lind nevoja pėr tė krijimin e njė landfilli tė ri duke e nxjerrė jashtė funksionit landfillin e Sharrės.


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Klan TV

Publikuar nga: Klan TV

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos