Elona Agolli: Nė Klik Ekspo Group gjithēka flet pėr sukses

Autori i Lajmit: Redaksia
Panairi i Klik Ekspo Group lė gjurmė qė vlejnė 365 ditė tė vitit pėr Shqipėrinė. 350-400-450 ekspozues lėnė vulėn e tyre nė ekonominė shqiptare, gjallėrojnė Tiranėn, amplifikojnė turn-overat e hoteleve, restoranteve, transporteve. Mbi 30% tė ekspozuesve rikthehen, 80% nėnshkruajnė kontrata bashkėpunimi apo presin feedback nga sipėrmarrėsit shqiptarė, mbi 20% e pjesėmarrėsve nga ky panair instalohen nė tregun shqiptar.

Zonja Agolli, kėtė vit tė bėn pėrshtypje pjesėmarrja e biznesit tė huaj nė panairin e Klik Ekspo Group. Cilat mendoni qė janė arsyet qė ekonomia jonė ka shfaqur interes?

Ėshtė fakt qė mė tepėr se 85% tė ekspozuesve pėrfaqėsojnė Ballkanin, Evropėn Qendrore, Evropėn Juglindore. Sigurisht qė pika kyēe e tėrheqjes tė ekspozuesve tė huaj ėshtė njė klimė e mbarė ekonomiko-politike, e cila po pėrēohet pėrtej kufijve falė njė PR dhe komunikimi goditės tė qeverisė shqiptare; statistika tė rritjes tė shkėlqyera, kriza globale nuk e ka prekur vendin tonė, e pėr mė tepėr anėtarėsimi nė NATO, mbeten sigurisht shtylla, tek te tė cilat sipėrmarrėsit e huaj mbėshteten pėr tė ndėrmarrė projekte e nisma tė pėrqendruara tek Shqipėria. Por, pėrkrah njė terreni tė favorshėm tė krijuar nga imazhi i pėrmirėsuar i Shqipėrisė nė arenėn ndėrkombėtare, shtysa parėsore e sipėrmarrėsve tė huaj pėr tė marrė pjesė nė Panairin Ndėrkombėtar tė nėntorit, mbeten ofertat joshėse dhe prezantimi ndjellės servirur nga organizatori. Njė pėrzgjedhje e qėlluar e ekspozuesit potencial nė nivel individual, por deri dhe tek organizmat shtetėrore ndėrkombėtare (Dhoma Tregtie, Ministri tė Ekonomisė etj) pėr tė cilėt, Panairi Ndėrkombėtar i Klik Ekspo Group ėshtė garantuesi i vetėm i njė depėrtimi tė shėndetshėm nė tregun shqiptar, por pse jo edhe pėr njė marketing me vlera afatgjata. Duhet theksuar gjithsesi qė kėto organizma apo sipėrmarrės individualė nuk zgjedhin njė panair nė Tiranė, por zgjedhin nė mėnyrė tė pėrsėritshme Panairin Ndėrkombėtar tė Klik Ekspo Group.

Si janė organizuar forumet, duke parė qė ju e keni konceptuar si pikė takimi pėr biznesin?

Organizimi i forumeve, apo i aktiviteteve dytėsore qė marrin jetė nė njėkohėsi me ekspozimin ka qenė pėrherė njė nga thekset e Panairit Ndėrkombėtar tė nėntorit. Por, ėshtė e vėrtetė qė nė kėtė edicion tė 16-tė, Forumet dhe aktivitetet paralele janė parė nė njė kėndvėshtrim mė tė gjerė si nė shpeshtėsinė e organizimit ashtu dhe nė temat dhe argumentet qė janė trajtuar. I pari nė radhė, ėshtė Forumi i Tretė Ekonomik Greko-Shqiptar, parė si i njė rėndėsie tė veēantė edhe nga autoritetet shtetėrore. Njė seri e plotė aktivitetesh si seminare, uorkshope, firmosje kontratash etj. Faktikisht janė negociuar dhe mė parė kėto kontrata, por tanimė gjetėn terrenin pėr tu bėrė publike dhe pėr tu pėrfunduar nė panair. Ndėrkohė, po zhvillohen pėrgjatė kėtyre ditėve, duke e konsideruar panairin si njė moment tė rėndėsishėm pėr tė sjellė nė qendėr tė vėmendjes tė njė publiku mė tė interesuar dhe autoritar pėr bizneset e ndryshme.

Cila ėshtė tendenca e kėtij viti?

Kėtė vit, si dhe nė herėt e shkuara kemi organizuar njė sėrė forumesh pėrgjatė gjithė ditėve tė Panairit. Po kėshtu, kėtė vit, ēdo pavijon shteti ka aktivitete tė ndryshme me medien, me bizneset, apo dhe me institucionet qeveritare shqiptare. Ndėrkohė, si sektorė pjesėmarrės, ka njė tendencė tė theksuar tė sektorit tė ndėrtimit, me tė gjithė gamėn e aksesorėve. Industria agroushqimore po ashtu ėshtė e pėrfaqėsuar mė sė miri, duke nisur qė nga prodhimet e paketimit dhe ruajtjes, deri tė ushqimet e ndryshme. Ka dhe prezencė shumė tė mirė tė industrisė kimike, asaj tė ruajtjes sė ambientit apo ekologjisė.

Cilat biznese pėrfaqėsohen mė shumė. A mund tė na rendisni disa nga kompanitė mė tė mėdha qė marrin pjesė nė panair?

Duhet tė prisni mbylljen e panairit ndėrkombėtar kur ne, besoj do tu surprizojmė me shifra dhe tė dhėna pėr kompanitė qė marrin pjesė nė panair. Ka shumė kompani me xhiro dhe fitime vjetore befasuese pėr tregun shqiptar.

Pavijoni i Mbrojtjes dhe Sigurisė ėshtė njė risi kėtė vit. Mund tė na thoni si lindi ideja dhe ēfarė synohet tė arrihet pėrmes kėtij reklamimi nė panair?

Nuk ėshtė zgjedhja e jonė prania e Republikės Ēeke kėtu. Janė ata qė erdhėn nė kėtė treg qė e shohin si pjellor dhe tė suksesshėm nė vitet e ardhshme. Nė fillim ishte ideja qė tė organizohej panairi “Ushtari i shekullit 21”, qė do tė pėrfshinte tė gjitha pajimet e njė ushtari. Qė nga veshjet, armatimet, e deri te nevoja mė e vogėl. Parathėnia e kėtij ushtari tashmė ėshtė nė pavijonin ēek. Prezantimi i datės 23 nėntor, nė Zall Herr ishte njė minishfaqje e asaj ēka do tė ndodhė nė tetor tė vitit 2010, kur do tė zhvillohet ALMEX. Ashtu si ēdo aktivitet i rėndėsishėm, dhe pėr ALMEX, ne kemi rreth dy vjet qė punojmė, pėr tė pasur sukses. Kemi menduar pėr momentin e lanēimit dhe realizimin nė mėnyrėn mė tė pėrkryer, ashtu si e kėrkon njė eveniment i kėtyre pėrmasave.

Keni deklaruar nė hapje tė panairit se "Klik Ekspo Group" do ti bashkohet sė shpejti UFI-t (Unioni Botėror i Panaireve), duke u bėrė anėtarja e 84-tė. Si mendoni ta arrini kėtė qėllim?

Jemi krijues, lider nė kėtė sektor, pavarėsisht terrenit jo tė mirė dhe mungesės sė disahershme tė pėrkrahjes nga sektori shtetėror. Gjithsesi ėshtė njė bashkim i sakrificės, vullnetit, dėshirės sė mirė pėr tė kontribuar nė zhvillimin e vendit. I gjithė aktiviteti do tė kalojė nė procesin e auditimit tė specialistėve tė UFI-t. Do tė testohen ekspozuesit, vizitorėt, ēdo segment i panairit, nė fazėn pėrgatitore, fazėn e zhvillimit dhe deri nė folloė-up me mbarimin e tij. Por gjithsesi, shpresat pėr tu anėtarėsuar janė tė shumta, cilėsia e aktivitetit duket qartė, standardet puqen dita-ditės. Gjatė vlerėsimit do tė merret patjetėr parasysh edhe terreni nė tė cilin organizohet panairi, njė industri e re me njė operator tė vetėm qė mund tė arrijė standardet e kėrkuara, ndaj dhe gjatė ekzaminimit do tė merret parasysh edhe trajektorja e gjatė 16-vjeēare e organizatorit, qė nga pikėnisja e deri nė pikarritjet e tij mė domethėnėse. Gjithsesi, rruga nuk ėshtė e lehtė, ka nė tė edhe defekte qė kemi mėsuar ti pėrmirėsojmė me kohėn, tė kthejmė risinė nė traditė, e tradita tė na shtyjė pėr anėtarėsime tė kėtij rangu.

Si e masni suksesin apo mossuksesin e kėtij evenimenti tė pėrvitshėm, pėrveē pjesėmarrjes sė biznesit?

Duke huazuar njė shprehje tė popullit, fshati qė duket, nuk do kallauz. Suksesi ėshtė i dukshėm sapo i afrohesh strukturave tė ekspozimit. Gjithēka flet pėr sukses, shumėsia e produkteve tė ekspozuara, larmia e ngjyrave tė logove te pranishme. Zona e ndėrkombėtarizuar e Pallatit tė Kongreseve tregon gjerė e gjatė mbi suksesin e Panairit Ndėrkombėtar tė Nėntorit. Nė vazhdimėsi ka tentativa nga organizatorė apo organizma pėr tė ndėrmarrė nisma tė tilla, publicizohen si mbarsje malesh, por nė fakt hapen e mbyllen, pa lėnė gjurmė, pa bėrė zhurmė, pa rezultate tė mirėfillta biznesi. Ndėrkohė, Panairi i Klik Ekspo Group lė gjurmė qė vlejnė 365 ditė tė vitit pėr Shqipėrinė, 350-400-450 ekspozues lėnė vulėn e tyre nė ekonominė shqiptare, gjallėrojnė Tiranėn, amplifikojnė turn-overat e hoteleve, restoranteve, transporteve. Mbi 30% tė ekspozuesve rikthehen, 80% nėnshkruajnė kontrata bashkėpunimi apo presin feedback nga sipėrmarrėsit shqiptarė, mbi 20% e pjesėmarrėsve nga ky Panair instalohen nė tregun shqiptar: Delta e Euromax; Panaphone; Gruppo Becketti, Edison, Ducros, Enel, etj., janė shembuj kuptimplotė.

Pėr sa i pėrket pjesėmarrjes sė bizneseve, cili ėshtė trendi qė paraqitet nga viti nė vit?

Pakėsohet numri i sipėrmarrjeve tė vogla, duke i lėnė hapėsirėn atyre tė mesme, gjigantėve nacionalė e multinacionalė, investitorėve me shifra tė konsiderueshme biznesi etj. Mallrat agro-ushqimore zėvendėsohen pak nga pak nga industria e pėrpunimit dhe paketimit, ndėrkohė qė evoluon ndėrtimi dhe ndėrtimtaria, infrastruktura, pėrpunimi i mbetjeve urbane dhe shėrbimet pėr qytetin, zgjidhje pėr energjinė dhe burimet alternative tė energjisė, industria kimike, makinat dhe automjetet etj.

Sa pėr qind e kompanive tė biznesit marrin pjesė pėr herė tė parė nė kėtė panair?

Njė pėrqindje e konsiderueshme sipėrmarrėsish shqiptarė, qė e konsiderojnė panairin e Klik Ekspo Group si trampolina me e drejtpėrdrejtė nga ku mund tė promovojnė dhe promovohen, e po ashtu dhjetėra sipėrmarrės tė huaj qė i lėnė stafetėn njeri-tjetrit nė pavijonet shtetėrore tė organizuara nė mėnyrė institucionale, si pavijoni i Kroacisė, Serbisė, Bosnje Hercegovinės, Belgjikės, Greqisė, Maqedonisė, Kosovės, etj.

Sa pėr qind e kompanive janė besnike dhe marrin pjesė ēdo vit nė panair?

Besniket janė kryesisht kompanitė e instaluara nė tregun shqiptar, qofshin ato prodhuese, distributore, koncensionare etj. Anas, Yldon, Porsche Albania, etj. janė kėnaqshėm ndėr mė tė pėrsėriturat nė listat e ekspozuesve, tė cilėt nuk e kuptojnė komunikimin dhe marketingun e tyre pa pėrfshirė nė tė Panairin Ndėrkombėtar tė Klik Ekspo Group. Distributorėt e automjeteve, presin Autoshoė pėr tu ekspozuar ndaj syve tė blerėsve.

Panairi ka pasur edhe vėmendjen e pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė politikės. Pse mendoni se ky panair shfaq kaq shumė interes?

Ėshtė normale qė ēdo sinjal zhvillimi tė perceptohet si i “pėrbashkėt” sipėrmarrėsi dhe politika nė njė. Janė po ashtu sinjalet e politikave tė mbara tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe organizmave shtetėrore, qė e bėjnė tėrheqėse Shqipėrinė. Dhe, nga ana tjetėr, ėshtė forca e Klik Ekspo Group qė kėto sinjale i dėrgon nė vendin e duhur, nė mjedisin e duhur ku gjallojnė sipėrmarrėsit dhe donatorėt qė shohin drejt nesh me interes. Me shume se ēdo gjė tjetėr, edicioni i kėtij viti, ashtu si pėrherė, dėshmon mbarėsi ekonomike dhe njė tendencė drejt zhvillimit pozitiv.

Kompanitė e biznesit, a kanė pasur tendencėn pėr tu paraqitur me ulje ēmimesh?

Nuk ėshtė ky qėllimi. Nuk shihet nė kėtė kėndvėshtrim pjesėmarrja nė Panairet e Klik Ekspo Group. Megjithėkėtė, ato sipėrmarrje tregtare apo artizanale, qė me mallrat e tyre u drejtohen blerėsve tė shpejtė, janė tė mirėpritur, edhe pse nė numėr tė pakėt, por janė ata qė i shtojnė segmenteve tė caktuara tė panairit shije dhe ngjyra. Nė fund tė fundit janė tė domosdoshėm pėr njė publik mė tė gjerė.

A ndihet kriza ekonomike ne produktet dhe shėrbimet qė ofrojnė kompanitė pjesėmarrėse?

Fakti qė interesi i pjesėmarrjes ėshtė nė rritje, fakti qė produktet e ekspozuara janė tė pėrzgjedhura dhe tė mirėklasifikuara, shumėllojshmėria e sektorėve dhe nėnsektorėve, tregojnė qė ndoshta kriza ėshtė e vetmja “cilėsi” ndėrkombėtare qė ekonomia shqiptare nuk ka.

Pėr sa i pėrket vizitorėve, a ka pasur fluks kėtė vit dhe cili ėshtė raporti nė krahasim me vitin e shkuar?

Nisur nga njė seri standardesh qė Klik Ekspo Group ka qėllim tė arrijė, ėshtė punuar fort edhe nė drejtimin e vizitueshmėrisė sė Panairit. Ėshtė lehtėsuar hyrja pėr vizitorin e specializuar me anė tė ftesave e fletėhyrjeve tė posaēme (tė cilat lėshohen me plotėsimin e skedave tė veēanta), ndėrkohė qė seria e aktiviteteve paralele me ekspozimin, ėorkshope, festivale, prezantime etj, e bėjnė Panairin e Nėntorit pikėtakimin me tė frekuentuar tė kėtyre ditėve festive.

Ky lajm ėshtė publikuar: 29/11/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos