Normalja e Elbasanit, 1 shekull nga ēelja e shkollės sė mesme

 

ELBASAN – Normalja e Elbasanit mbush 100 vjeç. Njė shekull i plotė dije, qė nga hapat e parė tė saj e deri ditėt e sotme. Çdo vit i pėrkujtuar nga mėsuesit e nxėnėsit, pėr shkollėn e parė tė mesme shqipe. Emri i saj lidhet pazgjidhshmėrisht me atė tė drejtorit tė parė, Aleksandėr Xhuvanit, Luigj Gurakuqit e dhjetėra patriotėve tė tjerė. Po kėtė vit shėnohet dhe 100-vjetori i Kongresit tė Arsimit, i cili parapriu hapjen e Normales. Aktivitetet nė kujtim tė kėsaj date u shtrinė nė dy ditė, duke pėrfunduar dje me ceremoninė madhėshtore, me qindra tė ftuar, mes tyre dhe kryeministri Berisha. Nė bashkėpunim me ish-Normalen, sot shkolla pedagogjike “Luigj Gurakuqi”, me universitetin “Aleksandėr Xhuvani” e Bashkinė e Elbasanit u organizuan njė veprimtarish, tė cilat nisėn me takim brezash, ku merrnin pjesė mėsues, drejtues tė shkollės e nxėnės prej vitesh tė saj. Krijimi i njė muzeu me fotografi dhe veprimtaritė e zhvilluara nė shkollė nė 100 vite tė funksionimit tė saj ishte njė ndėr eventet me rastin e kėtij jubileu. Nė ceremoninė e zhvilluar paraditen e djeshme, fjalėn e rastit e mori drejtoresha aktuale Dhurata Valera, e cila shprehu falėnderimet pėr kontributin e dhėnė nga brezat pėr kėtė shkollė. Tė pranishėm ishin dhe ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj dhe kryebashkiaku Qazim Sejdini, tė cilėt pėrshėndetėn me rastin e kėsaj dite tė shėnuar. Festės iu bashkua kryeministri Berisha, i cili zbuloi bustin e themeluesit tė institucioneve arsimore, Aleksandėr Xhuvani. Busti u vendos nė ambientet e universitetit qė mban emrin e tij. “Krijimi i Normales dhe Kongresi i Arsimit janė ngjarje tė mėdha nė historinė e kombit dhe kjo ditė shėnon njė festė tė vėrtetė kombėtare pėr dijen, shkollėn, arsimin, mėsuesin, fėmijėn, nxėnėsin, studentin dhe prindin. Normalja e Elbasanit ishte tempulli i vokacionit tonė kombėtar perėndimor. Ata qė zgjodhėn alfabetin midis dhjetėra alfabeteve dhe i dhanė gjuhės shqipe gėrmat latine, i dhanė gėrmat, me tė cilat kishte lindur ndoshta, themeluan edhe Normalen, si tempull tė vokacionit tonė perėndimor. Normalja ėshtė universiteti i parė i shqiptarėve, ėshtė universiteti i tė gjitha universiteteve dhe kjo ėshtė e vėrteta e saj”, u shpreh Berisha.    a.k

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos