Transferimi i studimeve, UT-ja nxjerr emrat e 187 studentėve tė pranuarJonida Tashi

Universiteti i Tiranės publikon emrat e 187 studentėve tė transferuar, qė do t’i vijojnė studimet nė kėtė institucion. Burime zyrtare nga Universiteti i Tiranės (UT), bėjnė tė ditur se ėshtė miratuar lista emėrore e studentėve qė do tė transferojnė studimet e tyre nga universitete tė tjera brenda apo jashtė vendit pėr nė fakultetet e UT-sė. Gazeta publikon sot 187 emrat e studentėve, tė cilėt janė transferuar pėr tė gjitha fakultetet e Universitetit tė Tiranės, me pėrjashtim tė Fakultetit tė Mjekėsisė. Sipas sqarimit tė Universitetit tė Tiranės, emrat e fituesve nė kėtė fakultet nuk janė shpallur ende, pėr shkak tė njė sėrė ankesash tė bėra nga kandidatėt, tė cilat tashmė kanė mbėrritur nė rektorat. Kandidatėt qė dėshirojnė tė transferojnė studimet nė Fakultetin e Mjekėsisė nė kryeqytet ankohen pėr mungesė transparence nė procedurat e shpalljes sė fituesve nga ana komisioni i posaēėm i ngritur nga dekanati i kėtij Fakulteti.
Regjistrimi
Pas miratimit tė emrave tė studentėve tė transferuar, kėta tė fundit duhet t’u drejtohen sekretarive tė fakulteteve pėr tė kryer procesin e regjistrimit. Drejtoria e Kurrikulės dhe Standardeve nė UT, sqaron se pėrgjigjet e transferimit janė dėrguar nė sekretaritė e tetė fakulteteve nė varėsi tė Universitetit tė Tiranės, tė cilat, pas dhėnies sė konfirmimit pėrfundimtar tė studentėve qė pranojnė tė transferohen, do tė kryejnė regjistrimin e tyre nė vitin dhe degėn pėrkatėse. Pėr studentėt qė duan tė transferohen nė Universitetin e Tiranės, Komisioni i Ekuivalentimit, i ngritur pranė ēdo Departamenti, mbi bazėn e dokumentacionit qė ka dėrguar universiteti pėrkatės, ka pėrcaktuar detyrimet qė do tė ketė studenti, sipas planit mėsimor nė fuqi si dhe njohjen e shlyerjes sė lėndėve me ekuivalencė.
Vendimi
Pėrveē pėrcaktimit tė detyrimeve qė duhet tė shlyej studenti, vendimi i transferimit shoqėrohet edhe me disa tė dhėna tė hollėsishme si: dega, kursi, sistemi i studimit, detyrimet e shlyera dhe notat pėrkatėse, certifikatė e gjendjes civile me fotografi, nėse gėzon tė drejtėn e bursės ose jo, programet e lėndėve qė ka kryer. Studentėt qė do tė transferojnė studimet nga njė program studimi apo nga programe tė mėparshme studimi tė ciklit tė parė, nė njė program tjetėr studimi nė institucionet publike tė arsimit tė lartė, do t’i nėnshtrohen tarifės sė pėrgjithshme vjetore tė shkollimit tė programit tė studimit pėrkatės, nė tė cilin ata kanė kėrkuar tė transferojnė studimet.FAKULTETI I DREJTĖSISĖ

Enkelejda Halili
Eneo Zguri
Ergys Ēela
Hervi Bushati
Jetmira Hasanaj
Klejda Ēuni
Kujtim Biba
Sonila Sulaj
Anila Trifoni
Borana Mustafaraj
Elona Balla
Arjon Besimaj
Blerta Bala
Arjana Lasku
Everest Kazheli
Adrian Simoni
Arbėr Qerimi
Eglantina Metani
Vladimir Metani
Erald Gjakova
Ersi Qeva
Liridon Imeraj
Remzi Duraku
Renard Xhafa
Arb Gostivari
Dorela Shatri
Eglin Manushi
Ordenja Ēuni
Jaklid Gaēe
Rezart Sulstarova
Endrit Luli
Enida SHpata
Etien Koēollari
Elson Metalla
Elma Halili
Bajram Bakalli
Blerti Hajdari
Paola Haveriku
Elidon Kasaj
Genis Hamzaj
Besioan Jorgaqi
Dea Dragoti
Gresa Jazxhi
Ejona Hoxha
Marinela Rushi
Filomena Xhelezi
Ejona Fuga
Maria Fuqi
Denisa Lala (Fuga)
Besmir Zerani
Nertila Izet SHehu
Orges Albert Canaj
Andi Etem Shahu
Arenc Grabova
Aurela Aliaj
Enea Nikolli
Juliana Zerqillari
Argert Cenko
Enea Hakiraj
Klodeta Zhgjuni
Lani Foto Latollari
Mariglen Beqiri
Erlind Shtylla
Joana Hazisllari
Eridan Muēaj
Aurela Oruēi
Ervin Bici
Jonela Kuro
Elton Lleshi
Enea Gjoka
Geraldo Habilaj
Rovena Lila
Devis Xhaja
Fehmi Mahmutaj
Miralda Masha
Elvis Lelaj
Altin Cenolli
Bilbil Ahmetaj
Dardan Daci
Stela Karaj
Arjeta Hoxha
Sheila Kavaja
Adela Zeka
Sokol Taullah
Marsida Xhaferri
Admir Filaj
Emigen Dervishi
Sokol Lamaj
Valbona Lamaj
Arben Kaja

FAKULTETI I HISTORISĖ DHE FILOLOGJISĖ

Gjuhė-Letėrsi
Matilda Refat Koshi
Albora Bajrush Lika
Orgeta Shahin Shehu

Gjeografi
Diana Meta
Esterina Mesta
Silvana Ndoja

Histori
Arli Kerleshi
Adriana Prendi

Gazetari
Florian Hysen Bicerri
Valentina Mark Prendi
Jonilda Sami Brahinaj
Bojlana Hasan Cuku
Alba Sokol Agolli
Sonila Beqir Toska

FAKULTETI I SHKENCAVE SOCIALE

Shkenca Politike
Iliriana Kuēana
Fation Plaku
Anada Nikollari
Alvorina Poka
Elona Lami
Daniel Mirakaj (program i dytė)

Psikologji
Valbona Zefi
Griselda Ndira
Elsuida Murati
Ina Gishto
Ina Shuli
Enkelejda Beqiraj

Filozofi
Taulant Huthi
Ermela Teli (program i dytė)

FAKULTETI I INFERMIERISĖ

Infermieri
Suada Canameti
Anduel Dyrmishi
Jonida Sinani
Suada Bushi
Armando Dyrmishi
Ergys Gjoci
Edmond Palushi
Ilirjana Mihilli
Maltin lazaj
Aleksandėr Xheliku
Elsa Muēa
Ameralda Arapi
Etleva Sinjari
Ornela Taēi
Lumnije Methasani
Eljona Durishti
Saimir Lashi
Anisa Prendi
Albana Ferazimi
Rejnardo Tafaj

Fizioterapi
Brion Suli
Sokol Necaj

Radiologji
Andi Mydinllari

Mami
Merushe Nela
Erjona Morina
Bukurie Muēa

Mami (Kukės)
Anjeza Peposhi
Dallėndyshe Abazi

FAKULTETI I GJUHĖVE TĖ HUAJA

Jetmira Hoxha
Fatjon Isaj
Enkeleda Cokaj
Alketa Malaj
Eljana Kėrēishta
Leonard Lala
Belinda Meraj
Mendime Ēaushi
Aristir Davidhi
Hana Etemi

FAKULTETI I EKONOMISĖ

Financė
Albana Agron Shanaj
Klajd Vladimir Tako
Evelino Dingo
Endrit Hysaj
Marsinela Fredi Sulēe
Jetlira Fatos Kopliku
Lugjina Luigj Palushaj
Desiona Adrian Zeqo
Florjana Bardhyl Grucka
Denada Bashkim Tabaku
Gerta Bujar Hasa
Ardit Eqerem Arkaxhiu
Mariglena Pandeli Piti
Florand Dautaj

Nė Filialin e Sarandės
Jonida Suljoti
Ernest Merjo

Administrim Biznesi
Iljan Dhimuli
Amati Emon Lalzi
Elvis P. Rexhepi
Ledia Maksim Shimani
Rigerta Ahmet Enesi
Ledio Vladimir Nano
Migena Ferdinand Mullisi
Andi Nikoll Babaj
Flamur Rexhep Luca

FAKULTETI I SHKENCAVE NATYRORE

Erion Luēollari
Arta Seferi
Andi Havjari
Erjon Shena
Vehbi Mimimi
Klejda Tonin Prenga
Flavita LleshajUniversiteti i Vlorės, studentėt sėrish nė protesta

Rikthehen protestat e studentėve nė Universitetin “Ismail Qemali” tė Vlorės. Edhe kėtė herė, shkak ėshtė bėrė njė tjetėr pėrplasje mes studentėve dhe administratės sė universitetit. Pėrplasja ka ardhur pėr shkak se studentėt kanė dorėzuar kėrkesat me shkrim pėr lėndėt qė kanė zgjedhur tė ndjekin, ndėrsa administrata e universitetit kėrkon qė kėrkesa tė dėrgohet me e-mail. Pėr kėtė arsye disa dhjetėra studentė janė pėrjashtuar nga provimet, sipas sistemit tė Bolonjės. Prej dy ditėsh studentėt kanė ndėrprerė mėsimin dhe kanė kėrcėnuar se do tė nisin grevėn e urisė nėse nuk rifuten nė provime.


3 Dhjetor 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos