“Frida Xhoi & Xhei” - Nuse ndryshe!

 

Kush se ka ėndėr
    ruar ditėn e
    dasmės, sa mė
    pėrrallore. E veshur me fustanin e dėshiruar, plot gurė qė shkėlqejnė, tė gjatė e tė derdhur, me bisht, dekolte qė tregon bukur gjoksin, a pse jo, tė ngushtė qė tregon qartė çdo linjė tė trupit... nė altar drejt princit tė kaltėrt. Zgjedhje qė çdo femėr i ka ėndėrruar. E nėse keni vendosur tė bėheni nuse, keni ndarė ditėn e dasmės, keni organizuar çdo detaj pėr festėn tuaj, e fustanet ju kanė mbetur: “Frida Xhoi & Xhei”, ėshtė njė zgjidhje e mirė pėr ju. Pėr tė gjitha moshat, nivelet, stilet, nga nesėr do ta keni mė tė thjeshtė!
* * *
E ka ėndėrruar shpesh qė edhe njė sallon me fustane nusėrie, do plotėsonte rrethin e saj qė menaxhon. Parukeri, sallon me fustane, pse jo, brenda familjes ndodhet dhe njė estetiste. Ështė Frida, parukierja e njohur tashmė, jo vetėm nga VIP-at qė e frekuentojnė por edhe klientėt e thjeshtė. “Krahas katėr salloneve bukurie, dy pėr vajza qė i drejtoj unė dhe dy pėr djem, qė i menaxhon im shoq, Turi, shėrbimit taxi “Frida” qė kemi ofruar, menduam tė hapnim edhe njė sallon me fustane nusėrie. Duke qenė se kam mbaruar pėr dizajn, dega stilim-rrobaqepėsi, e ndjeva tė arsyeshme tė hapja edhe kėtė sallon. Ishte njė pasioni im i kahershėm”, tregon Frida, e cila nėpėr duar ka ende shumė punė pėr tė bėrė. I kanė mbetur tė sistemoj sė fundmi edhe njėherė manekinėt me fustane, ti vėrė nė vendin e duhur, qė mbrėmja e sė nesėrmes ta gjej tė pėrgatitur. Nė gjashtė do tė hapen dyert pėr tė gjithė. 
* * *
Janė fustane tė stiluar bukur, plot gurė, shumėngjyrėsh, duke nisur nga e bardha e akullt, pana, e argjendta, e deri tek e florinjta. Ndryshe nga ç’ofron tregu sot. Janė fustane tė zgjedhura me fines nga vetė ajo, qė i pėrkasin sezonit tė ri, 2010, ardhur posaçėrisht nga Spanja. Frida, ka ditur mirė çfarė tė fus nė sallon, modele pėr tė gjithė, tradicional a elegant, modern a ekstravagant, nga mė tė tejdukshmet, deri te mė ekstravagantet...pėr çdo tip, sepse mė shumė se ajo, nuk i njeh kush femrat. “Jam munduar qė nė sallon tė fus tė gjitha modelet, pėr tė gjitha nivelet,- shton ajo,- unė i njoh klientet dhe pėr mua sė pari, klienti ėshtė mbret. E pėr tė qenė ndryshe, kush do tė bėhet nuse, veç fustanit, make-upin mund t’ja besoj po dorės sė saj. Njė kat mė sipėr, ndodhet e motra, Diana estetiste, e po ngjitur saj, mobilieria “Endju”, e motrės tjetėr tė saj, Lida. “Prenotimet kanė nisur qė pa u hapur salloni”-tregon Frida, dhe ju bėn ftesėn kujdto qė do ti shoh fustanet nga afėr. Gjenden thjeshtė. Nė rrugėn “Myslym Shyri”.   
* * *
“Kur u martova vetė, fustanin tim e kam zgjedhur nė Gjermani. Nėna dhe babai, duke qenė se nė shtėpi kanė pasur tre vajza, secilės prej tyre ua ka blerė fustanin e nusėrisė. Gjithashtu dhe mua. E kam nė shtėpi dhe ėshtė po aq afėr modės sė tanishme tė fustaneve tė nusėrisė. Iu kam dhėnė dy-tre mikeshave tė mia, pėr qejf”, por ndoshta mund ta bėj edhe pjesė tė sallonit, thjeshtė pėr ekspozim”, tregon Frida, duke rikujtuar edhe njėherė, ditėn e saj magjike.

Pse “Frida: Xhoi & Xhei”

Frida ėshtė nėna e dy vajzave qė quhen, Xhoi dhe Xhei. Ndaj edhe emri i sallonit qė do tė çelet nesėr ėshtė quajtur kėshtu. “Normalisht duke qenė njė biznes familjar, menduam ta vendosnim emrin “Frida, Xhoi & Xhei”. Duke qenė se unė dhe im shoq jemi tipa qė punojmė shumė, kemi menduar se dhe nė njė tė ardhme, vajzat e mia, tė merren me njė zanat. Atė qė ne jemi lodhur shumė pėr ta ndėrtuar, t’ua ofrojmė fėmijėve mė pas”, tregon ajo.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos