Prostata, shenjat e para tė shfaqjes

Autori i Lajmit: Redaksia
Gjithēka duket se fillon me urinime sa mė tė shpeshta si shkaktare tė tė cilave shumė herė meshkujt akuzojnė ndonjė ftohje apo mendojnė se kane pirė shumė lėngje. Ndonjėherė mendohet se ėshtė dhe faji i ajrit tė kondicionuar. Mė pas, dhimbja fillon tė pėrhapet dhe nė kurriz dhe gjithnjė e mė shumė mendohjnė se kanė tė bėjnė me ndonjė ftohje. Po ama, tė tjerėt nuk vuajnė nga ky problem dhe pse mund tė jenė tė ftohur dhe ēėshtė mė seriozja, kjo gjendje zgjat mė shumė sesa njė ftohje normale. Gjithēka duket se fillon me urinime sa mė tė shpeshta si shkaktarė tė tė cilave shumė herė meshkujt.

I madh sa njė gėshtenjė


Tumor Prostat: Shpeshherė pacienti nuk e ka tė qartė, se pėr ēfarė flitet realisht, madje ndonjėherė specialistėt thonė se ėshtė detyrė e tyre qė tu shpjegojnė se ku ndodhet dhe ēfarė roli ka prostati. Prostati ndodhet afėr uretrės, rrugėt urinare nėpėrmjet tė cilave urina dhe lėngjet dalin jashtė penisit. Tek njė mashkull i rritur ėshtė i madh pak a shumė sa njė gėshtenjė dhe peshon rreth 20 gramė. Funksioni i tij kryesor ėshtė prodhimi i lėngut qė trasporton spermatozoidet gjatė ejakulacionit. Ky ėshtė tumori mė i pėrhapur tek meshkujt, dhe nė veēanti tek ata qė janė mbi 65 vjeē, pas tumorit tė mushkėrisė dhe kolonit. Ėshtė njė tumor qė shfaqet sė bashku me flokėt e bardhė dhe nuk shfaqet kurrė para 40-50 viteve jetė. Por vdekjet e shkaktuara nga ky lloj tumori tashmė kanė rėnė nė mėnyrė tė ndjeshme. Nė qoftė se nė 1985 mbijetesa prej 5 vjetėsh pas kurimit tė tumorit ishte 50 pėr qind, tani ėshtė rritur nė 66 pėr qind. Kanceri i prostatit godet ēdo vit rreth 12 pėr qind tė popullsisė botėrore. Niveli i vdekshmėrisė ka pėsuar rėnie me 9 pėr qind qė nga viti 1985 deri nė 1998. Mbijetesa prej pesė vjetėsh pasi ėshtė identifikuar dhe kuruar tumori, ėshtė rritur me 15 pėr qind kėto 15 vitet e fundit. Nė Evropė nga ky lloj tumori janė tė prekur 40 nė 100 mijė persona ndėrsa nė USA 70 nė 100 mijė. Por nuk ėshtė e thėnė qė tė gjithė ata qė kanė njė hiperplasi beninje zhvillojnė tumorin e prostatit. Studimet shkencore akoma nuk kanė arritur tė zbulojnė se pėrse disa meshkuj sėmuren dhe disa tė tjerė jo. Specialistėt thonė se dihet qė me kalimin e viteve njė mashkull ka mundėsi mė tė mėdha pėr tė zhvilluar kėtė lloj tumori, por nuk janė identifikuar akoma faktorėt qė e shkaktojnė kėtė, pėrveē dhjamosjes. Pėr tė identifikuar prekjen e njė organizmi mashkullor nga ky lloj tumori, ekziston dhe njė test i veēantė. Testi konsiston nė njė analizė tė thjeshtė gjaku nė tė cilėn matet niveli i PSA qė ėshtė njė glikoproteinė e prodhuar nga qelizat e prostatit. Pėrqėndrimi i kėsaj substance tė prodhuar nga qelizat e prostatit shtohet nė raste infeksioni, neoplazish apo hiperplasish beninje. Duhet tė pėrsėritet tė paktėn tetė herė dhe shėrben pėr tė diagnostifikuar sa mė parė njė tumor. Vlera normale e PSA ėshtė 2.5ng/ml. Nė qoftė se ky pėrqėndrim ėshtė mė i lartė atėherė do tė ishte e nevojshmė tė bėni njė biopsi. Nė qoftė se gjatė biopsisė arrin nė 10 ng/ml atėherė rreziku i krijimit tė njė tumori ėshtė rritur.

Pesė ushqime qė i bėjnė mirė prostatit

Pė tė parandaluar kancerin, onkologėt rekomandojnė qė tė ndiqet njė dietė e ekuilibruar e pasur me fruta dhe perime dhe e varfėr me proteina. Sipas disa studimeve, ekzistojnė disa ushqime qė e parandalojnė kėtė lloj kanceri mė shumė se disa tė tjera. Ja disa prej tyre: Hudhrat dhe qepėt. Nuk mund tė konsiderohen ushqime galante, por ama janė parandaluese tė mira pėr organizmin mashkullor nga ky lloj tumori. Kush i ha kėto ushqime me sasi tė mėdha rrezikon qė tė sėmuret mė pak. Dhe pėr ironi tė fatit merita ėshtė pikėrisht e pėrbėrėsve qė shkaktojnė dhe erėn e rėndė.
Po, djathit vegjetarian. Bėn mirė pėr kolesterolin por dhe pėr prostatin. Djathi vegjetarian mund tė eleminojė rrezikun e pėrhapjes sė tumorit. Njė pėrbėrės i sojės, genisteina ngadalėson ndjeshėm rritjen e tumorit. Kjo mund tė shpjegojė dhe pse vendet orientale qė kanė njė dietė tė pasur me sojė janė mė pak tė prekura nga ky lloj tumori. Seleni. Kryen njė funksion dizinfektues pra mbron organizmin nga shumė sėmundje mes kėtyre dhe tumorit tė prostatit. Aq e ndjeshme ėshtė kjo, sa disa qendra amerikane i sugjerojnė burrave tė moshės mesatare tė marrin njė dozė tė pėrditshme seleni. Nė sasi tė konsiderueshme seleni gjendet tek mishi dhe tek drithėrat. Egzistojnė dhe ilaēe farmaceutike dietike qė pėrmbajnė selen, por e rėndėsishme ėshtė qė tė mos kalohet doza e nevojshme. Peshku dhe arrat. Duket se vitaminat kanė njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e organizmit nga tumori i prostatit, sidomos vitamina D, e cila gjendet kryesisht nė vajin e mėlēisė sė merlucit dhe tonit, tek qumėshti dhe tek vezėt dhe vitamina E, qė gjendet tek frutat e thata dhe tek gruri. Konsumim sa mė tė madh tė domateve. Domatja konsiderohet si njė kandidat i mirė pėr parandalimin e kancerit tė prostatit. Licipeni dhe karotenoidi qė i japin ngjyrėn e kuqe domates ulin mundėsinė e krijimit tė tumorit.


Trajtimet pėt tė mundur tumorin e prostatit

Brakiterapia: Eshtė impiantim i disa kapsulave tė vogla sa kokrra e orizit nė prostat qė pėrmbajnė pėrbėrės radioaktiv.
Sa zgjat: Njė seancė e vetme operacioni qė zgjat rreth njė orė e gjysmė.
Pėr kė ėshtė e rekomandueshme: Pėr pacientėt nė moshė tė madhe qė kanė tumor tė lokalizuar.
Avantazhet: Kohėzgjatje e kufizuar e ndėrhyrjes. Rikthim i shpejtė tek aktivitetet normale. Rrezik shumė minimal i komplikacioneve pas operacionit.
Disavantazhet: Shqetėsime urinare dhe irritime tė mundshme pranė ones sė prostatit.

Radioterapia
Radioterapia ėshtė Radioaksion qė dėmton qelizat tumorale duke i ēuar deri nė vdekje.
Sa zgjat: Ēdo seancė zgjat nga 10-15 minuta nė ditė pėr 6-8 javė me rradhė.
Pėr kė ėshtė e kėshillueshme: Pacientė tė rinj dhe me tumor tė lokalizuar.
Avantazhet: Eleminim i qelizave tumorale dhe mundėsi shumė tė mėdha shėrimi.
Disavantazhet: Domosdoshmėria pėr tė vazhduar seancat pėr njė kohė tė gjatė rreth dy muaj dhe rrezik i komplikacioneve pas kurimit si: shqetėsime urinare, impotencė etj.

Krioterapia
Ēfarė ėshtė Ngrirje e qelizave tumorale, gjė qė shkakton dhe vdekjen e tyre.
Sa zgjat Ndėrhyrja zgjat rreth njė gjysmė ore.
Pėr kė ėshtė e kėshillueshme Pėr pacientė me tumor tė lokalizuar.
Avantazhet: Kohė e shkurtėr e ndėrhyrjes.
Disavantazhet: Nuk ka akoma tė dhėna tė mjaftueshme nė se mund tė konsiderohet nje teknikė e suksesshme.

Ndėrhyrja kirurgjikale
Ēfarė ėshtė: Njė ndėrhyrje kirurgjikale nė prostat.
Sa zgjat: Duke pėrfshirė dhe kohėn e qėndrimit nė spital ndėrhyrja kėrkon rreth 6 ditė.
Pėr kė ėshtė e kėshillueshme Pacientėve qė parashikohet tė kenė tė paktėn dhe 10 vjet jetė dhe me tumor tė lokalizuar.
Avantazhet:Zhdukje e tumorit, shpejtėsi e shėrimit, rezultat me afat tė gjatė (15 vjet).
Disavantazhet: Rrezikohen komplikacione pas operacionit (shqetėsime urinare, vėshtėrsi nė aktivitetin seksual, impotencė).

Terapia hormonale

Ēfarė ėshtė:

Ilace fermaceutike qė rregullojnė nivelin e testeronit.

Sa zgjat:

Rreth dy vjet.

Pėr kė ėshtė e kėshillueshme:

Pėr pacientėt qė nuk duan apo nuk munden tu nėnshtrohen ndėrhyrjeve kirurgjikale. Pacientėt nė moshė tė avancuar dhe ata nė metastazė.

Avantazhet:

I heq ushqimin tumorit dhe ndalon rritjen.
Disavantazhet: Nuk ėshtė njė trajtim rrėnjėsor por sipėrfaqėsor, shkakton shqetėsime kardiovaskulare.

Ky lajm ėshtė publikuar: 11/12/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos