54 vjet nė OKB, Shqipėria u bė anėtare nė 14 dhjetor 195554 vjet mė parė Shqipėria u bė vend anėtar i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. Mė 14 dhjetor tė vitit 1955, Shqipėria u anėtarėsua nė kėtė organizėm duke u bėrė kėshtu vendi i 76-tė anėtar i Organizatės. Shteti shqiptar bėri kėrkesėn pėr anėtarėsim nė OKB nė fillim tė viteve '50, kėrkesė kjo qė nuk u pranua qė nė fillim. Qeveria e pėrsėriti sėrish kėrkesėn nė vitin 1952, por vendet perėndimore ishin tė mendimit se nė Shqipėri "nuk respektoheshin tė drejtat themelore tė njeriut dhe liritė elementare tė individit", gjė qė bėri qė shėiperia tė mos pranohej as atė vit. megjithatė Shqipėria arriti tė bėhej pjesė e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara vetėm 3 vite mė vonė. Pas anėtarėsimit tė saj nė OKB, Shqipėria vendosi pranė selisė sė saj nė SHBA edhe misionin e saj, i cili nė atė periudhė kryesohej nga Reis Malile. Krerėt e kėtij misioni ishin edhe tė vetmit diplomatė shqiptarė nė SHBA pėr gati 50 vjet tė regjimit komunist. Prej vitit 2009, Shqipėria ėshtė anėtare e NATO-s dhe kandidate pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Shqipėria ėshtė dėshmuar faktor i rėndėsishėm nė ruajtjen e stabilitetit rajonal, duke mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės dhe zgjidhjen e mosmarrėveshjeve politike nė Ballkan. Emri "United Nations" qė shqipėrohet "Kombet e Bashkuara", ėshtė krijuar nga ish presidenti amerikan Franklin Delano Roosevelt, i cili ishte i pari qė sugjeroi pėrdorim e frazės "Deklarata nga shtetet e bashkuara" nė 1 janar 1942, gjatė luftės sė dytė botėrore, kur pėrfaqėsues nga 26 kombe u zotuan pėr tė luftuar sė bashku kundėr Fuqive tė Boshtit. Kombet e Bashkuara zyrtarisht erdhėn nė ekzistencė nė 24 tetor 1945 . Kėshilli i Sigurimit i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara ėshtė ndėr organet mė tė rėndėsishme tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, qė ka pėr detyrė mirėmbajtjen e paqes dhe sigurisė nė mes tė kombeve.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos