Peshkimi i paligjshėm nė liqen, Mediu nga Ohri: Do nisim fushatėn kundėr tij

 

Ohėr, 16 dhjetor NOA - Ministria e Mjedisit do tė nisė njė fushatė kundėr peshkimit tė paligjshėm. Kėshtu ka deklaruar ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu gjatė njė takimi nė Ohėr me homologun maqedonas Nexhati Jakupi.

Ky takim i zhvilluar nė Ohėr e mė pas nė Pogradec kishte pėr qėllim hedhjen e rasatit nė liqenin e Pogradecit me qėllim shumimin e koranit dhe ruajtjes sė tij.

Njė pikė e rėndėsishme te diskutimit ishte ēertifikikimi i mjeteve tė peshkimit, nė mėnyrė qė asnjė mjet peshkimi dhe rrjet tė mos futet nė liqen pa autorizimin e organeve kompetente.

Mediu u shpreh se peshkimi i paligjshėm ėshtė njė nga problemet jetėsore tė liqenit tė Ohrit.

Liqeni i Ohrit ėshtė njė nga pikat kyēe tek e cila duhet tė fokusohemi e tė ngremė strukturat pėr tė mbrojtur gjallesat e jetėn e kėsaj bukurie qė na ka falur natyra: tha Mediu.

 Ai propozoi vendosjen e njė moratoriumi pėr mjetet e peshkimit dhe njėkohėsisht shprehu shqetėsimin e kėrcėnimit tė liqenit nga ngrohja globale.  

b.m/NOA

 

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

News of Albania

Publikuar nga: News of Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos