Pedagogėt e universitetit tė Vlorės bojkotojnė mėsimin

Ashtu siē edhe ishte paralajmėruar pedagogėt dhe studentėt e Universitetit Ismail Qemali tė Vlorės e kanė bojkotuar mėsimin dhe auditorėt kanė qenė bosh. Ndėrkohė qė nė vende tė dukshme tė godinave ishin varur banderola me kėrkesat kryesore tė pedagogėve, nėpėr autoporlantė shpėrndahej muzikė partizane dhe ushtarake. Sipas Eustrat Zhupės, zėvendės rektor i universitetit, kėrkesat janė tė qarta dhe tė pėrsėritura ndaj MASH-it. Pedagogėt kėrkojnė  promovimin e stafit pedagogjik, qė universiteti tė kėtė tė drejtėn tė japė titullin Profesor i Asociuar, sepse i pėrmbush tė gjitha kriteret ligjore pėr kėtė. E vetmja gjė qė tani e privon nga kjo e drejtė ėshtė mungesa e njė Vendimi tė Kėshillit tė Ministrave tė cilėn ju u zotuat nė takimin e zhvilluar me delegacionin e UV se do t'a realizonit pėrpara Janarit tė 2010; programet e reja, pėr tė cilat propozimet janė dėrguar nė MASH nė mars tė vitit 2009. Kėto programe janė tėrėsisht tė reja dhe cilėsore. Pėrmbajtja e tyre ėshtė ndėrtuar sipas standardeve ndėrkombėtare dhe del jashtė kornizave dhe interesave tė personave tė veēante. Miratimin e programeve tė reja; ambientet e reja dhe vendė punė tė reja: Prej kohesh kemi kerkuar ambiente tė reja dhe rritjen e organikės. Tani kjo bėhet jetike pėr tė lehtėsuar situaten shumė tė rėnduar qė ėshtė krijuar pas pranimit "tė detyruar" tė studentėve qė nuk plotėsonin kriteret pėr studim nė Universitetin e Vlorės. Kemi mė tepėr se njė vit qė kemi kėrkuar me ngulm njė tokė pėr tė krijuar aty Kampusin tonė qė do i hapte rrugėn njė perspektive shumė pozitive pėr Universitetin e Vlorės. Nuk kemi marrė pėrgjigje dhe nuk dimė ku kanė pėrfunduar kėrkesat tona, thuhet nė peticionin e pedagogėve. Nėse kėrkesat e sipėrpėrmendura nuk plotėsohen, pedagogėt e Universitetit tė Vlorės, do tė bojkotojnė plotesisht mėsimin deri nė pėrmbushjen e tyre.  V. Sako

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos