Iliria e lashtė, njė paraqitje nė Itali

Veprimtaria Konferenca arkeologjike promovon qendrat kryesore tė zbuluara “Nė gjurmėt e Ilirisė sė lashtė”, kėshtu quhet konferenca arkeologjike, e cila do tė mbahet nė Torino tė Italisė nė datėn 16 janar. Veprimtaria e organizuar nga shoqata kulturore italo-shqiptare “Vatra” ėshtė konceptuar si njė udhėtim i ilustruar arkeologjik nėpėr tokėn Shqiptare, gjatė tė cilit pjesėmarrėsit do tė njihen me qendrat kryesore tė zbuluara tė Ilirisė, si edhe me pasuritė qė ato pėrmbajnė. I ftuari kryesor i takimit ėshtė eksperti i kėsaj fushe, arkeologu Neritan Ceka. Nė kėtė takim do tė marrin pjesė edhe arkeologu Sandro Caranzano, Chiara de Filippis historiane dhe profesoreshė e Universitetit tė Torinos, si dhe gazetari Benko Gjata. Arkeologu Neritan Ceka ka dhėnė leksione dhe konferenca shkencore nė Gjermani, Angli, Itali, Francė, Austri, SHBA dhe nė vende tė tjera. Ai ėshtė anėtar i Kėshillit Shkencor nė Institutin e Arkeologjisė nė Tiranė, anėtar i Institutit tė Arkeologjisė nė Berlin dhe i Institutit Koldeway Gesellschaft nė Gjermani. “Nė gjurmėt e Ilirisė sė lashtė” ėshtė njė veprimtari qė zhvillohet nė kuadėr tė projektit Festivali i Kulturės Shqiptare. Projekti parashikon zhvillimin e veprimtarive qė synojnė promovimin dhe vlerėsimin e pasurisė historike, artistike, kulturore dhe letrare tė popullit shqiptar. #

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Shqip

Publikuar nga: Gazeta Shqip

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos