Filologjiku, hapen procedurat e aplikimit pėr doktoraturat, dokumentet qė duhen

Hapen procedurat e aplikimit pėr studimet e doktoraturės pranė Fakultetit tė Historisė dhe Filologjisė nė Universitetin e Tiranės. Burime nga Universiteti i Tiranės bėjnė tė ditur zyrtarisht se prej datės 18 janar do tė nisė aplikimi pėr shkollėn doktorale. Pėr t’u ardhur nė ndihmė tė interesuarve qė duan tė aplikojnė pėr kėto studime, Universiteti i Tiranės publikon edhe dokumentet qė duhet tė pėrmbajė dosja e aplikimit. Ndėrkaq, sipas afateve tė vendosura, dosja e aplikimeve duhet tė dorėzohet pranė departamenteve pėrkatėse nga data 18 deri nė datėn 30 janar 2010. Dosja duhet tė pėrmbajė: curriculum vitae; kopje e noterizuar e Diplomės sė Nivelit tė Dytė (DND), ose tė Diplomės sė Integruar tė Nivelit tė Dytė (DIND), ose diplomės sipas sistemit tė vjetėr apo titullit akademik tė barasvlershėm tė fituar jashtė vendit dhe tė njohur nga organet kompetente; kopje e noterizuar e diplomės SHPU, Master i Nivelit tė Dytė (MND), e shoqėruar me listėn e notave; certifikatė lindje me fotografi; vėrtetim i qendrės sė banimit; dy rekomandime (nga njė profesor, profesor i asociuar ose docent); dėshmi dhe vėrtetime provimesh pasuniversitare si gjuhė e huaj etj.; deklaratė e gatishmėrisė sė udhėheqėsit shkencor pėr tė udhėhequr kandidatin; deklaratė vetjake e studentit pėr pėrballimin e shpenzimeve tė programit tė studimeve tė doktoratės; vėrtetim i dekanatit pėr pranimin e dokumentacionit pėr aplikim; platforma e disertacionit (punimit); plani i punės nė vite. Bilanci Virusi A/H1N1, 70 persona tė prekur vetėm pėr kėtė vit 70 persona janė prekur nga virusi A/H1N1 nė vendin tonė vetėm gjatė ditėve tė para tė vitit qė sapo ka nisur. Ky ėshtė bilanci i nxjerrė sė fundi nga autoritetet shėndetėsore tė vendit pėr pėrhapjen e gripit tė derrit. Ndėrsa para pak ditėsh specialistėt e Institutit tė Shėndetit Publik deklaruan se ky virus po largohet nga vendi ynė, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, gripi i derrit po vijon tė prekė shumė persona nė vendin tonė. Vetėm pėr vitin 2010, pra nė kėto pesėmbėdhjetė ditė kemi rreth 70 persona tė infektuar tė konfirmuar me gripin e derrit. Ndėrsa 2009, u mbyll me njė bilanc prej rreth 400 personash tė infektuar nga ky virus, por bashkė me rastet e reja tė 2010-s, numri ka shkuar nė rreth 470 tė prekur. Ky ėshtė vetėm numri zyrtar, pasi sipas Ministrisė sė Shėndetėsisė, ky numėr ėshtė shumė herė mė i madh, kjo pėr faktin se nė kėtė periudhė janė marrė shumė pak mostra, tė cilave u janė bėrė analizat laboratorike. Viktima e fundit nga gripi i derrit nė vendin tonė ishte njė 64-vjeēar nga Durrėsi, i shtruar prej njė muaji nė Sanatorium. Ai mbahej me oksigjen nė reanimacionin e spitalit “Shefqet Ndroqi”. Ndėrkohė qė, aktualisht nė gjendje tė rėndė, por tė qėndrueshme ndodhen tre persona tė infektuar. 18 Janar 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos